Materac bonellowy czy kieszeniowy?

7 czerwca 2022

GUENO - Blog - Materac bonellowy czy kieszeniowy?

Materace ze sprężynami to ponadczasowa klasyka i zawsze znajdą się chętni na takie rozwiązanie. W tej kategorii można znaleźć zarówno materace ze sprężynami bonellowymi, jak i nowszej generacji materace ze sprężynami kieszeniowymi. Z tego poradnika dowiesz się, jakie są główne różnice między tymi dwoma typami materacy oraz jak wybrać dobry materac sprężynowy, który będzie dopasowany do potrzeb konkretnego użytkownika. Na początku należy zacząć od podziału sprężyn na bonellowe i kieszeniowe oraz wskazać największe różnice między nimi. Sprężyny kieszeniowe dzielą się jeszcze na dwie podkategorie, a mianowicie możemy wyróżnić sprężyny kieszeniowe punkto, gdzie znajdziemy ok. 250 szt na 1/m2 oraz sprężyny typu multi ok. 500 szt na 1/m2. Sprężyny bonellowe to rozwiązanie starsze, które kiedyś było bardzo popularne, jednak wraz z wejściem na rynek materacy kieszeniowych dokonała się mała rewolucja i dzisiaj już mało kto korzysta ze sprężyn typu bonellowego.

Materace bonellowe vs kieszeniowe – czym się różnią?

Sprężyny bonellowe to najtańsza i najprostsza opcja konstrukcyjna. Wszystkie sprężyny w materacu mają identyczną wielkość oraz specyficzny kształt klepsydry zwężającej się ku środkowi. Cechą charakterystyczną sprężyn bonellowych, która odróżnia je od sprężyn typu kieszeniowego jest to, że wszystkie sprężyny bonellowe są ze sobą sztywno połączone drutem. Taki rodzaj stelażu łączącego sprężyny sprawia, że każdy nacisk w dowolnym miejscu na materacu momentalnie daje się odczuć osobie śpiącej na materacu. Ponadto sprężyny bonellowe są dość głośne i spokojnie można je usłyszeć podczas zmiany pozycji na łóżku. Taki materac może mieć zatem problem, aby zapewnić nam prawidłowe i zdrowe podparcie dla kręgosłupa. Materace bonellowe mają też trudność w dobrym dopasowaniu się do indywidualnego kształtu ciała użytkownika. Sprężyny kieszeniowe działają zupełnie inaczej i już nawet na pierwszy rzut oka widać wyraźne różnice w budowie, wielkości i rozmieszczeniu sprężyn w materacu. Każda sprężyna kieszeniowa jest umieszczona w osobnym woreczku (kieszonce), dzięki temu może działać tak naprawdę niezależnie od pozostałych. Sprężyny kieszeniowe są też znacznie mniejsze i gęściej rozmieszczone. Niezależna praca poszczególnych sprężyn pozwala nawet stworzyć w materacu poszczególne strefy, podzielone pod względem nacisku i ciężaru. W ten sposób powstają materace z tzw. strefami twardości, gdzie np. zapewnione jest mocniejsze podparcie w cięższych partiach ciała jak biodra czy barki.

Materac bonellowy i kieszeniowy – który wybrać?

Po tym artykule chyba już nikt nie powinien mieć wątpliwości, jaka technologia jest lepsza i który materac wybrać: bonellowy czy kieszonkowy. Dawniej jeśli chciało się kupić materac sprężynowy to do wyboru były tylko modele ze sprężynami bonellowymi. Po prostu nie było większego wyboru, a i technologia produkcji sprężyn oraz wypełnień materacy nie była tak rozwinięta i zaawansowana jak dzisiaj. Dlatego jeśli ktoś szukał dawniej materaca sprężynowego o klasycznym działaniu (materacy piankowych czy lateksu było zresztą również bardzo mało dawniej) to do wyboru miał praktycznie tylko bonell. Takie materace były jednak dość sztywne, a sprężyny często po kilku latach wyrabiały się czy ulegały uszkodzeniu, co niestety można było dość mocno odczuć w komforcie spania. Dlatego dzisiaj wiele osób ma złe doświadczenia ze sprężynami i zamiast takiego rozwiązania często wybiera się piankę czy lateks. Dzisiejsze materace kieszeniowe są jednak dużo lepsze i przyjemniejsze, a sprężyny są bardzo drobne i w zasadzie niewyczuwalne, zwłaszcza w przypadku naprawdę dobrych materacy ze sprężynami multi, gdzie jest ich ponad 500 szt w przeliczeniu na 1/m2. Do spania dla siebie czy bliskiej osoby polecamy wybrać właśnie materac kieszeniowy. Z kolei materac bonellowy można wybrać jako tanią inwestycję do hotelu, pensjonatu, akademika, domu wczasowego.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecane produkty

  • Materac PENLO sprężynowo-piankowy

   1 511,00  Wybierz opcje Zobacz więcej
   • Materac MARENO sprężynowo-piankowy

    1 922,00  Wybierz opcje Zobacz więcej
    • Materac LARGO sprężynowo-lateksowy

     1 995,00  Wybierz opcje Zobacz więcej
     • Materac EMBRO sprężynowo-lateksowy

      4 236,00  Wybierz opcje Zobacz więcej
     • Poduszki Gueno

      Idealne uzupełnienie
      zdrowego snu

      Poznaj zalety tego produktu

      Pozostałe wpisy

      Gueno Blog - Wyścig Galicja Gravel Race 2023

      Wyścig Galicja Gravel Race 2023

      Zdrowy styl życia i regularna aktywność fizyczna to klucz do efektywnego snu i dobrego samopoczucia. Sportowcy jak mało
      Więcej
      Gueno Blog - Czy materac piankowy jest zdrowy dla dziecka?

      Czy materac piankowy jest zdrowy dla dziecka?

      Materace piankowe są bardzo polecane dla dzieci, chociaż jest wiele różnych rodzajów
      Więcej
      Gueno Blog - Bliskość w związku i w sypialni — jak ją pogłębiać?

      Bliskość w związku i w sypialni — jak ją pogłębiać?

      Bliskość z drugim człowiekiem czy to w kontekście związku, przyjaźni czy rodzicielstwa,
      Więcej
      Gueno Blog - Prezent dla seniora – praktyczny i bezpieczny

      Prezent dla seniora – praktyczny i bezpieczny

      Większość z nas miała w swoim życiu taką babcię czy dziadka, dla której zrobiłby
      Więcej