Jak wybrać materac dla seniora?

12 maja 2022

GUENO - Blog - Jak wybrać materac dla seniora?

Kim jest współczesny senior? Bo z pewnością nie jest to emeryt w klasycznym tego słowa znaczeniu. W naszym społeczeństwie jesień życia często wygląda trochę inaczej niż w rozwiniętych krajach Zachodu czy bogatej Skandynawii. Jednak i w Polsce można zauważyć wyraźną zmianę tendencji, bo coraz częściej właśnie używamy słowa senior zamiast emeryt. Powoli odchodzi do lamusa wizerunek osoby starszej jako kogoś wykluczonego społecznie, samotnego, nieaktywnego i schorowanego. Dzisiejsi seniorzy to często osoby, które pracują nawet pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego i to nie dlatego, że zmusza ich do tego sytuacja materialna, tylko lubią to, co robią. Seniorzy biegają maratony i to niekiedy nawet z lepszym skutkiem niż ich młodsi przyjaciele, podróżują i rozwijają pasje, mają czas na obcowanie z kulturą i próbowanie nowych rzeczy. To wszystko jednak nie byłoby możliwe, gdyby nie zdrowie.

Ciężko jest podróżować po świecie czy uprawiać sport, jeśli borykamy się z kontuzjami, problemami ortopedycznymi czy przewlekłym bólem pleców i kłopotami z kręgosłupem. Dlatego, jeśli komuś zależy na dobrym samopoczuciu i jakościowym, świadomym życiu również w starszym wieku to koniecznie powinien zadbać o swoje zdrowie w sposób holistyczny, czyli całościowo. Wiele ludzi poddaje się regularnie badaniom, kupuje zdrową żywność i stara się nie nadużywać alkoholu czy innych używek. Mimo to często okazuje się, że taka osoba wcale nie jest w pełni swoich możliwości. Dlaczego? Bardzo często zapominamy o jednej niezwykle istotnej rzeczy, która towarzyszy nam praktycznie codziennie, a od której zależy w dużej mierze nasze zdrowie i samopoczucie. Oczywiście chodzi o sen.

Zwracamy dużą uwagę na to, ile śpimy, bo już jedna krótsza czy nieprzespana noc powoduje, że cały dzień funkcjonujemy gorzej, spada nasza wydajność, koncentracja i odporność na różne infekcje. Co jednak zrobić, jeśli śpimy dużo, a mimo to energia wciąż nam nie dopisuje? Często winimy stres, problemy w życiu zawodowym czy prywatnym, a okazuje się, że winny może być materac! Ludzie mają tendencję do przyzwyczajania się. Jeśli podczas snu nic nas nie uwiera w plecy i akurat nie planujemy remontu czy przeprowadzki to szanse na to, że przyglądniemy się bliżej materacowi, są niewielkie. Podczas gdy z wyborem materaca jest trochę tak, jak z wyborem samochodu. Są lepsze i gorsze  modele, ale nie ma jednego najlepszego i idealnego w takim samym stopniu dla każdego. To właśnie od materaca zależy, czy sen jest wysokiej jakości i pozwala na regenerację organizmu. Tym większe znaczenie ma to w przypadku osoby starszej.

Jaki materac dla seniora wybrać?

Jeśli zastanawiasz się, jaki materac dla osoby starszej wybrać, to warto wiedzieć, że jest kilka rodzajów materacy, które możemy swobodnie zarekomendować dla osób starszych:

Materac z pianki termoelastycznej o właściwościach przeciwodleżynowych

Materace z pianki termoelastycznej są bardzo popularne i dla wielu osób komfortowe. Pianka termoelastyczna reaguje na temperaturę ciała użytkownika i stopniowo dopasowuje się do niego, aż do momentu, gdy w powierzchni materaca powstanie charakterystyczny ‘ślad ciała’. Takie materace są dobre dla seniorów bo pianka termo działa przeciwodleżynwo. Jednak osoby mające problem ze wstawaniem z łóżka powinny rozważyć wybór materaca o odpowiednio dużej wysokości, np. materac termoelastyczny GUENO Flemino. Z kolei dobre materace do niskiego łóżka to także GUENO Penlo, GUENO Embro oraz GUENO Vital Pro.

Materac dla osoby starszej ułatwiający wstawanie

Wiele starszych osób narzeka na problemy ze wstawaniem ze zbyt niskiego czy niewygodnego materaca. Czasami jest to spowodowane kontuzją albo ograniczoną mobilnością z powodu wieku. Nie trzeba się jednak tym martwić, bo są na rynku materace, które ułatwiają wstawanie. Znajdziemy tutaj przede wszystkim klasyczne materace kieszeniowe, które mają bardzo sprężynujące działanie i dzięki temu wstawanie z takiego materaca jest prostsze i wygodniejsze. Ponadto warto także rozważyć zakup materaca z pianki wysokoelastycznej, która aktywnie oddziałuje na użytkownika i dzięki temu nie mamy uczucia zapadania się w materac jak ma to miejsce w przypadku pianki termoelastycznej. Dobry wybór dla seniora to np. materac GUENO Vital Pro, który został skonstruowany przy użyciu aż trzech innowacyjnych pianek wysokoelastycznych. W przypadku wyboru każdego materaca, nie tylko dla seniora, warto także kierować się kryterium higieniczności materaca.

