Bliskość w związku i w sypialni — jak ją pogłębiać?

9 lutego 2023

GUENO - Blog - Bliskość w związku i w sypialni — jak ją pogłębiać?

Bliskość z drugim człowiekiem czy to w kontekście związku, przyjaźni czy rodzicielstwa, to jeden z najważniejszych fundamentów zdrowia. Jednak okazuje się, że chodzi nie tylko o zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie, ale także o zdrowe ciało. Samotność czy nawet brak bliskości mogą być powodem wielu chorób.

Na czym polega bliskość?

Bliskość może mieć wiele twarzy w zależności od tego, o jaką osobę chodzi i jaka relacja was łączy. Bliskość między tobą a twoim partnerem czy partnerką może polegać na intymności, fizycznym kontakcie, zaspokajaniu wzajemnie swoich potrzeb. Bliskość między przyjaciółmi też opiera się na zaufaniu i rozmowie, ale forma tej relacji jest inna, a potrzeba bliskości jest realizowana na przykład poprzez uściski czy przytulenie, a nie pocałunki czy seks.

Każdy z nas potrzebuje bliskości, bo jesteśmy istotami społecznymi i wynika to z naszej ewolucji. Pojedynczy człowiek rzadko kiedy jest w stanie być całkowicie samowystarczalnym, równocześnie nasza historia uczy, że największe zmiany zawsze zachodzą w grupach i społecznościach, a każda taka struktura społeczna ma pewien rodzaj bliskości. To nie musi być chęć do dzielenia się sekretami, czy potrzeba fizycznego przytulenia się, ale na przykład wzajemne zaufanie i poczucie, że w sytuacji problemu czy zagrożenia, jest ktoś, na kogo można liczyć, kto mi pomoże.

Jak pogłębić bliskość z drugą osobą?

Wbrew pozorom budowanie relacji z przyjacielem nie różni się aż tak bardzo od relacji z partnerem czy partnerką albo z rodzicem. Chodzi o takie rzeczy jak zaufanie, rozmowa, wspólne zainteresowania, ciekawość drugiej osoby, szacunek czy akceptacja. Jak zatem można spróbować pogłębić bliskość w relacji z drugim człowiekiem?

 1. Staraj się spędzać z drugą osobą jak najwięcej czasu, to najlepszy i najbardziej naturalny sposób na pogłębienie relacji i zbudowanie bliskości poprzez wzajemne poznawanie się w różnych sytuacjach i kontekstach. Dla większości ludzi najbardziej zbliżające będą długie, nawet wielogodzinne rozmowy, ale nie jest to zasadą, bo nie każdy je lubi, nie każdy ma dużo do powiedzenia. Bliskość dla wielu osób może się też wyrażać na przykład poprzez wspólne spędzanie czasu, uprawianie sportu, wykonywanie czynności domowych, wspólne naprawianie czy budowanie rzeczy, albo nawet milczące spędzanie ze sobą czasu. Każda metoda jest dobra pod warunkiem, że pasuje do danej osoby i jej charakteru. 
 2. W budowaniu bliskości staraj się pamiętać o stosowaniu tzw. pytań pogłębiających:

  • Co sprawia, że przy mnie czujesz się bardziej sobą? Co mogę zrobić?
  • Co cię najbardziej we mnie drażni lub denerwuje?
  • Czy jest jakaś jedna rzecz, którą chciałbyś zmienić w naszej relacji?
  • Czego w tym momencie najbardziej ode mnie potrzebujesz lub oczekujesz?
  • Jakie 3 rzeczy moglibyśmy spróbować razem robić?
 3. Postaw na szczerość. Jest ona niezbędnym fundamentem każdej bliższej relacji. Nie chodzi jednak o to, aby mówić wszystko i każdemu, ale żeby mieć poczucie, że nie okłamujesz drugiej osoby, nie zatajasz ani nie przeinaczasz faktów. Bardzo ważne, żeby to uczucie działało w dwie strony. 
 4. Akceptacja. Oznacza, że tolerujesz pewne zachowania, słabości i wady drugiej osoby i akceptujesz ją mimo tego taką, jaką jest. Tolerancja to sztuka akceptowania czegoś, z czym się nie zgadzasz. Akceptowanie drugiej osoby nie wyklucza też mówienia jej o rzeczach, które ci przeszkadzają czy wywołują twoją złość lub smutek, ale wymaga równoczesnego podkreślenia, że całościowo akceptujesz tę osobę ze wszystkimi jej wadami czy problemami. 
 5. Walcz z nudą, która z czasem pojawia się w każdej relacji, nie tylko z drugą połówką. Postaw na kreatywność, spróbujcie razem zrobić coś nowego, stawianie i obserwowanie się nawzajem w nowej sytuacji może wprowadzić wiele świeżości do waszej relacji.

Jak budować bliskość w sypialni?

