Materac lateksowy czy kieszeniowy?

9 sierpnia 2022

GUENO - Blog - Materac lateksowy czy kieszeniowy?

Jak zapewnić sobie komfortowy i zdrowy sen? Kupując jak najlepiej dopasowany do naszego wzrostu, wagi, budowy ciała i preferencji materac! Wybór produktów do spania jest ogromny, dlatego, że każdy człowiek jest inny. Ktoś lubi twarde materace, a ktoś inny lubi spać na boku i podoba mu się, gdy ciało zatapia się w materacu niczym w formie. Każdy z nas ma inne przyzwyczajenia i nawyki związane ze spaniem, niektórzy lubią klasyczne podparcie, jakie oferują materace sprężynowe, a ktoś inny poszukuje nowoczesnego materaca z pianki czy lateksu o dużej trwałości i wysokiej higieniczności. Jest wiele czynników, które wpływają na to, czy materac jest wygodny.

Jakie są rodzaje materacy do spania?

Żeby wybrać dla siebie odpowiedni i wygodny materac, trzeba zacząć od poznania poszczególnych rodzajów wypełnienia. Najpopularniejsze materace do spania, jakie obecnie można znaleźć w sklepach to materace kieszeniowe czy sprężynowe, materace lateksowe oraz materace piankowe. Najwięcej różnorodnych modeli i kombinacji materiałów znajdziemy wśród materacy kieszeniowych ze sprężynami. Warto również powiedzieć, że określenie ‘kieszeniowy’ oznacza również rodzaj zastosowanych w materacu sprężyn. Dawniej były materace bonellowe, które miały duże sprężyny o stosunkowo małym zagęszczeniu. Dzisiaj już się od tego odchodzi na rzecz właśnie materacy ze sprężynami kieszeniowymi. Jest to znacznie drobniejsza sprężyna, o znacznie większym zagęszczeniu w przeliczeniu na 1m2. Nazwa pochodzi od tego, że każda sprężyna działa niezależnie od pozostałych i jest umieszczona w specjalnej kieszeni (woreczku), co zapewnia znacznie lepsze punktowe podparcie.

Materace kieszeniowe

W materacach bonellowych starej generacji sprężyny były ze sobą połączone na stałe, więc nacisk na jedną z nich powodował automatycznie ruch wszystkich sprężyn. Z tego powodu takie materace nie były specjalnie lubiane przez pary, bo ruch jednego z partnerów często wybudzał drugą osobę. Natomiast w nowoczesnych materacach kieszeniowych ten problem na szczęście już nie występuje, a co więcej, sprężyny typu pocket oferują znacznie lepsze podparcie, są drobniejsze i przez to o wiele mniej wyczuwalne. Dobrym reprezentantem tej kategorii będzie materac Largo posiadający drobną sprężynę kieszeniową, która precyzyjnie podpiera ciało. Oprócz tego, na rynku znajdziemy jednak również inne modele materacy wykonane np. z pianki lub z lateksu. Materace piankowe to tak naprawdę cała rodzina różnych materiałów o często unikalnych właściwościach. Popularne są materace z pianki wysokoelastycznej HR, które często są chętnie wybierane przez osoby, które szukają nieco twardszego materaca, jednak nie w tradycyjnej kieszeniowej wersji, tylko zrobionego z nowoczesnej pianki. 

Czym charakteryzują się materace piankowe i lateksowe?

Materace tego typu wyróżniają się dużą elastycznością, dobrze dopasowują się do ciała i szybko reagują na każdą zmianę pozycji. Warto wymienić także materace termoelastyczne zrobione z pianki z pamięcią kształtu, która oferuje najlepsze dopasowanie do indywidualnego kształtu ciała, bo dopasowuje się do niego pod wpływem ciepła niczym forma, tworząc w strukturze materaca charakterystyczny ślad ciała. Są także materace lateksowe, gdzie największym atutem jest bez wątpienia higieniczność takiego materaca. Jest to świetny wybór zwłaszcza dla alergików czy astmatyków. Jednak materace lateksowe mają także bardzo dobre właściwości ortopedyczne i są często polecane przez fizjoterapeutów dla osób mających problemy z kręgosłupem. Dobry materac lateksowy jest też niezwykle trwały i wytrzymały, nie odkształca się i nie traci na jakości nawet przez kilkanaście lat, dzięki czemu spokojnie ‘przeżyje klasyczny materac piankowy. Jednym z najlepszych materacy lateksowych będzie materac Senpro, który występuje w dwóch twardościach H2 i H3.

