Czy materac piankowy jest zdrowy dla dziecka?

no alter data available

Materace piankowe są bardzo polecane dla dzieci, chociaż jest wiele różnych rodzajów pianek i nie każda będzie na przykład odpowiednia dla bardzo małego dziecka. Warto poznać najpopularniejsze materace piankowe i wybrać dla dziecka taki materac, który będzie najbardziej dopasowany do jego potrzeb i wieku.

2023-02-16

blog

Materace piankowe są bardzo polecane dla dzieci, chociaż jest wiele różnych rodzajów pianek i nie każda będzie na przykład odpowiednia dla bardzo małego dziecka. Warto poznać najpopularniejsze materace piankowe i wybrać dla dziecka taki materac, który będzie najbardziej dopasowany do jego potrzeb i wieku.

Materac piankowy dla dziecka – dlaczego to dobry wybór?

Materac piankowy to nowoczesne podłoże do spania, które może być bardzo wygodne i zdrowe dla dziecka, pod warunkiem, że odpowiednio dobierzesz typ materaca do spania. Zacznijmy od podstaw, wielu rodziców na przykład często zastanawia się, czy dla małego dziecka można kupić taki materac, na jakim oni sami śpią, na przykład sprężynowy? Dla dziecka, zwłaszcza bardzo małego, nie sprawdzi się klasyczny materac kieszeniowy, bo będzie zbyt twardy i sztywny, a układ kostny dziecka czy nawet nastolatka wciąż się rozwija i potrzebuje bardziej komfortowego i elastycznego rodzaju podparcia.

Lepsza będzie pianka lub lateks. Materace piankowe są bardzo trwałe, dobry materac z pianki z pewnością przeżyje niejeden materac ze sprężynami. Poza tym materace piankowe są naturalnie antybakteryjne i antyalergiczne – każda pianka ma otwartokomórkową strukturę i składa się z milionów pęcherzyków powietrza. Otwory te są zbyt małe dla drobinek kurzu, dzięki czemu brud nie zbiera się w wypełnieniu materaca. Równocześnie jednak przez strukturę pianki doskonale przechodzi powietrze, co oznacza, że materac zapewnia dobrą wentylację i odprowadzanie wilgoci, którą ludzkie ciało wydziela wraz z potem w trakcie snu w celu schłodzenia organizmu i regeneracji całego ciała.

Dlatego materace piankowe to świetny wybór do sypialni alergika, astmatyka czy dla aktywnych dzieci. Materace piankowe są elastyczne, dobrze dopasowują się do naturalnych krzywizn ciała, są trwałe i odporne na zgniatanie. Dobry materac piankowy powinien szybko odzyskiwać pierwotny kształt, chyba, że jest to materac z pianką termoplastyczną, która ‘zapamiętuje’ kształt ciała i wolniej wraca do naturalnej formy.

Czym się kierować przy wyborze materaca dla dziecka?

Z pewnością każdy rodzic chce dla swojego dziecka wszystkiego, co najlepsze. To dotyczy również kwestii zapewnienia mu jak najlepszych warunków do rozwoju już od najmłodszych lat. Wiele osób zdaje sobie doskonale sprawę, z faktu, że w życiu małego dziecka sen odgrywa jeszcze większą rolę niż u dorosłego.

Dziecko rośnie, rozwija się i zmienia na naszych oczach, ale najbardziej właśnie w trakcie snu. Jednak kiedy przychodzi do kwestii wyboru materaca, wielu rodziców wydaje się bagatelizować kompletnie tę kwestię. Każdy przejmuje się, żeby dziecko spało długo i dobrze oraz tym, żeby materac był w rozmiarze dopasowanym do jego wieku. Sporo świeżo upieczonych rodziców zastanawia się też, jaki powinien być dobry i zdrowy materac dla małego dziecka: twardy czy raczej miękki? Z wyborem samego materaca, jak i stopnia jego twardości jest dokładnie tak samo w przypadku osób dorosłych.

Twardy czy miękki materac dla dziecka?

Twardość materaca zależy od wzrostu i wagi osoby, która ma nim spać. W przypadku dzieci trzeba wziąć pod uwagę także wiek, bo małe organizmy zmieniają się szybko i nie każdy materac piankowy będzie odpowiedni dla dziecka, o tym powiemy więcej w dalszej części, gdzie omówimy najpopularniejsze materace piankowe i wskażemy, które są odpowiednie dla dzieci, a których lepiej jest unikać.

