Jaką twardość materaca wybrać?

2 czerwca 2022

GUENO - Blog - Jaką twardość materaca wybrać?

Twardość materaca to temat, który spędza sen z powiek zarówno klientom, jak i sprzedawcom. Dlaczego tak się dzieje? Otóż twardość materaca to niesamowicie subiektywne pojęcie i równie trudne do jednoznacznego uchwycenia uczucie. To, czy będziemy odbierać dany materac jako twardy czy miękki zależy od wielu czynników, spośród których tylko część jest zależna od nas. Jaka twardość materaca jest dobra? Na to czy materac będzie dla nas twardy czy miękki ma wpływ przede wszystkim nasz wzrost, waga i budowa ciała. Oprócz tego znaczenie mają nawet takie czynniki jak indywidualny kształt bioder czy barków! Przecież dwie osoby o podobnej wadze i wzroście mogą mieć zupełnie różną budowę ciała, bo np. jedna osoba będzie mieć pokaźny, wystający brzuch, a ktoś inny z kolei naturalnie szerokie barki i plecy. Są kobiety o bardzo szerokich biodrach, jak i są takie, które w tej części ciała są wąskie, za to mają duży biust. Jak zatem wybrać prosto twardość materaca, żeby uwzględnić wszystkie czynniki? 

Jak dobrać twardość materaca?

Przede wszystkim warto dowiedzieć się więcej o samej twardości materacy, jakie są ich rodzaje i jak odmiana materaca wpływa na nasz sposób odbierania jego twardości. Ponadto warto zawsze kupować materac w profesjonalnym sklepie, gdzie doświadczeni sprzedawcy mogą nam pomóc zweryfikować, czy wybrana przez nas twardość i rodzaj materaca będą dla nas odpowiednie. Dobry sklep z materacami czy innymi artykułami do spania można poznać po tym, że sprzedawca stara się dopasować materac indywidualnie do potrzeb konkretnego użytkownika. W tym celu musi przeprowadzić z nami wywiad, żeby poznać takie podstawowe parametry jak nasza waga, wzrost, nawyki i przyzwyczajenia związane ze spaniem. Jeśli zależy nam na tym, aby materac był naprawdę wygodny, a do tego gwarantował nam zdrowe podparcie ciała to pomocne w wyborze idealnego modelu mogą być nawet takie informacje, jak nasze wcześniejsze doświadczenia z materacami.

Jak dobrać twardość materaca do wagi? 

Najczęściej w profesjonalnych sklepach z materacami i salonach sypialnianych znajdziemy każdy model materaca w co najmniej kilku twardościach. Najczęściej do wyboru będą aż cztery stopnie twardości, chociaż są też materace dostępne tylko w dwóch najpopularniejszych twardościach. Jak sprawdzić twardość materaca?  Twardość materaca oznacza symbol H (od słowa “hardness” oznaczającego w j.angielskim “twardość”) oraz przyporządkowana mu cyfra. 

 • Najbardziej miękkie są materace H1, które często są wybierane przez naprawdę bardzo drobne i szczupłe osoby o wręcz filigranowej budowie ciała, lub też dla dzieci. Jak dobrać twardość materaca H1 do wagi? W dużym uproszczeniu można założyć, że jeśli osoba waży ok 50-60 kg przy wzroście 150-180 cm będzie się na nim czuła komfortowo, chociaż oczywiście nie jest to zasadą. 
 • Materace H2 o średniej twardości są bardzo popularne i będzie to dobry wybór dla nieco starszego dziecka czy nastolatka, dla szczupłej osoby o wadze mniej więcej 60-90 kg przy wzroście 150-180 cm a w szczególności dla par o zróżnicowanej wadze. 
 • Również bardzo popularne są materace twardsze oznaczone symbolem H3. Zwłaszcza wśród osób, które lubią twardsze podłoże do spania, a także dla osób o znacząco większej masie ciała. W dużym uproszczeniu można przyjąć, że materac o twardości H3 może być dobrym wyborem dla kogoś o masie ciała powyżej 80-90 kg. 
 • Materace H4 to naprawdę twarde wyroby, polecane dla osób o bardzo dużej masie ciała powyżej 120-140 kg lub dla kogoś, kto śpi tylko na plecach, nie ma dużych zaokrągleń i dobrze czuje się na wyjątkowo twardym podłożu. 

