Jaki materac do spania na brzuchu?

6 września 2022

GUENO - Blog - Jaki materac do spania na brzuchu?

Spanie na brzuchu nie jest rekomendowane przez specjalistów, jednak mimo to wiele osób chętnie wybiera taką pozycję do spania jako najwygodniejszą. O czym świadczy spanie na brzuchu? Czy to prawda, że taka postawa jest często wymuszana przez źle dobrany, najczęściej zbyt twardy materac do spania? Czy spanie na brzuchu w ogóle niesie ze sobą jakieś korzyści? W tym artykule spróbujemy przyjrzeć się wszystkim za i przeciw spaniu na brzuchu. Zastanowimy się, skąd bierze się chęć do spania właśnie na brzuchu i z jakim ryzykiem się to wiąże. Oczywiście powiemy też, jaki rodzaj materaca najlepiej sprawdza się podczas spania na brzuchu i czym kierować się podczas wyboru. Jeśli to czytasz, to znaczy, że nie należysz do grona osób, którym jest wszystko jedno. Prawdopodobnie tak jak my, lubisz się dobrze wyspać i wiesz, że na zdrowy sen oraz dobre samopoczucie składa się wiele czynników. Gotowi? Zaczynamy, pora na dawkę specjalistycznej wiedzy o spaniu!

Dlaczego wybieramy do spania pozycję na brzuchu?

Wiele osób twierdzi, że najlepiej śpi im się na brzuchu i ciężko przekonać ich, że jest to niezdrowe i niekorzystne dla organizmu. Podczas spania na brzuchu kręgosłup wygina się i jest nienaturalnie obciążony, a ponadto w momencie przyciskania brzucha do materaca dochodzi do ucisku na najważniejsze najdelikatniejsze narządy, które znajdują się w obrębie i okolicach jamy brzusznej. Podczas spania na brzuchu organy mogą się przesuwać, co może powodować problemy z trawieniem, zgagę, niestrawność, a w dłuższej perspektywie może to prowadzić nawet do poważniejszych problemów z narządami wewnętrznymi. Dlaczego w takim razie tak wiele osób twierdzi uparcie, że tylko w takiej pozycji jest im najwygodniej? Często winny jest…Materac do spania, a dokładniej mówiąc jego twardość. W naszym społeczeństwie panuje popularny mit, że tylko twarde materace są zdrowe i tylko na takim materacu człowiek dobrze może się wyspać. To spory błąd i uproszczenie. Twardość wybieramy zawsze do konkretnej osoby, do jej wagi, wzrostu oraz budowy ciała. Dawniej natomiast nie było w sklepach takiego wyboru materacy co dziś, co więcej, wiele z nich była po prostu z natury twarda i mało wygodna, bo nie było takich technologii produkcji co dzisiaj. Często też nasi rodzice czy dziadkowe nie spali w łóżku, ale na kanapach, siennikach czy wersalkach, które również były dość twarde. Wzorce spania często przejmujemy po poprzednim pokoleniu. Spanie na brzuchu może oznaczać, że śpisz na zbyt twardym materacu i ciało próbuje znaleźć ukojenie i zmienić ułożenie kręgosłupa.

Zalety spania na brzuchu

Ciężko szukać zalet spania w tej pozycji, nie polecają jej ani sprzedawcy materacy ani lekarze. Jednak faktem jest, że podczas spania na brzuchu można zmniejszyć problemy z chrapaniem czy bezdechem sennym. Podczas spania na plecach często problemem jest odpowiednia drożność dróg oddechowych, w efekcie czego wiele osób cierpi na gorszą jakość snu z powodu chrapania i bezdechu sennego.

Wady spania na brzuchu

W przypadku tej pozycji jest zdecydowanie więcej głosów przeciw, niż za. Spanie na brzuchu powoduje, że kręgosłup jest nienaturalnie wygięty, dochodzi do ucisku na narządy wewnętrzne, a także zwiększa się ryzyko wystąpienia zmarszczek i wyprysków, bo twarz jest cały czas przyciśnięta do poduszki.

