Jaką kołdrę na zimę wybrać?

no alter data available

Najlepsza kołdra na zimę to bez wątpienia solidna kołdra puchowa z dużą zawartością puchu o wysokiej wartości CUIN. Jeśli ktoś bardzo marznie, albo lubi zimą spać przy otwartym oknie to można nawet szukać wśród kołder sezonowych z oznaczeniem na zimę. Jednak tak naprawdę, jeśli kołdra ma dobry puch to wersja całoroczna spokojnie sprawdzi się nawet podczas bardzo mroźnej zimy. Zimowa kołdra musi być naprawdę dobrej jakości, żeby spało się i dobrze i zdrowo. Co to dokładnie znaczy? Nie sztuką jest się przykryć od stóp do głów kołdrą i kocem. Pod takim zestawem na pewno będzie nam ciepło, jednak dopływ powietrza będzie utrudniony, szybko zacznie być tam duszno i zbyt ciepło, pojawi się pot i dyskomfort, nie mówiąc już nawet o wygodzie poruszania się pod kołdrą. Jaką kołdrę na zimę wybrać, żeby była ciepła, ale bez przesady?

2022-06-03

blog

Najlepsza kołdra na zimę to bez wątpienia solidna kołdra puchowa z dużą zawartością puchu o wysokiej wartości CUIN. Jeśli ktoś bardzo marznie, albo lubi zimą spać przy otwartym oknie to można nawet szukać wśród kołder sezonowych z oznaczeniem na zimę. Jednak tak naprawdę, jeśli kołdra ma dobry puch to wersja całoroczna spokojnie sprawdzi się nawet podczas bardzo mroźnej zimy. Zimowa kołdra musi być naprawdę dobrej jakości, żeby spało się i dobrze i zdrowo. Co to dokładnie znaczy? Nie sztuką jest się przykryć od stóp do głów kołdrą i kocem. Pod takim zestawem na pewno będzie nam ciepło, jednak dopływ powietrza będzie utrudniony, szybko zacznie być tam duszno i zbyt ciepło, pojawi się pot i dyskomfort, nie mówiąc już nawet o wygodzie poruszania się pod kołdrą. Jaką kołdrę na zimę wybrać, żeby była ciepła, ale bez przesady?

Jakie wypełnienie kołdry zimowej wybrać?

Najlepsze wypełnienie kołdry zimowej to bez wątpienia puch gęsi. Ten naturalny surowiec ma doskonałe właściwości termoizolacyjne, dlatego doskonale sprawdzi się zwłaszcza jako wypełnienie kołdry zimowej. Puch gęsi świetnie utrzymuje temperaturę, dlatego zimą pod taką kołdrą jest bardzo ciepło i przyjemnie, jednak nie trzeba się obawiać przegrzania czy uczucia pocenia się, bo dobrej jakości wyroby puchowe są lekkie i dobrze przepuszczają powietrze, a sam puch jest sprężysty, dzięki czemu idealnie otula ciało w trakcie snu. Puch gęsi jest lekki i delikatny, dzięki czemu kołdra jest miękka i niezwykle komfortowa w odbiorze praktycznie dla każdego użytkownika. To jednak bardzo ważne, aby wybrać puch naprawdę dobrej jakości, bo tylko tak mamy gwarancję, że idealnie sprawdzi się w zimowej kołdrze. Niektóre osoby lubią w zimie spać przy otwartym oknie, co może oznaczać, że temperatura w sypialni może być naprawdę niska.

Wypełnienie puchowe a syntetyczne – czym się kierować przy wyborze?

Dla naszego organizmu optymalna temperatura w trakcie snu wynosi ok. 16-18oC. Przykrywając się dobrą kołdrą z puchu, spokojnie można osiągnąć optymalny komfort termiczny, dzięki czemu sen będzie regeneracyjny i wysokiej jakości. W miarę możliwości warto wybierać kołdry z możliwie jak najwyższą zawartością puchu. W przypadku naprawdę dobrych kołder można wybrać model z niewielką domieszką pierza, jednak to zawsze zawartość puchu powinna być dla nas najważniejsza. Warto sprawdzić także, czy puch był poddawany procesowi uszlachetnienia i uzdatniania – taką gwarancję daje nam np. system Extreme Eco Clean (EEC), który przyznawany jest tylko najlepszym wyrobom puchowym. Warto jednak pamiętać, że puchowe produkty takie jak kołdry czy poduszki są dość wymagające w pielęgnacji, zwłaszcza proces suszenia puchu w kołdrze jest dość czasochłonny. Jeśli ktoś poszukuje kołdry łatwej w pielęgnacji, którą można szybko wyprać i wysuszyć to lepiej być może rozważyć kołdrę syntetyczną.

Jaką tkaninę pokryciową kołdry zimowej wybrać?

