8 czerwca 2022
Nawet najlepszy materac na świecie nie rozwiąże twoich problemów ze snem, jeśli nie zadbasz odpowiednio o wybór prawidłowej twardości materaca. Każdy model jest dostępny w kilku wersjach twardości, zbyt twardy materac będzie niewygodny i będzie utrudniał zasypianie, z kolei zbyt miękki materac też będzie niekomfortowy, bo ciało będzie się zapadać i szybko odczujemy to w postaci bólu pleców czy napięcia mięśni w okolicach kręgosłupa. Materac musi być zawsze dobieramy do konkretnej osoby, a jego twardość zależy przede wszystkim od wagi, wzrostu, budowy ciała, wieku czy problemów zdrowotnych. Nie bez znaczenia są też poprzednie doświadczenia z materacami do spania czy indywidualne nawyki związane ze spaniem, jak choćby ulubiona pozycja, w jakiej układamy się do snu.
Trzeba też na samym początku jasno powiedzieć, że twardość materaca to bardzo subiektywna sprawa i każdy może odbierać to nieco inaczej. Dla jednej osoby dany materac może wydawać się bardzo twardy, a dla kogoś innego ten sam model będzie odbierany jako wygodny i komfortowy. Twardość materaca zależy też od jego rodzaju, bo materac sprężynowy inaczej się zachowuje niż choćby materac piankowy czy lateksowy. Dlatego najlepiej tak naprawdę zrobisz, jeśli powierzysz wybór twardości materaca profesjonalnemu sprzedawcy lub doradcy od zdrowego snu, który na podstawie kilku pytań pomoże dobrać model materaca oraz twardość do wagi, wzrostu i innych czynników zdrowotnych.
Każdy materac powinno się dopasowywać do konkretnej osoby. Nie ma czegoś takiego jak najlepszy model materaca, który sprawdzi się tak samo w sypialni drobnej kobiety, jak i rosłego mężczyzny z dużym brzuszkiem. To, czy na materacu będzie nam wygodnie i czy przede wszystkim będzie on zapewniał nam zdrowe podparcie, zależy przede wszystkim od naszej masy ciała, wzrostu, ulubionej pozycji w trakcie snu, a także od wieku, ewentualnych problemów zdrowotnych czy wcześniejszych doświadczeń z materacami do spania.
Jak wybrać twardość materaca do wagi? Ogólnie można w dużym uproszczeniu przyjąć, że osoby bardzo drobne i szczupłe powinny wybierać materace stosunkowo miękkie, aby nawet przy niewielkim ciężarze ciało mogło się delikatnie zagłębić w materac. Osoby stosunkowo szczupłe mogą też spróbować z materacami o średniej twardości. Z kolei materace średnio twarde oraz twarde są polecane zdecydowanie dla osób o większej masie ciała, gdzie nacisk jest większy i taki materac musi mocniej ‘pracować’ aby odpowiednio podeprzeć ciało.
Jak dopasować twardość materaca do wzrostu? W teorii można przyjąć takie założenie:
Jednak są to tylko teoretyczne założenia, w praktyce trzeba wziąć pod uwagę także inne czynniki bo np. osoby śpiące przede wszystkim na boku powinny wybierać bardziej miękkie i plastyczne materace i to nawet w sytuacji, jeśli są większej wagi. Dlatego zawsze najlepiej jest wybierać materac i dopasować twardość wraz z wykwalifikowanym i doświadczonym sprzedawcą czy specjalistą.
Podczas wyboru twardości materaca warto wziąć pod uwagę nie tylko wzrost i wagę, ale także inne czynniki, które w przeciwieństwie do naszej budowy ciała są subiektywne i zależne od nas. Chodzi między innymi o ulubioną pozycję do spania. Poszczególne rodzaje materacy mogą się inaczej zachowywać w zależności od tego, czy śpimy w pozycji na plecach, na brzuchu czy może na boku. Jak dobrać twardość materaca do pozycji spania?
Dolegliwości ze strony kręgosłupa czy pleców to coś, co zdecydowanie trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze materaca do spania. Najpopularniejsze problemy medyczne w kontekście wyboru materaca to:
Ponadto przy wyborze materaca warto poinformować sprzedawcę, jeśli np. cierpimy na problemy z układem krążenia, sercem, nadmierną potliwością, refluksem czy innymi dolegliwościami zdrowotnymi.
Wiek zazwyczaj nie gra aż tak dużej roli przy określaniu twardości materaca, jak ma to miejsce w przypadku wagi czy wzrostu, jednak są pewne wyjątki. Bardzo ważny jest zwłaszcza wybór prawidłowej twardości materaca w przypadku małych dzieci oraz seniorów. Jedni i drudzy mają wrażliwy układ kostny. Dla niemowlaków i bardzo małych dzieci wybieramy stosunkowo miękkie materace, a dla seniorów i osób starszych można wybrać materac średni, gdyż ciało osoby w podeszłym wieku jest bardziej wrażliwe na nacisk spowodowany zbyt twardym materacem. Seniorzy często wolą jednak twardsze materace, bo dawniej głównie na takich właśnie się spało. Twierdzenie, że tylko na twardym człowiek zdrowo śpi, to mit. Kiedyś po prostu był znacznie mniejszy wybór w sklepach i chcąc nie chcąc, spało się głównie na dość twardych materacach.
Zarówno w przypadku wyboru zbyt twardego, jak i za miękkiego materaca do spania rano odczujemy to w postaci niewyspania się, dyskomfortu, ogólnego zmęczenia czy dolegliwości bólowych. Odpowiednio dobrany materac dobrej twardości ma za zadanie w jak największym stopniu odciążyć kręgosłup i umożliwić przybranie jak najbardziej naturalnej pozycji ciała. Jaka to pozycja? Naturalne ułożenie ciała ma miejsce w sytuacji gdy ciało jest lekko wygięte w kształt litery S podczas leżenia w pozycji na wznak. Zbyt twardy materac powoduje drętwienie kończyn, sztywność kręgosłupa, nadmierne napięcie mięśni, częste wybudzanie się w nocy i nad ranem oraz zmiany pozycji. Spanie na zbyt miękkim materacu prowadzi z kolei do podrażnienia korzeni nerwowych i naciągnięcia mięśni, jakakolwiek zmiana pozycji na zbyt miękkim materacu wiąże się z dużym wysiłkiem.
Połóż się w pozycji na wznak i wsuń dłoń pod plecy. Jeśli dłoń wchodzi bez żadnego oporu to znaczy, że materac jest zbyt twardy. Jeśli dłoń wsuwa się z lekkim oporem to znak, że materac jest “w sam raz”. Jeśli nie jesteśmy w stanie wsunąć ręki pod lędźwie to znak, że materac jest zbyt miękki.