Jaki rodzaj materaca do spania na brzuchu?

Wybierz materac piankowy, lateksowy lub kieszeniowy. Koniecznie powinien być to materac o średniej twardości, czyli najczęściej H2. Jednak odczucie twardości materaca to bardzo subiektywna sprawa i tak naprawdę każdy może to odczuwać nieco inaczej. Duże znaczenie ma też budowa ciała, waga i wzrost. Osoby cięższe najczęściej wolą nieco twardsze materace, a ktoś lekki i o drobnej budowie ciała będzie się prawdopodobnie lepiej czuł na miękkim materacu, bo przy małej masie i niewielkim nacisku łatwiej uzyska efekt delikatnego otulenia przez materac.

O co jeszcze warto zadbać?

Decydując się na spanie na brzuchu warto zadbać o poduszkę. Powinna być dość niska i miękka, trzeba pamiętać, aby w tej pozycji szyja nie wyginała się nienaturalnie, bo będzie to powodować niższą jakość snu, dyskomfort, a nawet ból po przebudzeniu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecane produkty

  • Nowość

  Materac Vital PLUS piankowy

  2 002,00  Wybierz opcje
  2 002,00 
  80x200 cm 90x200 cm 100x200 cm 120x200 cm 140x200 cm 160x200 cm 180x200 cm 200x200 cm
  This option is required
  H2 - średnio miękki
  This option is required
  Zobacz więcej
  • Materac PENLO sprężynowo-piankowy

   1 511,00  Wybierz opcje
   1 511,00 
   80x200 cm 90x200 cm 100x200 cm 120x200 cm 140x200 cm 160x200 cm 180x200 cm 200x200 cm
   This option is required
   H2 - średnio miękki H3 - średnio twardy
   This option is required
   Silver Plus Sweet
   This option is required
   Zobacz więcej
   • Materac LARGO sprężynowo-lateksowy

    1 936,00  Wybierz opcje
    1 936,00 
    80x200 cm 90x200 cm 100x200 cm 120x200 cm 140x200 cm 160x200 cm 180x200 cm 200x200 cm
    This option is required
    H2 - średnio miękki H3 - średnio twardy
    This option is required
    Silver Plus Sweet
    This option is required
    Zobacz więcej
    • Materac SENPRO lateksowo-piankowy

     4 206,00  Wybierz opcje
     4 206,00 
     80x200 cm 90x200 cm 100x200 cm 120x200 cm 140x200 cm 160x200 cm 180x200 cm 200x200 cm
     This option is required
     H2 - średnio miękki H3 - średnio twardy
     This option is required
     Zobacz więcej
    • Poduszki Gueno

     Idealne uzupełnienie
     zdrowego snu

     Poznaj zalety tego produktu

     Pozostałe wpisy

     Gueno Blog - Prezent dla seniora – praktyczny i bezpieczny

     Prezent dla seniora – praktyczny i bezpieczny

     Większość z nas miała w swoim życiu taką babcię czy dziadka, dla której zrobiłby
     Więcej
     Gueno Blog - Black Week 2022

     Black Week 2022

     Zapraszamy na wielkie święto zakupów i ulubiony czas w roku dla wszystkich, którzy uwielbiają
     Więcej
     Gueno Blog - Czy spanie nago jest zdrowe?

     Czy spanie nago jest zdrowe?

     Naukowcy od zdrowego stylu życia i snu od lat przekonują, że spanie nago to tak naprawdę
     Więcej
     Gueno Blog - Materac wysokoelastyczny czy kieszeniowy?

     Materac wysokoelastyczny czy kieszeniowy?

     W świecie miłośników materacy trwa odwieczny spór o to, który materac jest lepszy,
     Więcej