Jaki materac do spania na plecach?

5 lipca 2022

GUENO - Blog - Jaki materac do spania na plecach?

Lubisz spać na plecach? Nic dziwnego, to w końcu obok spania na boku praktycznie najpopularniejsza pozycja. Jeśli chcesz zapewnić sobie wygodę i dobry, zdrowy oraz regeneracyjny sen każdej nocy, to warto rozważyć wybór materaca, którego konstrukcja będzie wspierać ułożenie ciała w pozycji na plecach. Na rynku jest obecnie wiele świetnych materacy do spania. Jeśli jednak należysz do osób, których nie satysfakcjonują tylko ‘dobre’ rozwiązania i szukasz czegoś więcej, to możemy pomóc ci wybrać naprawdę dobry materac, który sprawi, że nigdy nie zechcesz już spać na niczym innym. Zadbaj o wygodny i zdrowy materac, bo odpowiednie podłoże do spania to najważniejszy element wyposażenia sypialni. Wbrew pozorom to nie łóżko jest najważniejsze, tylko odpowiednio dobrany materac.

Dlaczego tak chętnie śpimy na plecach?

Spanie w pozycji na plecach to chyba najczęstsza pozycja, w jakiej wieczorem układamy się do łóżka. Wiele osób lubi też spać na boku, ale to właśnie pozycja na plecach jest najbardziej uniwersalna. Niektórzy uważają, że spanie na plecach jest najbardziej naturalne. Jest to częściowo prawda, ale tak naprawdę najbardziej pierwotna i naturalna dla człowieka pozycja to tzw. pozycja embrionalna, czyli leżenie na boku z podkurczonymi nogami. W takiej pozycji odciążamy kręgosłup, a ramiona i kolana mają chronić nasze podbrzusze, czyli najbardziej wrażliwe miejsce, gdzie znajdują się organy wewnętrzne. Pozycja na plecach jest jednak w pewnym sensie prostsza. Człowiek kładzie się na płasko, wyciąga nogi, a ręce opuszcza swobodnie wzdłuż tułowia. Równocześnie głowa jest zwrócona do przodu i w razie potrzeby może obserwować całe ciało i otoczenie.

Zalety spania na plecach

 • Zmniejsza ból pleców i szyi – pozycja na plecach nie obciąża mięśni pleców czy szyi, które mogą się zrelaksować podczas snu.
 • Lepsze oddychanie – mając odpowiednio dobraną poduszkę, w pozycji na plecach drogi oddechowe są odpowiednio udrożnione, co sprzyja dotlenieniu mózgu podczas snu.
 • Mniej zmarszczek na twarzy – spanie na plecach jest najlepsze dla osób, które chcą ograniczyć powstawanie zmarszczek, bo to jedyna pozycja, w której twarz nie dotyka poduszki.
 • Odciążenie mięśni szyi i głowy – zadbaj o dobrą poduszkę, a pozwolisz odpocząć mięśniom, które cały dzień dźwigają ciężką głowę,
 • Wszystko w zasięgu wzroku – ta pozycja buduje poczucie bezpieczeństwa, bo widzisz, co dzieje się dookoła.
 • Dostęp do naturalnego światła – w tej pozycji receptory wzroku są ustawione w stronę naturalnego światła słonecznego, co ułatwia wybudzanie się.

Wady spania na plecach

Spanie na plecach nie jest polecane dla osób, które chrapią, albo cierpią na bezdech senny. Tej pozycji powinny też unikać niektóre osoby mające problemy z kręgosłupem czy inne dolegliwości ortopedyczne. W pozycji na plecach trzeba też uważać, żeby materac nie był ani zbyt miękki, ani za twardy. Zbyt miękki materac będzie powodował zapadanie i ból kręgosłupa, a zbyt twardy materac będzie z kolei utrudniał zasypianie, bo ciało nie będzie czuło się komfortowo. Jeśli jednak nie ma wyraźnych przeciwwskazań medycznych do spania na plecach czy poważnych problemów z kręgosłupem, to warto rozważyć wyrobienie sobie nawyku spania właśnie w pozycji na plecach.

