Jaki materac dla alergika?

5 maja 2022

GUENO - Blog - Jaki materac dla alergika?

Współczesny tryb życia powoduje, że coraz więcej osób cierpi z powodu alergii. Uciążliwe są zwłaszcza tzw. alergie domowe np. na roztocza, kurz czy pleśń. Często okazuje się, że najbardziej winny jest materac, który gromadzi martwy naskórek, pot i kurz. Jaki materac antyalergiczny wybrać do sypialni, aby zapewnić sobie jak najlepsze warunki do snu i regeneracji? W końcu sen to zdrowie!

Materac antyalergiczny do sypialni – co uczula?

Współczesny tryb życia powoduje często, że wiele osób na własne życzenie rezygnuje z odpowiednio dużej ilości snu. Często też nie potrafimy odpowiednio zadbać o to, aby zapewnić sobie dobre warunki do regeneracji i odpoczynku. Zapominamy, że ważna jest nie tylko ilość snu, ale także jego jakość! Tym, co skutecznie może utrudniać procesy regeneracyjne organizmu podczas snu są rozmaite alergeny. Podczas snu ludzka skóra schładza się, w efekcie czego tracimy martwy naskórek. W nocy mózg niczym komputer, zwalnia, aby pozwolić na odpoczynek organizmowi i narządom wewnętrznym. Człowiek poci się w nocy i warto mieć tego świadomość. Materac gromadzi także martwy naskórek i kurz z sypialni. Najgroźniejsze są roztocza, które karmią się właśnie kurzem i martwym naskórkiem, a do tego bardzo lubią ciepłe i wilgotne miejsca. Dużym problemem może być także uczulenie na sam kurz lub alergia na pleśń, która może powstać w materacu niskiej jakości.

Materac dla alergika – czego unikać?

Materac dla alergika to niekiedy wyzwanie, ale można temu zaradzić. Dobry materac antyalergiczny nie powinien być wykonany z popularnych surowców naturalnego pochodzenia. Powinniśmy unikać takich wypełnień jak:

  • gryka,
  • włosie końskie,
  • trawa morska,
  • wełna,
  • włókno kokosowe.

Najlepiej aby materac antyalergiczny w ogóle nie zawierał surowców naturalnych pochodzenia zwierzęcego, gdyż tworzą one wprost doskonałe warunki do rozwoju roztoczy, grzybów czy pleśni. Jaki materac antyalergiczny zatem wybrać? Nie polecamy także naturalnych surowców roślinnych takich jak włókno kokosowe. Ten materiał nie bez powodu jest używany jako ziemia do transportu roślin doniczkowych w sklepach ogrodniczych. Włókno kokosowe bardzo dobrze zatrzymuje wilgoć, dzięki czemu można znacznie ograniczyć koszty podlewania roślin podczas transportu i magazynowania. Czy jednak materac antyalergiczny powinien zatrzymywać wilgoć? W kontekście tego, co wspomnieliśmy wcześniej o rozwoju roztoczy, grzybów czy pleśni. Wilgotne, słabo przepuszczalne powietrze środowisko sprzyja namnażaniu się roztoczy oraz powstawaniu grzybów i pleśni. Poza tym, wymienione wyżej naturalne materiały to produkty niskiej trwałości, których jedyną zaletą jest niski koszt pozyskiwania. Te surowce mają bardzo kiepską żywotność, a rodzaj i jakość komponentów ma ogromne znaczenie dla żywotności i trwałości całego materaca. Jedyne naturalne materiały w materacu, jakie można wybrać dla alergika to lateks naturalny i bawełna (w pokrowcu).

Materac antyalergiczny – jakie materiały są dopuszczalne dla alergika?

Zastanawiasz się, jaki materac antyalergiczny wybrać? Zwróć uwagę zwłaszcza na wypełnienie. Jeśli chodzi o naturalne wypełnienie to można wybrać lateks naturalny, który jest w 100% wykonany z naturalnego mleczka drzewa kauczukowego, które rośnie naturalnie w rejonach Ameryki Południowej oraz Azji. Kauczukowiec używa mleczka do gojenia swoich ran oraz do ochrony przed szkodnikami i chorobami. Zdaniem wielu specjalistów jest to najlepszy surowiec, jaki można zastosować do produkcji materacy.

Materac z lateksu naturalnego dla alergika

To idealny wybór dla osób, które poszukują najwyższego poziomu luksusu, higieniczności i trwałości. Materace z lateksem naturalnym są dość drogie, jednak posiadają unikalne właściwości, które sprawiają, że taki materac jest warty swojej ceny. Jest to również doskonały wybór dla alergików, którzy szukają naturalnych materiałów i ekologicznych rozwiązań. Sposób produkcji lateksu naturalnego ogranicza negatywny wpływ na środowisko naturalne, a dodatkowo sprawia także, że materac ma doskonałe właściwości. Lateks naturalny jest całkowicie pozbawiony wszelkich syntetycznych dodatków i wypełniaczy. Jest też najbardziej trwałym surowcem. Materac lateksowy przeżyje spokojnie piankę czy sprężyny, nie wspominając nawet o najmniej trwałych, tanich,  naturalnych materiałach jak włókno kokosowe czy gryka, w której bardzo łatwo mogą zalęgnąć się larwy robaków.