Jednak trzeba pamiętać, że te wszystkie wyliczenia i miary to tak naprawdę tylko teoria, a jak pokazuje życie i doświadczenie sprzedawców sklepów z materacami – w praktyce często okazuje się, że materac H3 jest wygodny i zdrowy zarówno dla kogoś, kto waży 75 kg, jak i dla kogoś, kto będzie ważył np. 110 kg. Nasze wieloletnie doświadczenie w produkcji materacy pokazuje, że np. na materacu H2 mogą się czuć dobrze tak samo osoby szczupłe, jak i z nadwagą. Wszystko rozbija się o stosunek wzrostu do wagi, budowę ciała, szerokość barków, kształt bioder czy nawet to, jak najbardziej lubimy spać – na plecach czy na boku.

Jaka twardość materaca dla dziecka?

Wybór materaca dla dziecka jest szczególnie ważny, bo w końcu to właśnie podczas snu dziecko najbardziej się zmienia. W trakcie snu rozwija się zarówno umysł, jak i ciało, w tym kości, ścięgna i mięśnie. Kręgosłup małego dziecka jest dość miękki i wrażliwy, dlatego trzeba koniecznie zadbać o dobry materac o odpowiedniej twardości, który zapewni zdrowe warunki do rozwoju naszej pociechy. Jaka twardość materaca dla dziecka jest odpowiednia? Materac nie może być zbyt miękki, bo będzie powodował nierównomierne zapadanie się cięższych części ciała jak biodra czy barki, co może skutkować bólami, problemami z plecami, napięciem mięśni, a w najgorszych przypadkach nawet późniejszymi wadami postawy czy problemami wymagającymi profesjonalnej rehabilitacji. Jaka twardość materaca dla niemowlaka jest odpowiednia? Polecamy wybierać materace dla niemowląt o twardości H2, które wykonane są z odpowiednich komponentów takich jak pianka wysokoelastyczna lub lateks, które odpowiednio stabilizują ciało i uniemożliwiają głębokie zapadanie się. Dla nieco starszego, ale wciąż małego dziecka starajmy się wybierać materac o twardości H2. Jeśli jednak dziecko jest wyjątkowo szczupłe lub bardzo drobnej budowy to można wybrać nawet materac H1, ale lepiej jest skonsultować ten pomysł z profesjonalnym doradcą czy sprzedawcą. 

Jaka jest najlepsza twardość materaca?

Wbrew pozorom ulubiona pozycja spania ma ogromne znaczenie w kontekście tego, jak odbieramy dany materac i jak jego twardość będzie współgrać z naszym ciałem. Ludzie najczęściej śpią na plecach, na boku lub na brzuchu. Warto w tym miejscu także wspomnieć, że specjaliści od zdrowego snu nie polecają spania na brzuchu, bo w tej pozycji zagniatamy sobie narządy wewnętrzne, a nasz kręgosłup wygina się w nienaturalny sposób. Bardzo często okazuje się, że chęć spania na brzuchu wynika ze źle dobranego lub zbyt wysłużonego materaca – ciało wierci się, próbując przyjąć dla siebie najwygodniejszą i odciążającą pozycję. Stosunkowo łatwo jest dobrać materac dla kogoś śpiącego na plecach. Jeśli jednak mamy do czynienia z osobą, która najczęściej śpi na boku to trzeba koniecznie zwrócić uwagę na wielkość i kształt barków oraz na to, czy podczas leżenia na wybranym materacu ciało może się odpowiednio zatopić w strukturze materaca. Jeśli twoja ulubiona pozycja spania to właśnie ułożenie na boku to warto rozważyć zwłaszcza materac lateksowy lub piankowy, którego elastyczna struktura dobrze pozwala zagnieździć się barkom, dzięki temu ramiona nie są wypychane przez materac, a kręgosłup układa się w prostej linii. Do spania na boku warto wybierać materace H2 i H3 i to często nawet, jeśli osoba waży stosunkowo dużo.

Jaką twardość materaca wybrać dla dwóch osób?