Trzeba pamiętać, że układ kostny małego dziecka jest o wiele bardziej delikatny niż osoby dorosłej, dlatego materac nie może być zbyt miękki, bo dziecko będzie się zapadać. Jeśli natomiast będzie zbyt twardy to dziecko będzie mieć problemy z zaśnięciem będzie się wiercić i ciężko będzie mu znaleźć wygodną pozycję. To co jest miękkie dla dorosłego może okazać się odpowiednie dla dziecka.

Bardzo ważne jest wypełnienie, czyli to, co w środku materaca. Materac musi być wysokiej jakości, zrobiony z bezpiecznych dla zdrowia i nietoksycznych materiałów. W przypadku materacy dla dzieci ważne będą też odpowiednie atesty i certyfikaty jakości jak choćby OEKO-TEX, czyli certyfikat potwierdzający wysoką jakość i nietoksyczność tkanin, dotyczy to zwłaszcza pokrowców na materace.

Jaki materac piankowy dla dziecka wybrać?

Najpopularniejsze materace piankowe to:

  • materac z pianki poliuretanowej,
  • materac z pianki wysokoelastycznej,
  • materac z pianki termoelastycznej,
  • materac z pianki lateksoidalnej LXI.

Dla małego dziecka najlepiej sprawdzi się materac z pianki wysokoelastycznej, materac z pianki lateksoidalnej LXI czy materac termoelastyczny (jednak nie dla bardzo małych dzieci, poniżej 6 roku). Nie polecamy natomiast materacy z pianki poliuretanowej dla dzieci, dla dorosłych zresztą też. Dlaczego? O tym za chwile, przyjrzyjmy się najpierw po kolei wszystkim rodzajom pianek i ich właściwościom. Spróbujemy zastanowić się, który rodzaj pianki będzie najlepszy dla dziecka i jak to się ma także do wieku potomka.

Materac z pianki poliuretanowej dla dziecka

Pianka poliuretanowa to najtańszy rodzaj pianki, jaką stosuje się do wypełnień w materacach. Można ją znaleźć przeważnie w tanich i budżetowych materacach do spania, nie powinna jednak znaleźć się w wypełnieniu materaca dla dziecka. Pianka poliuretanowa często jest wykorzystywana do wypełnień siedzisk samochodowych czy poduszek w kanapie. Jednak jako materiał do produkcji materacy średnio się sprawdza.

Przede wszystkim jest to pianka o dość niskiej gęstości, co oznacza, że słabo znosi zgniatanie, zwłaszcza długotrwałe, czyli takie, jak w przypadku materacy do spania, gdzie cały ciężar ciała spoczywa na materacu przez wiele godzin każdej nocy. Ponadto mała gęstość pianki poliuretanowej sprawia, że struktura pianki składa się z dużych otworów, a te z kolei są podatne na gromadzenie kurzu.

Taki materiał znacznie gorzej też odprowadza nadmiar wilgoci. Nie jest to wybór tragiczny, ale jeśli chcesz zapewnić swojemu dziecku jak najlepsze warunki do rozwoju podczas snu to zdecydowanie lepiej wybrać inny rodzaj materaca piankowego.

Materac z pianki wysokoelastycznej dla dziecka

Pianka wysokoelastyczna to dobry i bardzo popularny surowiec do produkcji materacy do spania dla dorosłych oraz dla dzieci. Występuje pod wieloma nazwami, takimi jak: pianka HR, pianka Kaltschaum, zimna pianka czy pianka zimnotłoczona. Materac z pianki wysokoelastycznej to dobry wybór dla dziecka.

Taki materac możesz wybrać nawet dla noworodka, a także dla starszego dziecka czy nastolatka. Sprawdzi się też idealnie przede wszystkim dla aktywnych dzieci, które często się wiercą w łóżku i lubią zmieniać pozycję. Wypełnienie z pianki wysokoelastycznej prawidłowo i wygodnie podpiera kręgosłup dziecka. Dzięki otwartokomórkowej strukturze pianka wysokoelastyczna bardzo dobrze przepuszcza powietrze, a sam materac jest bardzo higieniczny i nie gromadzi wilgoci.

Materac z pianki termoelastycznej dla dziecka

Materace termoelastyczne są bardzo popularne wśród dorosłych, zwłaszcza u osób, które śpią zwykle spokojnie w jednej pozycji przez całą noc i lubią uczucie stopniowego dopasowywania się materaca do ciała niczym forma. Jednak materac termoelastyczny nie sprawdzi się dla bardzo małego dziecka czy noworodka.