Jaka twardość materaca do spania na plecach?

Materac należy dobierać zawsze indywidualnie do konkretnej osoby. Większość modeli materacy jest najczęściej dostępna w kilku twardościach, co jest zależne od wagi, wzrostu i budowy ciała oraz właśnie pozycji spania. Do spania na plecach można wybrać nieco twardszy materac, jednak musi być dopasowany do wagi i wzrostu. 

Jaki rodzaj materaca do spania na plecach?

W tej pozycji mamy wiele materacy do wyboru, np. sprężynowe, piankowe czy lateksowe. Materace sprężynowe działają najbardziej klasycznie i dobrze punktowo podpierają ciało, dlatego może być to dobry wybór dla kogoś, kto najbardziej lubi spać właśnie na plecach. Częstym wyborem naszych klientów śpiących z reguły na plecach jest materac sprężynowy Largo, który występuje w dwóch twardościach H2 lub H3. Dla osób, które lubią większe otulenie ciała dobrym rozwiązaniem będzie materac Vital Pro, który działa wieloetapowo, dzięki temu nie ma efektu zapadania się. 

O co warto jeszcze zadbać? Poduszka

Do spania na plecach warto wybrać dość niską poduszkę. Głowa i szyja muszą stanowić naturalne przedłużenie ciała i kręgosłupa. Zbyt wysoka poduszka będzie powodować wygięcie szyi do przodu, sztywność karku po przebudzeniu, ból głowy czy uczucie napięcia w szyi. Jednak dla osób mających problem z chrapaniem czy bezdechem zbyt niska poduszka może nasilać niepożądane objawy. Dlatego w miarę możliwości do spania na plecach trzeba wybrać dobrą poduszkę. Oprócz tradycyjnych wyrobów z puchu czy pierza oraz poduszek syntetycznych można także rozważyć poduszkę piankową o specjalnym, ortopedycznym przeznaczeniu. W naszej ofercie można znaleźć takie poduszki, a do spania na plecach polecamy nieco niższy model.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecane produkty

  • Materac Vital PLUS piankowy

   2 144,00  Wybierz opcje Zobacz więcej
   • Materac PENLO sprężynowo-piankowy

    1 511,00  Wybierz opcje Zobacz więcej
    • Materac MARENO sprężynowo-piankowy

     1 922,00  Wybierz opcje Zobacz więcej
     • Materac EMBRO sprężynowo-lateksowy

      4 236,00  Wybierz opcje Zobacz więcej
     • Poduszki Gueno

      Idealne uzupełnienie
      zdrowego snu

      Poznaj zalety tego produktu

      Pozostałe wpisy

      Gueno Blog - Wyścig Galicja Gravel Race 2023

      Wyścig Galicja Gravel Race 2023

      Zdrowy styl życia i regularna aktywność fizyczna to klucz do efektywnego snu i dobrego samopoczucia. Sportowcy jak mało
      Więcej
      Gueno Blog - Czy materac piankowy jest zdrowy dla dziecka?

      Czy materac piankowy jest zdrowy dla dziecka?

      Materace piankowe są bardzo polecane dla dzieci, chociaż jest wiele różnych rodzajów
      Więcej
      Gueno Blog - Bliskość w związku i w sypialni — jak ją pogłębiać?

      Bliskość w związku i w sypialni — jak ją pogłębiać?

      Bliskość z drugim człowiekiem czy to w kontekście związku, przyjaźni czy rodzicielstwa,
      Więcej
      Gueno Blog - Prezent dla seniora – praktyczny i bezpieczny

      Prezent dla seniora – praktyczny i bezpieczny

      Większość z nas miała w swoim życiu taką babcię czy dziadka, dla której zrobiłby
      Więcej