Jaki materac do spania na boku?

1 września 2022

GUENO - Blog - Jaki materac do spania na boku?

Wiele osób najbardziej lubi spać na boku. Ta pozycja spania może być zdrowa, wygodna i bezpieczna dla kręgosłupa pod warunkiem, że wybierzesz do tego odpowiedni materac. Jest kilka cech, które pomogą dopasować tak materac, żeby osiągnąć jak najlepsze efekty podczas spania na boku. Jako producent wysokiej jakości materacy do spania, z chęcią pomożemy ci wybrać najbardziej odpowiedni materac oraz odpowiemy na ewentualne pytania i wątpliwości. Każdy może spać, ale nie każdy tak samo. Sen daje nam energię do działania, do pracy, do rozwijania swoich pasji oraz wyznaczania celów. Jeśli należysz do osób, którym nie jest wszystko jedno i chcesz dowiedzieć się, jak poprawić komfort i jakość życia za pomocą dobrego materaca, który będzie wspierał ciało podczas spania na boku to jesteś w dobrym miejscu. Pora na odrobinę wiedzy wprost od producenta!

Dlaczego wybieramy do spania pozycję na boku?

Mnóstwo ludzi na całym świecie każdej nocy układa się w pozycji na boku, aby odpłynąć w krainę snu i sennych marzeń. Oprócz spania na plecach i na brzuchu to właśnie pozycja na boku jest najpopularniejsza i najczęściej wybierana. Nic dziwnego, bo w tej pozycji czujemy się bezpiecznie, a poza tym odpoczywa kręgosłup. Ważne jednak, aby podczas spania na boku mieć odpowiedni materac. Powinien być dość miękki, ciało musi się zatopić w powierzchni materaca, szczególnie ważne są barki, biodra i pupa. Zbyt twardy materac spowoduje nienaturalne wygięcie kręgosłupa i sen nie będzie ani komfortowy ani zdrowy.

Zalety spania na boku

Do niewątpliwych korzyści ze spania na boku trzeba zaliczyć przede wszystkim odciążenie kręgosłupa oraz możliwość ochrony narządów wewnętrznych po przyjęciu nieco bardziej skulonej (embrionalnej) pozycji. Najlepiej jest w ogóle spać na lewym, a nie na prawym boku. Aorta jest tętnicą, która wygina się w lewo, jeśli oprzesz się na prawym boku, twoje serce będzie musiało wykonać cięższą pracę niż gdyby położyć się na lewym boku. Ponadto większość narządów trawiennych znajduje się z prawej strony ciała, dlatego jest kolejny powód, aby spać na boku i to właśnie na lewym. Śpiąc na lewym boku grawitacja usprawnia przesuwanie się resztek pokarmowych z jelita cienkiego do grubego. Podczas spania na lewym boku kwas żołądkowy nie przemieszcza się w stronę przełyku, co zmniejsza ryzyko wystąpienia zgagi. Jest więcej korzyści zdrowotnych ze spania na boku – w tej pozycji żołądek nie naciska na trzustkę i nie utrudnia jej pracy, które enzymy i soki żołądkowe mogą dzięki temu przepływać w swobodny sposób. 

Wady spania na boku

Największe wady spania na boku mogą mieć miejsce z powodów, które wymieniliśmy powyżej i w sytuacji, gdy śpimy na boku prawym. Chodzi o to, że podczas spania na prawym boku może być problem z uciskiem na część narządów wewnętrznych czy też z krążeniem krwi. Podczas spania na boku niezwykle ważna jest też poduszka – musi być odpowiednio wyższa i twardsza, aby podeprzeć szyję i głowę na prawidłowej wysokości. Jeśli będzie zbyt niska lub zbyt miękka, to głowa podczas snu będzie się przechylać w stronę materaca, co będzie skutkować bólem szyi, porannymi migrenami czy innymi problemami zdrowotnymi. Dlatego trzeba wybrać taką poduszkę, która sprawi, że ciało będzie układać się w naturalnej pozycji, a kręgosłup pozostanie prosty na całej długości.

Jaki materac i twardość do spania na boku?

