Jak wybrać materac dla sportowca? Najlepsze modele stworzone z myślą o aktywnych

27 maja 2021

GUENO - Blog - Jak wybrać materac dla sportowca? Najlepsze modele stworzone z myślą o aktywnych

Sport to zdrowie. Nie musisz jednak od razu biegać maratonów, żeby aktywność fizyczna miała pozytywny wpływ na twoje życie i stan zdrowotny. Każdy, nawet typowo weekendowy i rekreacyjny wysiłek mięśni przyczynia się do lepszego samopoczucia i ma pozytywny wpływ na zdrowie. Jak jednak zapewnić swojemu ciału najlepsze warunki do odpoczynku i regeneracji bez względu na to, czy jesteś zawodowym sportowcem, czy nie?

Skąd czerpać energię do działania?

Każdy wie, że człowiek potrzebuje określonej ilości snu w ciągu doby do tego, aby prawidłowo funkcjonować. Jeśli nie prześpisz w nocy tych 7-8 godzin, to jest bardzo prawdopodobne, że będziesz odczuwać zmęczenie, słabszą kondycję, a nawet rozdrażnienie, czy mniejszą produktywność w pracy. Współczesny tryb życia wymaga od nas, żebyśmy byli jak najbardziej wydajni, często kosztem zaniedbywania innych aspektów życia. Doba nie jest z gumy i nie rozciąga się, choćbyśmy nie wiadomo jak bardzo tego chcieli. W obliczu wielu zadań do zrobienia i małej ilości czasu, dla wielu osób bardzo kusząca wydaje się perspektywa ‘wykradnięcia’ kilku dodatkowych godzin kosztem krótszego snu.

Nie ma nic złego w tym, jeśli chcesz żyć intensywnie. Zawsze można coś zrobić lepiej, dlatego konieczne jest nieustanne testowanie rozwiązań w celu znalezienia złotego środka. Będziesz potrzebować jednak do tego wsparcia. Jeśli na co dzień dużo pracujesz i chcesz jeszcze znaleźć energię na dodatkowe aktywności, takie jak sport czy rekreacja na świeżym powietrzu – absolutnie niezbędne będzie zadbanie o zdrowy i regeneracyjny sen.

Materac dla sportowca

Materac dla osoby aktywnej i sportowca – wsparcie snu i zdrowia

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, że spać można lepiej albo gorzej i wbrew pozorom nie chodzi tylko o długość snu. Jakość jest tutaj równie ważna, jeśli nawet nie ważniejsza! Mając odpowiednie warunki do regeneracji, możesz mieć w miarę wypoczęty organizm nawet, jeśli ze względu na ilość pracy czy dodatkowych aktywności sypiasz mało.

W sypialni najważniejszy powinien być materac, a nie jak wiele osób uważa łóżko. Mebel ma bardziej charakter reprezentacyjny, podczas kiedy materac wykonuje całą ‘pracę’ podczas snu. Jego zadaniem jest stworzenie optymalnych warunków do odpoczynku całego ciała w nocy. Regeneracja powinna być ważna dla każdego, jednak to właśnie sportowcy i osoby aktywne mogą w największym stopniu odczuć korzyść z wymiany materaca na lepszy model. Wiele osób wychodzi z założenia, że materac warto wymienić tylko przy okazji gruntownego remontu, budowy domu albo zmiany mieszkania na inne. 

Prawda jest taka, że dopóki spanie nie wiąże się z odczuwaniem dyskomfortu czy bólu, to wiele osób nie dostrzega potrzeby wymiany materaca na lepszy model. Ludzie nie zdają sobie sprawy, że wiele dolegliwości związanych ze współczesnym trybem życia ma związek z nawet nie tyle kiepskiej jakości materacem, co faktem, że dany model może po prostu nie pasować do użytkownika.

Materac dla sportowca

Wybieramy materac dla sportowca – na co zwrócić uwagę?

Materac powinien być przede wszystkim wygodny, musi gwarantować dobre podparcie dla kręgosłupa na całej długości, niwelować uczucie ucisku mięśni, a dodatkowo jeszcze dobrze, aby był wysoce higieniczny. Trzeba jednak też wyraźnie podkreślić – z wybieraniem materaca jest podobnie jak z jazdą na rowerze. Możesz kupić nawet najdroższy model, ale co z tego, skoro będzie nieprzystosowany do twojej wagi, czy budowy ciała.

Jeśli jednak poświęcisz trochę czasu na zorientowanie się w ofercie różnych producentów, istnieje duża szansa, że w dobrej cenie kupisz odpowiedni dla siebie model materaca, który zagwarantuje ci zdrowy i regeneracyjny sen. Materac zawsze należy dobierać do konkretnego użytkownika, nigdy na odwrót. Nie warto też kupować materaca w ciemno, sugerując się tylko jego ceną, czy samą technologią wykonania.

Na dobór odpowiedniego materaca mają wpływ takie czynniki jak:

wzrost, waga użytkownika,

-wiek, budowa ciała

-preferencje dotyczące pozycji spania,

-inne doświadczenia z materacami i przyzwyczajenia,

-osobiste nawyki związane ze snem i odpoczynkiem,

warunki w sypialni: wilgotność, temperatura, rozmiar pomieszczenia,

problemy zdrowotne, schorzenia medyczne, kontuzje i urazy,

-aktywność sportowa, konieczność regeneracji i odpoczynku dla konkretnych części ciała i grup mięśniowych.

