Jaki wybrać materac dla nastolatka?

31 maja 2022

GUENO - Blog - Jaki wybrać materac dla nastolatka?

Okres nastoletni to czas, kiedy dziecko powoli staje się dorosłym. Jeśli masz dzieci, to zapewne chcesz dla nich jak najlepiej – aby były zdrowe i prawidłowo się rozwijały. Dużo zależy od snu i warunków jakie zapewnimy nastolatkowi w sypialni. To właśnie w tym okresie najbardziej zmienia się sylwetka i postura ciała. Diametralnie zmieniają się też jego proporcje i trzeba pamiętać, że dziecko w wieku kilkunastu lat rośnie wręcz niewyobrażalnie szybko! Dlatego kupując materac dla nastolatka warto wziąć to pod uwagę i kupić odpowiednio duży materac. Najważniejsza jest jednak jakość materaca i wysokiej jakości materiały użyte do jego produkcji. Materac dla nastolatka musi przede wszystkim zapewniać zdrowe podparcie kręgosłupa, bo układ kostny nastolatka jest jeszcze dość miękki. To właśnie podczas snu ciało dorastającego człowieka najbardziej się zmienia.

Czym skutkuje źle dobrany materac dla nastolatka?

Źle dopasowany materac, zbyt twardy lub zbyt miękki, może powodować nie tylko problemy z prawidłowym rozwojem, ale także dolegliwości bólowe. Źle dopasowany materac może też w przyszłości skutkować wadami postawy, skrzywieniem kręgosłupa i innymi dolegliwościami ortopedycznymi. Trzeba także pamiętać, że dzieci i nastolatki w zasadzie prowadzą siedzący tryb życia, bo spędzają w szkole codziennie wiele godzin praktycznie w tej samej pozycji. Dlatego tym bardziej warto zainwestować w dobry materac dla swojej pociechy, który przyniesie ulgę zmęczonym plecom czy kręgosłupowi przeciążonemu od dźwigania plecaka. Niektóre dzieci w okresie nastoletnim są wycofane i nad wyraz spokojne, podczas gdy inne mają wręcz mnóstwo energii i są niesamowicie aktywne – w szkole wf, a po lekcjach często zabawy z rówieśnikami czy różne zajęcia sportowe. Jak zatem dobrać odpowiedni model materaca, kiedy nastolatki są tak bardzo różne od nas i czasami naprawdę ciężko je wyczuć?

Lepszy twardy czy miękki materac?

Wybór odpowiedniej twardości materaca to niekiedy nawet spory problem dla dorosłych. W miarę możliwości najlepiej jest zawsze dobierać materac do konkretnego użytkownika. Liczy się wzrost, waga, budowa ciała, przyzwyczajenia związane ze spaniem takie jak ulubiona pozycja, indywidualne predyspozycje takie jak np. wzmożona potliwość czy choroby, a nawet wcześniejsze doświadczenia z materacami, bo jeśli ktoś w dzieciństwie spał na materacu ze sprężynami to prawdopodobnie w dorosłym życiu również będzie szukał materaca tego typu (pod warunkiem, że jego dziecięcy materac był dobry i wygodny, a nie, że wystawały z niego uwierające sprężyny!) Dlatego chyba rozumiesz już, że nie ma czegoś takiego jak materac idealny dla każdego w takim samym stopniu. Poza tym trzeba pamiętać, że dzieci w okresie nastoletnim mogą się rozwijać w różnym tempie. Na przykład dziewczynki zazwyczaj dojrzewają szybciej niż chłopcy, dlatego nastolatka może być wyższa od nastolatka, chociaż będą w tym samym wieku. To też okres, kiedy u dzieci zmieniają się proporcje ciała, chłopcy są coraz szersi w barkach, a dziewczynki zaokrąglają się raczej w biodrach, zaczynają im też rosnąć piersi co również ma wpływ na nawyki związane ze spaniem, jak choćby na pozycję spania.

Jaka twardość materaca dla nastolatka jest odpowiednia?

Dla dziecka w wieku nastoletnim trzeba wybrać odpowiednio stabilny materac. Nie powinien być jednak zbyt twardy, bo będzie niewygodny, sztywny, będzie utrudniał zrelaksowanie się i odprężenie mięśni, może także prowadzić do wybudzania się w nocy, bo po prostu ciało czuje, że śpi na zbyt twardym podłożu. Nie warto również wierzyć opiniom ludzi, którzy twierdzą, że tylko twardy materac jest zdrowy, albo, że kiedyś się tylko na twardym spało i człowiek był zdrów. To powszechnie panujący w przestrzeni społecznej mit, jednak z prawdą ma niewiele wspólnego. Ten stereotyp o twardych materacach wziął się raczej stąd, że dawniej nie było takiego wyboru jak dzisiaj, w ogóle było mniej sklepów z materacami, przez co nasi rodzice i dziadkowie często spali na twardych wersalkach, rozkładanych kanapach czy siennikach. Dlatego zamiast wybierać dla dziecka twardy materac, lepiej wybrać taki, który będzie dopasowany do specyfiki jego ciała i jego osobistych preferencji. Twardość to zresztą bardzo ciekawe i trudne do uchwycenia uczucie. To, co dla jednej osoby wydaje się miękkie, dla kogoś innego może być bardzo twarde, bo tak naprawdę każdy z nas ma nieco inaczej skonstruowany układ nerwowy. W większości sklepów z materacami znajdziemy materace o różnej twardości, zwykle każdy model jest dostępny przynajmniej w dwóch twardościach, a często nawet w czterech. Twardość materaca oznacza się za pomocą symboli H1, H2, H3 i H4 przy czym H1 to naprawdę bardzo miękkie materace, a H4 to już wyjątkowo twarde modele. Najpopularniejsze są materace średnie H2 i nieco twardsze H3. Dla nastolatka można wybrać materac o twardości H2, chociaż wiele zależy od wagi i wzrostu dziecka oraz rodzaju samego materaca, bo np. materac sprężynowy H2 będzie inny w odbiorze niż materac piankowy H2, a jednak mają niby tę samą twardość. Tak naprawdę wybór materaca i odpowiedniej twardości to trudna sprawa, więc najlepiej jest po prostu nie robić tego na własną rękę, tylko skorzystać z pomocy profesjonalnego sprzedawcy, który ma doświadczenie i kwalifikacje, dzięki którym mamy gwarancję, że materac będzie do nas dobrze dopasowany.