Polecamy materace termoelastyczne np. materac Vital Plus, materace z pianki wysokoelastycznej np. materac Vital Pro oraz materace lateksowe np. materac Senpro. Te trzy rodzaje materacy umożliwią ułożenie barków oraz bioder na odpowiednim poziomie tak by kręgosłup był ustawiony w linii prostej. Wybierz odpowiednio elastyczny materac, aby ciało mogło się zagłębić dobrze w powierzchni materaca. Jeśli podczas spania na boku rano miewasz problemy z drętwieniem kończyn oraz krążeniem krwi to może znaczyć, że śpisz na zbyt twardym materacu, ponieważ naczynia krwionośne są uciskane. Do spania na boku często wybiera się materac o twardości H2 lub zdecydowanie rzadziej H3, jednak wszystko zależy od wagi, wzrostu i budowy ciała danej osoby. Sugerując się jedynie wagą użytkownika można błędnie dobrać twardość materaca. Nie zawsze osoba ciężka powinna sypiać na materacu oznaczonym jako H3 czyli twardym, zwłaszcza jeżeli bierzemy pod uwagę materace piankowe lub lateksowe. Wynika to z użycia różnego rodzaju komponentów podczas produkcji materacy (gęstości materiałów, struktury i wysokości), których zadaniem jest stopniowe działanie na ciało człowieka w zależności od wagi, budowy użytkownika i pozycji spania. Dobrym przykładem będzie materac Osmo, który składa się z dwóch warstw pianek wysokoelastycznych i jednej warstwy pianki termoelastycznej. Każda z nich wzajemnie na siebie oddziałuje dając inne odczucia. Osoba lżejsza poczuje delikatne działanie co najwyżej dwóch pierwszych warstw materaca, odpowiednią miękkość i swobodę ruchów, a osoba cięższa zostanie stabilnie osadzona w każdej z warstw materaca dając dużą ilość punktów podparcia oraz poczucie większej sztywności niż osoba lżejsza. Taka konstrukcja umożliwia bezpieczny i zdrowy sen dla osób o bardzo dużej różnicy wagi.

O co jeszcze warto zadbać? O poduszkę między nogami, która pomoże odciążyć kręgosłup i biodra oraz sprawi, że spanie w tej pozycji będzie wygodniejsze. Przyda się także dodatkowa poduszka do przytulenia się, dzięki czemu barki lepiej ułożą się na materacu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecane produkty

  • Materac PIANO piankowy

   1 067,00  Wybierz opcje Zobacz więcej
   • Materac FLEMINO termoelastyczny

    1 654,00  Wybierz opcje Zobacz więcej
    • Materac LARGO sprężynowo-lateksowy

     1 995,00  Wybierz opcje Zobacz więcej
     • Materac OSMO termoelastyczny

      2 423,00  Wybierz opcje Zobacz więcej
     • Poduszki Gueno

      Idealne uzupełnienie
      zdrowego snu

      Poznaj zalety tego produktu

      Pozostałe wpisy

      Gueno Blog - Wyścig Galicja Gravel Race 2023

      Wyścig Galicja Gravel Race 2023

      Zdrowy styl życia i regularna aktywność fizyczna to klucz do efektywnego snu i dobrego samopoczucia. Sportowcy jak mało
      Więcej
      Gueno Blog - Czy materac piankowy jest zdrowy dla dziecka?

      Czy materac piankowy jest zdrowy dla dziecka?

      Materace piankowe są bardzo polecane dla dzieci, chociaż jest wiele różnych rodzajów
      Więcej
      Gueno Blog - Bliskość w związku i w sypialni — jak ją pogłębiać?

      Bliskość w związku i w sypialni — jak ją pogłębiać?

      Bliskość z drugim człowiekiem czy to w kontekście związku, przyjaźni czy rodzicielstwa,
      Więcej
      Gueno Blog - Prezent dla seniora – praktyczny i bezpieczny

      Prezent dla seniora – praktyczny i bezpieczny

      Większość z nas miała w swoim życiu taką babcię czy dziadka, dla której zrobiłby
      Więcej