Materac nieprzemakalny dla seniora i ochraniacz na materac

Każdy materac musi być higieniczny, bo ma to ogromne znaczenie dla zapewnienia odpowiedniej jakości snu. Tani materac wykonany z materiałów niskiej jakości, albo użytkowany w niewłaściwy sposób dość szybko naciągnie kurzem, potem i martwym naskórkiem, co może doprowadzić do rozwoju bakterii, grzybów, pleśni czy roztoczy. W przypadku seniorów i osób starszych możemy się spotkać z problemem nietrzymania moczu. W takiej sytuacji warto przede wszystkim wybrać maksymalnie higieniczny materac i dodatkowo zastosować pokrowiec ochronny, który ochroni wypełnienie. Najbardziej higieniczne są materace z lateksu, który ma otwartokomórkową strukturę i doskonale przepuszcza powietrze i odprowadza wilgoć. Jaki materac dla starszych ludzi wybrać, aby zapewnić w sypialni jak najbardziej higieniczne i komfortowe warunki? Tutaj wprost idealnie sprawdzi się materac GUENO Embro z solidną warstwą innowacyjnego lateksu o tej samej nazwie. Jest wytwarzany z naturalnego mleczka kauczukowego i ma unikalną formułę, która łączy zalety lateksu oraz działanie podobne do pianki termoelastycznej. Jednak w przeciwieństwie do niej lateks GUENO Embro nie nagrzewa się, dzięki czemu jest to świetny wybór dla osób lubiących uczucie delikatnego wtapiania się w materac, jednak bez wrażenia ciepła i przegrzewania się. Świetny wybór jako materac dla osoby leżącej czy jako materac ortopedyczny dla seniora.

Jaki materac dla seniora – modele zależne od ruchomości i niezależne

Dla osób leżących, które potrzebują zmniejszonego nacisku polecamy materace GUENO Senpro oraz GUENO Flemino, które zapewnią komfort i nie powodują ucisku nawet podczas wielogodzinnego leżenia.  Flemino to dobry i wygodny materac termoelastyczny. Jeśli jednak obawiamy się, że taki materac będzie zbyt ciepły to można też wybrać model Senpro, czyli materac lateksowo-piankowy. Zarówno pianka termoelastyczna, jak i lateks to materiały bezuciskowe, gwarantujące dobre dopasowanie do ciała. Jednak to lateks jest bardziej higieniczny, trwały i odporny na zgniatanie. Ma również lepszą przepuszczalność powietrza od pianki. To jak najbardziej odpowiedni wybór dla leżącego seniora. Jaki materac dla osoby starszej bez bariery ruchu wybrać? Tutaj polecamy z kolei materac GUENO Osmo lub materac GUENO Vital Plus. W materacu Osmo zastosowaliśmy piankę GUENO Fresh z dodatkiem naturalnego olejku rycynowego o bardzo dobrych właściwościach antybakteryjnych. W tej kategorii materacy warto także zwrócić uwagę na GUENO Vital Plus, czyli super nowoczesny materac zbudowany z trzech autorskich pianek produkcji GUENO. Warstwa pianki termoelastycznej została tak przykryta innowacyjną pianką hybrydową GUENO Blue. Ten rodzaj inteligentnego wypełnienia pilnuje, aby materac nie zrobił się od ciała zbyt ciepły, a dodatkowo zapewnia niesamowity komfort i otulenie już podczas pierwszych chwil leżenia na materacu. Jest niczym odpoczynek na miękkiej i puchatej chmurce.

Jaka twardość materaca dla osoby starszej?

Większość naszych materacy jest dostępna w co najmniej kilku twardościach. Twardość materaca dobieramy zawsze do wagi, wzrostu użytkownika. Warto wziąć także pod uwagę takie czynniki jak choćby ulubiona pozycja do spania, problemy ortopedyczne czy nawet sam rodzaj materaca, bo w zależności od wypełnienia różnie możemy odbierać daną twardość. Materac dla osoby starszej nie może być zbyt twardy, bo ciało i układ kostny w podeszłym wieku są dużo bardziej wrażliwe (podobnie jak przy małym dziecku). Polecamy materace o twardości średniej H2 (60-80 kg). W ostateczności można wybrać twardszy H3 (80-100 kg) warto jednak skonsultować ten pomysł ze specjalistą od materacy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Poduszki Gueno

Idealne uzupełnienie
zdrowego snu

Poznaj zalety tego produktu

Pozostałe wpisy

Gueno Blog - Wyścig Galicja Gravel Race 2023

Wyścig Galicja Gravel Race 2023

Zdrowy styl życia i regularna aktywność fizyczna to klucz do efektywnego snu i dobrego samopoczucia. Sportowcy jak mało
Więcej
Gueno Blog - Czy materac piankowy jest zdrowy dla dziecka?

Czy materac piankowy jest zdrowy dla dziecka?

Materace piankowe są bardzo polecane dla dzieci, chociaż jest wiele różnych rodzajów
Więcej
Gueno Blog - Bliskość w związku i w sypialni — jak ją pogłębiać?

Bliskość w związku i w sypialni — jak ją pogłębiać?

Bliskość z drugim człowiekiem czy to w kontekście związku, przyjaźni czy rodzicielstwa,
Więcej
Gueno Blog - Prezent dla seniora – praktyczny i bezpieczny

Prezent dla seniora – praktyczny i bezpieczny

Większość z nas miała w swoim życiu taką babcię czy dziadka, dla której zrobiłby
Więcej