Jaki materac do spania na boku?

14 lipca 2022

GUENO - Blog - Jaki materac do spania na boku?

Spanie na boku to obok pozycji na plecach najpopularniejsze ułożenie ciała w trakcie snu. Jest to dobra i bezpieczna pozycja i w zasadzie nie ma większych zdrowotnych przeciwwskazań do tego, aby spać na boku. W tej pozycji można odciążyć kręgosłup, dlatego nic dziwnego, że taką pozycję wybiera sporo osób cierpiących na problemy z plecami i kręgosłupem na skutek siedzącej pracy przy biurku czy komputerze. Warto jednak wiedzieć, że do spania na boku trzeba wybrać odpowiedni materac – nie może być zbyt twardy, bo barki i biodra nie dadzą rady odpowiednio się zatopić, co będzie powodować skrzywienie kręgosłupa i dyskomfort.

Dlaczego wybieramy taką pozycję do spania?

Pozycja na boku może być bardzo wygodna i może skutecznie pomóc odciążyć kręgosłup zmęczony po całym dniu. Taka pozycja, przy zastosowaniu odpowiednio plastycznego materaca, pozwala też odciążyć barki i biodra osoby śpiącej, na które w tej pozycji będzie największy nacisk. Dlatego jeśli lubisz spać na boku i przymierzasz się do zakupu nowego materaca, to warto wybrać przede wszystkim dość elastyczny materac. Jeśli będzie zbyt twardy, to najcięższe partie ciała będą aktywnie wypychane przez materac, co spowoduje nie tylko obniżenie komfortu, ale także ucisk na biodra oraz ramiona. Zbyt twardy materac przy spaniu na boku można dość łatwo rozpoznać. Jeśli materac jest za twardy, to podczas spania w tej pozycji rano często można odczuć ucisk oraz drętwienie kończyn. Odpowiednio dopasowany materac do spania pomoże zredukować nacisk na miednicę i ramiona oraz zapewni swobodny przepływ krwi w całym ciele.

Zalety spania na boku

  • Odciąża kręgosłup, zmniejsza ryzyko bólu pleców – położenie się na boku pozwala odpocząć naszym plecom oraz kręgosłupowi, który musi codziennie wykonywać ciężką pracę przez wiele godzin.
  • Łagodzi chrapanie, ogranicza bezdech senny – podczas spania na boku nie ma problemu z udrożnieniem dróg oddechowych, tak jak może mieć to miejsce w przypadku spania na plecach i to zwłaszcza ze zbyt niską poduszką. 
  • Dobrze dobrany materac niweluje ucisk, drętwienie czy marznięcie kończyn – pozycja na boku jest polecana przez specjalistów, jednak koniecznie trzeba dobrać odpowiedni materac. Jeśli lubisz spać na boku to raczej należy unikać twardych i sprężynujących materacy kieszeniowych.

Wady spania na boku

  • Ryzyko zmarszczek, wyprysków – podczas spania na boku twarz jest przytulona do poduszki, co może sprzyjać powstawaniu zmarszczek.
  • Drętwienie ramion, problemy z krążeniem – jeśli wybierzesz zbyt twardy materac to podczas spania na boku odczujesz problem z przepływem krwi w kończynach, drętwienie czy inny rodzaj dyskomfortu.
  • Ucisk na żołądek i płuca – podczas spania na boku korpus może się przechylać do pozycji częściowo na brzuchu. W takiej pozycji nie tylko doznajemy niezdrowego skrętu kręgosłupa, ale także uciskane mogą być delikatne narządy wewnętrzne.

Jaka twardość materaca do spania na boku?

Jeśli chcesz spać na boku to warto wybrać dość miękki materac. Dla większości osób o przeciętnej masie ciała prawdopodobnie będzie to H2 (ok. 60-80 kg przy wzroście 150-180 cm). Bardzo drobne i szczupłe osoby (do max. 60 kg przy tym samym wzroście) mogą spróbować nawet z materacem H1. Może się też zdarzyć, że dla kogoś sprawdzi się materac H3 np. piankowy czy lateksowy. Jednak dobór twardości to bardzo indywidualna sprawa, bo liczy się nie tylko wzrost i waga, ale także budowa ciała oraz fakt, czy śpimy sami czy z kimś. Najlepiej powierzyć to specjaliście w profesjonalnym sklepie z materacami.

Jaki rodzaj materaca do spania na boku?

Najlepsze materace do spania na boku to np. materac piankowy, materac termoelastyczny czy materac lateksowy. Takie materace są dość elastyczne, aby umożliwić optymalne zatopienie barków oraz bioder w strukturze materaca i tym samym zagwarantować zdrową oraz wygodną pozycję do spania.

Osoby o szerokich barkach będą miały większe potrzeby, niż osoby o drobnej budowie ciała. Zawsze należy dążyć do tego aby ciało spoczywało w naturalnym ułożeniu w trakcie snu i co najważniejsze, żeby to materac dopasował się do ciała a nie my do niego.

Do spania na boku proponujemy niezawodny materac z pianek wysokoelastycznych Vital Pro oraz materac termoelastyczny Osmo.

O co jeszcze zadbać? Poduszka do spania na boku

Podczas spania w pozycji na boku trzeba wybrać odpowiednio wysoką i nieco twardszą poduszkę. Podparcie musi wypełnić pustą przestrzeń pomiędzy głową, szyją, barkami a materacem. Tradycyjna niska i miękka poduszka nie sprawdzi się, bo głowa będzie się przechylać w stronę barku, na którym spoczywa ciało. Do spania na boku można wybrać też poduszkę piankową, która ma ortopedyczne właściwości. Ciekawe rozwiązanie to też poduszka ergonomiczna, która ma dwa profile do spania – wyższy (do spania na boku) i niższy (do spania na plecach lub na brzuchu).

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Poduszki Gueno

Idealne uzupełnienie
zdrowego snu

Poznaj zalety tego produktu

Pozostałe wpisy

Gueno Blog - Wyścig Galicja Gravel Race 2023

Wyścig Galicja Gravel Race 2023

Zdrowy styl życia i regularna aktywność fizyczna to klucz do efektywnego snu i dobrego samopoczucia. Sportowcy jak mało
Więcej
Gueno Blog - Czy materac piankowy jest zdrowy dla dziecka?

Czy materac piankowy jest zdrowy dla dziecka?

Materace piankowe są bardzo polecane dla dzieci, chociaż jest wiele różnych rodzajów
Więcej
Gueno Blog - Bliskość w związku i w sypialni — jak ją pogłębiać?

Bliskość w związku i w sypialni — jak ją pogłębiać?

Bliskość z drugim człowiekiem czy to w kontekście związku, przyjaźni czy rodzicielstwa,
Więcej
Gueno Blog - Prezent dla seniora – praktyczny i bezpieczny

Prezent dla seniora – praktyczny i bezpieczny

Większość z nas miała w swoim życiu taką babcię czy dziadka, dla której zrobiłby
Więcej