Materac antyalergiczny z lateksu mineralnego

Lateks mineralny to tak naprawdę lateks naturalny z dodatkiem syntetycznych wypełniaczy. Od lateksu naturalnego różni go mniejsza zawartość mleczka kauczukowego oraz niższa cena. Jednak pod względem właściwości higienicznych i antyalergicznych jest to doskonały wybór. Materac antyalergiczny z lateksu będzie świetnym wyborem do pokoju alergika czy nawet dla dziecka. Materace antyalergiczne dla dzieci nie różnią się aż tak bardzo od materacy w wersji dla dorosłych. Lateks mineralny mimo, że bywa nazywany syntetycznym, to najlepszy wybór dla alergika. Podczas powstawania lateksu wkład jest nakłuwany specjalnymi prętami, dzięki czemu lateks ma korytarze powietrzne (dziurki). Do lateksu nie przykleja się kurz, ani martwy naskórek, a sam materiał jest najlepszy ze wszystkich dostępnych wypełnień materacy jak chodzi o przepuszczalność powietrza.

Materac piankowy dla alergika

Dobry materac antyalergiczny może być zrobiony także z pianki wysokoelastycznej. Dużą popularnością cieszy się zwłaszcza pianka termoelastyczna, która dopasowuje się do ciała pod wpływem jego ciepła. Otwartokomórkowa struktura pianki dobrze wentyluje materac i umożliwia odprowadzanie wilgoci. Równocześnie jest bardziej gęsta i wypełniająca materac niż sprężyny, więc taki materac nie gromadzi aż tak kurzu. Dobry materac antyalergiczny może być także zrobiony z pianki Naturalis, będącej połączeniem pianki wysokoelastycznej i olejku rycynowego z nasion rącznika pospolitego, który ma naturalne właściwości antybakteryjne.

Pokrowiec antyalergiczny na materac

Każdy materac do spania jest sprzedawany w pokrowcu. Materac dla alergika powinien mieć nie tylko antyalergiczne wypełnienie, ale także odpowiedni pokrowiec. Co warto wybrać?

  • Pokrowiec Silver Plus – bardzo przyjemna w dotyku tkanina z włókna Tencel. Świetnie przepuszcza powietrze i ma właściwości termoregulujące, latem tkanina jest przyjemnie chłodna, zaś zimą kumuluje ciepło. Pokrowiec Silver Plus ma właściwości higroskopijne, dzięki czemu wchłania nadmiar wilgoci i chroni wypełnienie materaca. Jest łatwy do ściągnięcia i można go prać w temperaturze 60oC, co pozwala wyeliminować roztocza i bakterie.
  • Pokrowiec Sweet – pikowany specjalną watą dla jeszcze lepszego poczucia komfortu i miękkości. Pokrowiec stworzony na bazie dobrze oddychającej i wytrzymałej tkaniny. Zawarte w niej specjalne włókno zabezpiecza materac przed alergenami. Pokrowiec Sweet ma duży zamek i nadaje się do prania w 60oC.
  • Pokrowiec Safe Control – nowoczesny pokrowiec gwarantujący pewność i bezpieczeństwo pod względem higienicznym. Antyalergiczny i gwarantujący dobrą przepuszczalność powietrza. Odpowiedni do prania w pralce w nawet 60oC.

 

Oprócz pokrowca warto także zastosować specjalny ochraniacz na materac, który zabezpiecza go przed przypadkowym zalaniem czy poplamieniem. Ochraniacz GUENO Air 2w1 może być również używany jako prześcieradło. Stanowi kolejną barierę ochronną chroniącą materac przed przedostawaniem się potu, kurzu i brudu, a równocześnie został wykonany z miękkiego i przyjemnego materiału.

Znaczenie i rola stelaża w sypialni alergika

Materac należy zawsze użytkować na stelażu. Tym bardziej dotyczy to sypialni alergika, gdzie należy zadbać o najwyższy poziom higieny. Materac potrzebuje stelaża nie tylko do tego, aby mógł amortyzować nacisk, ale także dlatego, że stelaż zapewnia wolną przestrzeń pod materacem i umożliwia swobodną wentylację powietrza. Jeśli położymy materac na ziemi to nie będzie możliwości odprowadzenia nagromadzonej w ciągu nocy wilgoci. Spód materaca musi ‘oddychać’, bo bez tego pot w materacu zacznie się gromadzić, a zawarte w nim bakterie mogą przyczynić się do rozwoju grzybów czy pleśni.

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Poduszki Gueno

Idealne uzupełnienie
zdrowego snu

Poznaj zalety tego produktu

Pozostałe wpisy

Gueno Blog - Wyścig Galicja Gravel Race 2023

Wyścig Galicja Gravel Race 2023

Zdrowy styl życia i regularna aktywność fizyczna to klucz do efektywnego snu i dobrego samopoczucia. Sportowcy jak mało
Więcej
Gueno Blog - Czy materac piankowy jest zdrowy dla dziecka?

Czy materac piankowy jest zdrowy dla dziecka?

Materace piankowe są bardzo polecane dla dzieci, chociaż jest wiele różnych rodzajów
Więcej
Gueno Blog - Bliskość w związku i w sypialni — jak ją pogłębiać?

Bliskość w związku i w sypialni — jak ją pogłębiać?

Bliskość z drugim człowiekiem czy to w kontekście związku, przyjaźni czy rodzicielstwa,
Więcej
Gueno Blog - Prezent dla seniora – praktyczny i bezpieczny

Prezent dla seniora – praktyczny i bezpieczny

Większość z nas miała w swoim życiu taką babcię czy dziadka, dla której zrobiłby
Więcej