Przy budowaniu bliskości w relacji z partnerem czy partnerką bardzo ważne są zarówno aspekty emocjonalne, jak i fizyczna relacja z drugą osobą, czyli dotyk, pocałunki, pieszczoty, udany i różnorodny seks, który jest satysfakcjonujący dla obydwu stron. Jeśli jednak trzeba by wybrać, to zdecydowanie dla budowania bliskości z drugą połówką jest rozmowa i poznawanie swoich osobowości. Fizyczność bardziej polega na krótkotrwałej chemii i popędach, które, choć mogą być bardzo silne, z czasem zawsze nieco słabną lub przestają być tak ekscytujące.

To normalny proces tak samo jak to, że każdy z nas podlega zmianom pod wpływem czasu, dotyczy to zarówno poglądów, wartości, jak i samego ciała i fizyczności. Jak zatem zbudować bliskość w sypialni? Najpierw zawsze należy zacząć od rozmowy, pamiętaj, że wchodząc w relację z drugą osobą, każdy z was wnosi w nią wiele swoich lęków, kompleksów, a często nawet traum czy blizn na psychice i emocjach.

Dlatego, aby naprawdę się do kogoś zbliżyć, trzeba być gotowym na odsłonięcie swojego miękkiego podbrzusza i pozwolenie sobie, na zmierzenie się nie tylko z tym, co przyjemne, ale także z tym, czego się obawiasz, co cię obrzydza, denerwuje lub męczy. Rozmowa buduje zaufanie i otwartość, sprawia, że łatwiej jest zaakceptować samego siebie i drugą osobę. Powiedz o tym co ci się podoba w łóżku, w ciele drugiej osoby, czego nie lubisz u siebie, co budzi twoje obawy. Oczywiście proces odkrywania fizyczności i seksualności drugiej osoby jest takim samym procesem, jak poznawanie jej osobowości.

Dajcie sobie czas i uważność na to, aby wzajemnie poznać swoje ciała, wasze wrażliwe punkty, miejsca przyjemności na ciele, bawcie się dotykiem, zapachem, eksperymentujcie i pamiętajcie przy tym o czułości i zaufaniu. Do budowania bliskości fizycznej z drugą osobą warto stawiać na różnorodność i kreatywność w łóżku oraz poza nim. Fizyczne aspekty bliskości nie ograniczają się przecież tylko do seksu.

To także beztroskie poranne pocałunki, zabawa włosami drugiej osoby, przytulanie się podczas oglądania ulubionego serialu, zaczepne gesty podczas zwykłych, codziennych czynności. W samej sypialni warto zdecydowanie eksperymentować, bo seks nienawidzi rutyny. Do tego jednak potrzebne jest zaufanie i bliskość, bo wiele ludzi ma zakodowane tabu i różne normy społeczne, płciowe czy kulturowe, często rządzi nami wychowanie rodzinne i różne społeczne blokady.

Próbujcie z drugą osobą nowych pozycji seksualnych, sprawdzajcie jakie pieszczoty wam się podobają ale nie ograniczajcie się tylko do nich. Zabawki i gadżety seksualne wcale nie muszą oznaczać, że ogień w waszym związku trzeba podsycać, tylko, że chcecie sprawić sobie lub drugiej osobie nową formę przyjemności.

Zadbajcie o siebie nawzajem, my zadbamy o to byście czuli się bezpiecznie i komfortowo, zarówno w trakcie czułości i igraszek w łóżku, ale również w trakcie tego kiedy będziecie spali. Sprawdź bliską naszemu sercu ofertę produktów do sypialni.

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecane produkty

  • Kołdra całoroczna BAMBOO

   261,00  Wybierz opcje Zobacz więcej
   • Kołdra puchowa całoroczna Gold

    1 303,00  Wybierz opcje Zobacz więcej
    • Poduszka puchowa Silver

     96,00  Wybierz opcje Zobacz więcej
     • Ochraniacz GUENO Air 2w1

      189,00  Wybierz opcje Zobacz więcej
     • Poduszki Gueno

      Idealne uzupełnienie
      zdrowego snu

      Poznaj zalety tego produktu

      Pozostałe wpisy

      Gueno Blog - Wyścig Galicja Gravel Race 2023

      Wyścig Galicja Gravel Race 2023

      Zdrowy styl życia i regularna aktywność fizyczna to klucz do efektywnego snu i dobrego samopoczucia. Sportowcy jak mało
      Więcej
      Gueno Blog - Czy materac piankowy jest zdrowy dla dziecka?

      Czy materac piankowy jest zdrowy dla dziecka?

      Materace piankowe są bardzo polecane dla dzieci, chociaż jest wiele różnych rodzajów
      Więcej
      Gueno Blog - Bliskość w związku i w sypialni — jak ją pogłębiać?

      Bliskość w związku i w sypialni — jak ją pogłębiać?

      Bliskość z drugim człowiekiem czy to w kontekście związku, przyjaźni czy rodzicielstwa,
      Więcej
      Gueno Blog - Prezent dla seniora – praktyczny i bezpieczny

      Prezent dla seniora – praktyczny i bezpieczny

      Większość z nas miała w swoim życiu taką babcię czy dziadka, dla której zrobiłby
      Więcej