Duża różnica w masie partnerów i ich budowie ciała może być wyzwaniem podczas kupowania materaca. Jaka twardość materaca najlepsza będzie w tym wypadku? W takiej sytuacji pomocne może się okazać doświadczenie i wiedza profesjonalnego doradcy w sklepie z materacami, który pomoże znaleźć złoty środek i wybrać najbardziej odpowiedni materac dla pary o dużej różnicy wagi czy różnych proporcjach ciała. W takim wypadku warto rozważyć wybór materaca dopasowanego bardziej do osoby lżejszej, ponieważ taka osoba na zbyt twardym materacu nie będzie miała odpowiedniego podparcia ciała. Istnieją materace, które posiadają kilka warstw np. pianek wysokoelastycznych, które działają wieloetapowo. Dobrym przykładem będzie tutaj materac piankowy GUENO Vital Pro, który gwarantuje osobie lżejszej odpowiednie zagłębienie się w pierwszej warstwie delikatnej pianki Blue, a osobie ciężej w kolejnej warstwie nieco twardszej pianki Elastik dając stabilne podparcie. Taka konstrukcja nie przenosi drgań, a każdy z użytkowników ma dopasowaną twardość. Jeśli takie rozwiązanie okazuje się niewygodne, to najlepiej jest po prostu kupić dwa osobne, mniejsze materace. Tutaj jednak wiele zależy od łóżka i stelaża, bo nie każdy model ma taką możliwość.

Jaka twardość materaca dla starszej osoby?

Dla seniorów i osób starszych polecamy przede wszystkim optymalnie sprężyste materace, które ułatwiają wstawanie z łóżka. Dobra twardość dla seniora to często H2, chociaż zdarzają się osoby, które dobrze czują się tylko na twardszych materacach H3, które będą bardziej zbliżone do doświadczenia spania na twardszej wersalce czy rozkładanej kanapie lub sienniku. Podeszły wiek wymaga jednak większego komfortu i wygody, a także bardziej dopasowanego podparcia. Dlatego materac dla seniora dobieramy w zależności od cech fizycznych osoby, historii jej ewentualnych chorób czy problemów zdrowotnych, a także pod kątem indywidualnych doświadczeń. Dawniej w sklepach nie było takiego wyboru jak dzisiaj, a większość materacy była po prostu twarda. Stąd popularne wciąż dzisiaj stereotypy, że twarde materace są zdrowe i polecane dla każdego bez względu na wagę czy wzrost.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecane produkty

  • Materac Vital PRO piankowy

   2 003,00  Wybierz opcje Zobacz więcej
   • Materac Vital PLUS piankowy

    2 144,00  Wybierz opcje Zobacz więcej
    • Materac LARGO sprężynowo-lateksowy

     1 995,00  Wybierz opcje Zobacz więcej
     • Materac ELFO termoelastyczny

      2 302,00  Wybierz opcje Zobacz więcej
     • Poduszki Gueno

      Idealne uzupełnienie
      zdrowego snu

      Poznaj zalety tego produktu

      Pozostałe wpisy

      Gueno Blog - Wyścig Galicja Gravel Race 2023

      Wyścig Galicja Gravel Race 2023

      Zdrowy styl życia i regularna aktywność fizyczna to klucz do efektywnego snu i dobrego samopoczucia. Sportowcy jak mało
      Więcej
      Gueno Blog - Czy materac piankowy jest zdrowy dla dziecka?

      Czy materac piankowy jest zdrowy dla dziecka?

      Materace piankowe są bardzo polecane dla dzieci, chociaż jest wiele różnych rodzajów
      Więcej
      Gueno Blog - Bliskość w związku i w sypialni — jak ją pogłębiać?

      Bliskość w związku i w sypialni — jak ją pogłębiać?

      Bliskość z drugim człowiekiem czy to w kontekście związku, przyjaźni czy rodzicielstwa,
      Więcej
      Gueno Blog - Prezent dla seniora – praktyczny i bezpieczny

      Prezent dla seniora – praktyczny i bezpieczny

      Większość z nas miała w swoim życiu taką babcię czy dziadka, dla której zrobiłby
      Więcej