Na co jeszcze zwrócić uwagę? Higieniczność materaca

Materac dla nastolatka powinien być nie tylko odpowiednio twardy, zapewniać zdrowe podparcie dla kręgosłupa, ale także dobrze, aby był wysoce higieniczny. Co to znaczy? Chodzi o to, że nastolatki podobnie jak dzieci łatwo brudzą i niszczą rzeczy. Wylana herbata czy kakao na łóżko podczas oglądania ulubionego serialu na laptopie? Okruszki jedzenia, resztki chipsów i innych przekąsek pod kołdrą? Chyba każdy rodzic to zna! Do tego jeszcze dochodzi kwestia higieny osobistej, bo nie dla każdego nastolatka jest to oczywiste, że należy się codziennie nie tylko kąpać, ale przede wszystkim myć. A przecież dziecko jest często o wiele bardziej aktywne niż dorosły! Do tego nastolatki spędzają czas w szkole, na placu zabaw, na zajęciach pozalekcyjnych, u kolegów czy koleżanek po lekcjach, wszędzie tam mogą mieć styczność z brudem, kurzem czy bakteriami. Każdy rodzic wie, że nie zawsze da się upilnować dziecka, co może skutkować brudnym prześcieradłem, poplamioną poduszką czy kołdrą, która właśnie wchłonęła w siebie zawartość miski z mlekiem i płatkami. Dlatego dobrze jest wybrać materac higieniczny, który ma dużą zdolność do odprowadzania nadmiaru wilgoci, przepuszczania powietrza, materac, w którym nie gromadzi się kurz, ani nie zalega wilgoć, co w połączeniu z martwym naskórkiem jest idealną pożywką do rozwoju roztoczy czy bakterii. Dobre są materace piankowe, a jeszcze lepsze materace lateksowe.

Jaki materac dla nastolatka wybrać? Nasze propozycje

Dobrze sprawdzają się materace z pianki termoelastycznej, która reaguje na ciepło ciała i dopasowuje się do niego delikatnie i stopniowo niczym forma. Taki materac reaguje na użytkownika, a ciało delikatnie zatapia się w materacu. Szczególnie dzieci i nastolatki lubią tu uczucie stopniowego dopasowywania się materaca do ciała. Materace z pianki termoelastycznej są przyjemnie bezuciskowe, co wpływa korzystnie na rozwijający się i jednak wciąż dość miękki układ szkieletowo-kostny nastolatka. Do tego pianka termoelastyczna jest bardzo higieniczna, bo podczas wyrabiania pianki powstają w niej miliony bardzo drobnych pęcherzyków powietrza, które sprawiają, że materac jest bardzo elastyczny i odpowiednio sprężysty. Dla nastolatka możemy polecić np. materac GUENO Osmo zrobiony aż z trzech funkcjonalnych pianek, w tym z pianki GUENO Fresh z dodatkiem olejku rycynowego z nasion rącznika pospolitego, który ma naturalne właściwości antybakteryjne. Dobry wybór to także materac piankowy GUENO Flemino. Ma odpowiednią twardość i sprężystość dla nastolatka, a jego siła tkwi w dobrej jakości piankach oraz prostej konstrukcji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Poduszki Gueno

Idealne uzupełnienie
zdrowego snu

Poznaj zalety tego produktu

Pozostałe wpisy

Gueno Blog - Wyścig Galicja Gravel Race 2023

Wyścig Galicja Gravel Race 2023

Zdrowy styl życia i regularna aktywność fizyczna to klucz do efektywnego snu i dobrego samopoczucia. Sportowcy jak mało
Więcej
Gueno Blog - Czy materac piankowy jest zdrowy dla dziecka?

Czy materac piankowy jest zdrowy dla dziecka?

Materace piankowe są bardzo polecane dla dzieci, chociaż jest wiele różnych rodzajów
Więcej
Gueno Blog - Bliskość w związku i w sypialni — jak ją pogłębiać?

Bliskość w związku i w sypialni — jak ją pogłębiać?

Bliskość z drugim człowiekiem czy to w kontekście związku, przyjaźni czy rodzicielstwa,
Więcej
Gueno Blog - Prezent dla seniora – praktyczny i bezpieczny

Prezent dla seniora – praktyczny i bezpieczny

Większość z nas miała w swoim życiu taką babcię czy dziadka, dla której zrobiłby
Więcej