Materac lateksowy czy kieszeniowy?

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, że dany materac jest lepszy od innego, pod warunkiem, że do testów wybierzemy dwa modele o podobnej klasie jakości. Chodzi jednak o wygodę i odczucia, a to jest związane z naszymi osobistymi preferencjami, wagą, wzrostem, budową ciała, sposobem, w jaki układamy się do spania, a nawet z tym, na jakim materacu do tej pory spaliśmy! Jeśli ktoś przez większość życia spał na materacach ze sprężynami to może mieć problem, żeby się nagle przestawić na materac lateksowy, który zupełnie inaczej reaguje na ciało. Co innego, gdy doświadczenia z materacami sprężynowymi były raczej negatywne. Jeśli w przeszłości spanie na materacu ze sprężynami powodowało dyskomfort i ktoś pamięta dobrze, że w materacu niektóre sprężyny wyrobiły się i uciskały w plecy, to taka osoba z kolei prawdopodobnie będzie bardziej chętna do tego, żeby zacząć spać na materacu innego typu np. na materacu lateksowym. Dowiedzmy się więcej o samej technologii sprężyn kieszeniowych oraz w dalszej kolejności o tym, jak powstaje lateks i jakie ma właściwości.

Materace kieszeniowe – dla kogo to dobry wybór?

Materac ze sprężynami typu kieszeniowego to w pewnym sensie klasyka. Takie materace dają najbardziej tradycyjne, lekko sprężynujące podłoże. Materac kieszeniowy będzie ułatwiał poranne wstawanie z łóżka więc może być to zaleta jeśli ktoś szuka materaca dla osoby starszej czy kontuzjowanej. Materace sprężynowe będą też reagować na każdą zmianę pozycji poprzez to, że sprężyny będą aktywnie amortyzować ciężar nacisku. Zaletą materacy kieszeniowych jest to, że sprężyny działają niezależnie od siebie, dlatego taki materac stara się dopasować do ciężaru i wspiera najcięższe partie ciała jak biodra, pupa czy barki i ramiona. Materace kieszeniowe lepiej sprawdzają się w sypialni osób, które lubią klasyczne oddziaływanie materaca i cenią nieco twardsze, stabilniejsze podłoże. Jeśli ktoś lubi bardziej miękkie i elastyczne materace, to być może powinien rozważyć wybór lateksu. Materace kieszeniowe to technologia, gdzie oprócz sprężyn zawsze znajdziemy także otulającą sprężyny warstwę lateksu bądź pianki, a czasami jedno i drugie. Jest to jednak raczej funkcjonalny dodatek, bo materac sprężynowo-lateksowy będzie zupełnie inny w odbiorze niż materac w całości zrobiony z lateksu. Dużą zaletą materacy kieszeniowych jest niska cena oraz duży wybór. Jednak poprzez zastosowanie metalowych drutów w formie sprężyn, taki materac nieco traci na żywotności czy trwałości w porównaniu do materaca lateksowego, który jest niesamowicie odporny na zgniatanie nacisk czy po prostu upływ czasu. Jeśli szukasz materaca na co najmniej kilkanaście lat, warto wybrać model zrobiony z lateksu. Materace kieszeniowe są bardzo popularne, więc można wybrać jeden z wielu dostępnych modeli. Nie są to jednak materace do użytkowania na stelażach regulowanych, w przeciwieństwie do materacy lateksowych.