Oprócz wypełnienia kołdry bardzo ważny jest także rodzaj zastosowanej tkaniny pokryciowej. Bez względu na to, czy wypełnienie kołdry jest naturalne (puch lub pierze), czy syntetyczne (poliester) to zawsze powinniśmy także zwrócić uwagę na tkaninę, bo ma ona duży wpływ na odbiór kołdry i komfort w kontakcie ze skórą. Jeśli komuś zależy na dobrej i miłej w dotyku kołdrze zimowej to przede wszystkim powinien być to produkt z dobrze oddychającą tkaniną. Polecamy przede wszystkim produkty z naturalnymi tkaninami na bazie bawełny. Wyjątkowo delikatny jest na przykład inlet, czyli bardzo delikatna i doskonale przewiewna tkanina na bazie dobrej jakościowo przędzy bawełnianej. Inlet to świetny wybór zwłaszcza do produkcji kołder zimowych. Materiał swobodnie oddycha, dbając tym samym o prawidłową wentylację powietrza w trakcie snu, co jest niezbędne do tego, aby osiągnąć wysoki poziom satysfakcji z regeneracji. Ponadto inlet dobrze odprowadza nadmiar wilgoci, którą nasze ciało wydziela w trakcie snu w celu schłodzenia całego organizmu. Materiał jest przyjemny w dotyku i dobrze sprawdza się w praniu w pralce. Jeśli szukasz dobrej kołdry zimowej, koniecznie zwróć uwagę na to, czy jej tkanina pokryciowa to bawełna lub inlet bawełniany. Niekiedy można też spotkać tkaniny kołder z różnymi dodatkami. Dla osób potliwych dobrym wyborem może się okazać np. włókno bambusowe, które posiada naturalne właściwości antybakteryjne i ułatwiające przepływ powietrza. Taką tkaninę znajdziemy np. w kołdrze antyalergicznej GUENO Bamboo.

Jaką klasę cieplną kołdry na zimę wybrać?

W dobrych kołdrach mamy najczęściej do wyboru różne klasy cieplne. Każdą kołdrę z danej kolekcji można kupić często w przynajmniej dwóch wersjach w zależności od pory roku. Klasa cieplna oznacza po prostu sezonowość kołdry i również z takim określeniem można się spotkać u różnych producentów. Na zimę można wybrać kołdrę całoroczną, bo jeśli jest to dobrej jakości wyrób to ilość i termoizolacyjność puchu będą spokojnie wystarczające. Są jednak osoby, które zimą lubią spać w nieogrzewanej sypialni i to często nawet przy otwartym oknie. Są też po prostu osoby, które mają naturalne predyspozycje do marznięcia. Wówczas można spróbować poszukać ewentualnie kołdry oznaczonej jako zimowa. W większości przypadków jednak kołdra całoroczna powinna spokojnie wystarczyć. Dobry puch ma tę specyfikę, że nie trzeba go wiele, aby odpowiednio grzał i dbał o nasz komfort termiczny podczas całej nocy.

CUIN – czyli im bardziej wyporny puch, tym lepiej

Najważniejszym parametrem, na jaki powinno się zwrócić uwagę przy wybieraniu puchowej kołdry, jest wyporność puchu (zdolność do rozprężania się), którą określamy za pomocą wartości CUIN. Im bardziej sprężysty puch, tym lepsze wypełnienie i właściwości termoizolacyjne. Dobrego producenta naturalnych kołder można poznać po tym, że chwali się wartością CUIN swoich produktów. W przypadku większości wyrobów wynik 650 CUIN będzie zadowalający, natomiast puch o sprężystości 750 CUIN lub więcej będzie uznawany za wręcz doskonały surowiec. 

Zimowa kołdra – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Warto sprawdzić, czy producent może się pochwalić odpowiednimi certyfikatami. W przypadku wyrobów puchowych bardzo ważne jest np. oznaczenie ECC System, przyznawane tylko najlepszym wyrobom z puchem. ECC System oznacza, że puch jest maksymalnie czysty, bezzapachowy i został poddany procesowi uzdatniania i uszlachetniania. Bardzo ważna jest także tkanina w kołdrze zimowej, warto wybierać naturalne i dobrze oddychające materiały. Certyfikat OEKO-TEX Standard 100 jest znanym na całym świecie znakiem jakości, który potwierdza, że materiały zastosowane do produkcji wyrobu są bezpieczne w kontakcie ze skórą, a w ich składzie nie ma toksycznych czy szkodliwych dla zdrowia substancji. Warto też sprawdzić, czy dany produkt nadaje się dla alergika. Najlepsze puchowe kołdry mają specjalnie uzdatniany puch, więc są bezpieczne. Można też wybrać łatwą do prania kołdrę antyalergiczną z syntetycznym wypełnieniem w postaci drobnych poliestrowych kulek.

Jaką kołdrę wybrać na zimę? Podsumowanie

Najważniejsze jest wypełnienie kołdry. Najlepsze kołdry na zimę to bez wątpienia te z wysoką procentowo zawartością puchu w środku, a już kołdra 100% z puchu będzie doskonała. Jednak nie znaczy to, że kołdra z wypełnieniem z puchu i niewielką domieszką pierza będzie zła. Liczy się wbrew pozorom nie tylko ilość puchu w kołdrze, ale przede wszystkim jego jakość. Dobry puch ma to do siebie, że nie potrzeba go wcale dużo, bo ten surowiec doskonale trzyma temperaturę i dba o prawidłowe warunki do spania dla naszego organizmu. Warto także zwrócić uwagę na certyfikaty puchu czy to, jakim procesom uzdatniania został poddany. Duże znaczenie ma także tkanina – powinien być to materiał na bazie bawełny, która dobre oddycha i odprowadza nadmiar wilgoci. Na zimę wybieramy kołdrę o klasie cieplnej (sezonowości) określonej jako całoroczna lub zimowa.