Materac dla sportowca

Materac dla sportowca i osoby aktywnej – najlepsze modele na rynku

Wybór odpowiedniego materaca wymaga czasu i należy dobrze przemyśleć taką decyzję. Na szczęście w nowoczesnym sklepie internetowym, takim jak na stronie GUENO, można łatwo porównać poszczególne modele materacy, a w razie potrzeby wykwalifikowani specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w sprzedaży materaców służą pomocą online!

Wybór konkretnego modelu warto zacząć od dobrego zapoznania się z różnymi rodzajami materacy. Bardzo popularne są na przykład materace sprężynowe, bo dużą ilość sprężyn w przeliczeniu na metr kwadratowy gwarantuje, że materac będzie zapewniał dobre podparcie punktowe dla każdego centymetra ciała. Wszystko zależy jednak od tego, w jakiej pozycji lubisz spać. Jeśli najczęściej zasypiasz na plecach, to materac sprężynowy prawdopodobnie będzie wygodny. Jeśli jednak częściej śpisz na boku, to sprężyny mogą nie pozwolić się twojemu barkowi odpowiednio zapaść. W tej sytuacji warto pomyśleć o materacu piankowym.

Ciekawym wyborem będzie też na przykład materac sprężynowo-piankowy GUENO Mareno, gdzie ponad 500 drobnych sprężyn w przeliczeniu na 1m2 ma wsparcie dwóch rodzajów pianki, w tym jednej z dodatkiem oleju rycynowego o właściwościach antybakteryjnych, co znacząco zwiększa higieniczność materaca. Z pewnością docenią to sportowcy, którym często potliwość towarzyszy na co dzień. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ materac w którym nie ma odprowadzania wilgoci to materac, który szybko się zepsuje. Nagromadzona wilgoć będzie sprzyjać powstawaniu drobnoustrojów, co przyczynia się do pogorszenia jakości zarówno materaca, jak i samego snu.

Materac Mareno

Dużą popularnością cieszą się też materace z pianki termoelastycznej, nazywanej również pianką pamięci. Swoją nazwę zawdzięcza temu, że dopasowuje się do kształtu ciała pod wpływem jego temperatury. Takim materacem jest na przykład GUENO Elfo, gdzie po położeniu się na grubej warstwie pianki termo, ciało delikatnie zdaje się zapadać, a po podniesieniu się z łóżka w materacu zobaczysz subtelny ‘ślad ciała’, który po chwili wraca do swojej pierwotnej postaci.

Materac Elfo

Jeśli natomiast szukasz materaca, który połączy właściwości pianek i lateksu – spójrz na model GUENO Senpro, który sprawi, że zaczniesz spać jak zawodnik klasy pro! Wierzchnia warstwa lateksu sprawia, że kręgosłup układa się w odpowiedniej, zdrowej pozycji, a dodatkowo czyni materac niezwykle higienicznym – lateks w wypełnieniu materaca ma otwarto komórkową strukturę, dzięki czemu doskonale przepuszcza powietrze. W lateksie nie gromadzi się kurz ani wilgoć. Nie ma w związku z tym warunków do rozwoju bakterii, grzybów czy roztoczy. Dlatego materace tego typu mogą być używane także przez alergików.

Materac Senpro

Wybór odpowiedniego materaca dla rowerzysty, biegacza, czy fana siłowni nie jest prosty, bo każdy materac, podobnie jak człowiek, jest inny i wyjątkowy na swój własny sposób. Sztuką jest połączyć potrzeby użytkownika z możliwościami materaca. Na rynku jest tak wiele modeli, że przetestowanie wszystkich opcji nie wchodzi w grę. Możesz jednak zaoszczędzić czas i materac wybrać w profesjonalnym sklepie, gdzie obsługa na podstawie rozmowy i analizy potrzeb będzie w stanie zawęzić wybór do kilku najlepszych modeli.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Poduszki Gueno

Idealne uzupełnienie
zdrowego snu

Poznaj zalety tego produktu

Pozostałe wpisy

Gueno Blog - Wyścig Galicja Gravel Race 2023

Wyścig Galicja Gravel Race 2023

Zdrowy styl życia i regularna aktywność fizyczna to klucz do efektywnego snu i dobrego samopoczucia. Sportowcy jak mało
Więcej
Gueno Blog - Czy materac piankowy jest zdrowy dla dziecka?

Czy materac piankowy jest zdrowy dla dziecka?

Materace piankowe są bardzo polecane dla dzieci, chociaż jest wiele różnych rodzajów
Więcej
Gueno Blog - Bliskość w związku i w sypialni — jak ją pogłębiać?

Bliskość w związku i w sypialni — jak ją pogłębiać?

Bliskość z drugim człowiekiem czy to w kontekście związku, przyjaźni czy rodzicielstwa,
Więcej
Gueno Blog - Prezent dla seniora – praktyczny i bezpieczny

Prezent dla seniora – praktyczny i bezpieczny

Większość z nas miała w swoim życiu taką babcię czy dziadka, dla której zrobiłby
Więcej