Materace lateksowe – jak powstają i jakie mają zalety oraz wady?

Jeśli poszukujesz elastycznego, dość miękkiego materaca, który świetnie sprawdzi się zwłaszcza podczas spania na boku, a do tego chcesz, aby był to materac na długie lata, to warto na poważnie rozważyć wybór materaca lateksowego. Warto także rozróżnić, że mamy do wyboru materace z lateksu mieszanego (syntetycznego) oraz materace z lateksu naturalnego. Jeden i drugi rodzaj zawiera autentyczny naturalny w 100% lateks, jednak w materacach ze zwykłym lateksem (mieszanym) jego go mniej, a dodatkowo znajdziemy tam również syntetyczne wypełniacze. Natomiast materace z lateksu naturalnego to produkt w 100% ekologiczny i roślinny. Lateks pozyskuje się ręcznie wprost z drzewa. Jest to płynne mleczko o białym kolorze i gęstej konsystencji. Drzewo kauczukowe wydziela tę substancję w celu ochrony przed chorobami i szkodnikami oraz w celu leczenia swoich ran na skutek uszkodzeń mechanicznych. Masa jest następnie ubijana na sztywną pianę, zamrażana i wypalana dla utrwalenia formy. Dzięki temu materace lateksowe są doskonale elastycznie, świetnie dopasowują się do ciała i sprawiają, że to ciało układa się w naturalnej pozycji, a materac nie uciska ani nie uwiera. Elastyczna struktura pozwala na użytkowanie materaca na stelażu regulowanym, co pozwala wznieść komfort na jeszcze wyższy poziom. Materace lateksowe są także świetnym wyborem dla alergików i astmatyków, do lateksu nie przykleja się kurz, a sam materac doskonale przepuszcza powietrze i odprowadza wilgoć.

Który materac wybrać?

Jeśli lubisz spać na plecach, wolisz twardsze i sztywniejsze materace to możesz rozglądnąć się za czymś ze sprężynami kieszeniowymi. Jeśli natomiast lubisz bardziej miękkie i elastyczne materace, a do tego najczęściej śpisz na boku, to lepszy może być lateks. Jeśli zależy ci na cenie, sprężyny będą tańsze, jeśli na jakości i trwałości, wygrywa lateks.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Polecane produkty

  • Materac PENLO sprężynowo-piankowy

   1 511,00  Wybierz opcje Zobacz więcej
   • Materac MARENO sprężynowo-piankowy

    1 922,00  Wybierz opcje Zobacz więcej
    • Materac SENPRO lateksowo-piankowy

     4 206,00  Wybierz opcje Zobacz więcej
     • Materac EMBRO sprężynowo-lateksowy

      4 236,00  Wybierz opcje Zobacz więcej
     • Poduszki Gueno

      Idealne uzupełnienie
      zdrowego snu

      Poznaj zalety tego produktu

      Pozostałe wpisy

      Gueno Blog - Wyścig Galicja Gravel Race 2023

      Wyścig Galicja Gravel Race 2023

      Zdrowy styl życia i regularna aktywność fizyczna to klucz do efektywnego snu i dobrego samopoczucia. Sportowcy jak mało
      Więcej
      Gueno Blog - Czy materac piankowy jest zdrowy dla dziecka?

      Czy materac piankowy jest zdrowy dla dziecka?

      Materace piankowe są bardzo polecane dla dzieci, chociaż jest wiele różnych rodzajów
      Więcej
      Gueno Blog - Bliskość w związku i w sypialni — jak ją pogłębiać?

      Bliskość w związku i w sypialni — jak ją pogłębiać?

      Bliskość z drugim człowiekiem czy to w kontekście związku, przyjaźni czy rodzicielstwa,
      Więcej
      Gueno Blog - Prezent dla seniora – praktyczny i bezpieczny

      Prezent dla seniora – praktyczny i bezpieczny

      Większość z nas miała w swoim życiu taką babcię czy dziadka, dla której zrobiłby
      Więcej