Jest za mało sprężysty i może powodować problemy w obracaniu się dziecka w trakcie snu, co z kolei będzie sprawiać, że maluch mógłby się często budzić czy płakać w nocy. Pianka termoelastyczna sprawdzi się dla nieco starszych dzieci, często można ją spotkać także pod takimi nazwami jak pianka VISCO, pianka z pamięcią kształtu, memory foam, lazy foam (leniwa pianka). Taki materac wykorzystuje ciepło ludzkiego ciała i dopasowuje się niczym forma, jednak potrzebuje na to chwilę czasu. Dlatego, jeśli twoje dziecko należy do bardzo ruchliwych i niecierpliwych, być może warto rozważyć inny rodzaj materaca. Są jednak dzieci, które wprost kochają to delikatne uczucie wtapiania się w strukturę materaca i bardzo ułatwia im to zasypianie.

Materac z pianki lateksoidalnej dla dziecka

Pianka lateksoidalna nie jest tak popularna jak termoelastyczna czy Kaltschaum, bo jest to bardzo nowoczesna technologia. Taka pianka doskonale łączy higieniczne zalety lateksu oraz antyalergiczne właściwości i elastyczność materacy piankowych. Materace z pianki LXI są bardzo elastyczne i świetnie podpierają ciało w punktowy sposób, niczym sprężyny, jednak bez drutów i potencjalnego uwierania w ciele.

Pianka lateksoidalna łatwo odzyskuje pierwotny kształt, co oznacza, że będzie to świetny wybór dla aktywnych dzieci, które często się wiercą i raz śpią na boku, raz na brzuchu, a kiedy indziej na plecach. Poza tym ten materiał jest doskonale hipoalergiczny, antybakteryjny i ma właściwości bakteriobójcze. Pianka LXI bardzo dobrze przepuszcza powietrze i odprowadza nadmiar wilgoci, dzięki czemu materac pozostaje czysty i higieniczny, a ma to bardzo duże znaczenie w kwestii jakości snu.

Jak dobrać materac do wieku dziecka?

Najlepiej jest starać się dopasować wielkość i rodzaj materaca do wieku dziecka.

Jaki materac dla niemowlaka?

Dla niemowlaka można wybrać materac w rozmiarze 60x120 cm lub 70x140 cm.

Bardzo ważny jest wybór dobrej jakości wygodnego i zdrowego materaca. Małe dziecko ma niezwykle delikatny kręgosłup oraz w ogóle cały układ kostny. Wybierz materac bezstrefowy, gdzie nie ma wskazania co do położenia główki czy nóżek. Nie należy wybierać wyjątkowo miękkich materacy z pianki o niskiej gęstości (np. z pianki poliuretanowej). Koniecznie wypełnienie pianki musi mieć gęstość min. 40 kg/m3. Podczas wyboru warto też zwrócić uwagę na higieniczność samego materaca, przepuszczalność powietrza oraz gromadzenie kurzu i wilgoci.

Jaki materac dla 2 latka wybrać?

Dla małego dziecka w wieku do 4 lat szukaj materaca o właściwościach antyalergicznych. Dobry materac dla 2 letniego dziecka powinien być odpowiednio elastyczny, aby gwarantować zdrowe podparcie kręgosłupa małego dziecka. Materac musi łatwo przepuszczać powietrze, bo inaczej będzie ryzyko rozwoju bakterii, grzybów czy pleśni oraz roztoczy. Polecamy materace z pianki wysokoelastycznej. Dla 2 latka wybierz materac 70x140 cm lub materac 80x160 cm.

Jaki materac dla 3 latka?

3 lata to wiek, kiedy trzeba zmienić materac na taki o wysokości min. 8 cm. Rozejrzyj się przede wszystkim za materacami średnio twardymi i twardszymi, np. z pianki wysokoelastycznej. Są odpowiednio sprężyste, a ponadto higieniczne. Twarde materace zapewniają prawidłowe podparcie dla rozwijającego się układu kostnego dziecka. Dla dziecka w tym wieku wybierz materac piankowy 80x160 cm lub materac piankowy 80x180 cm.

Jaki materac dla 4 latka?

Dla 4-letniego dziecka można wybrać podobny rozmiar i model, co dla 3 latka. Wybierz materac piankowy 80x160 cm lub materac dla dziecka 80x180 cm. Odpowiedni wybór dla 4 latka to materac elastyczny i nieco twardszy, aby dziecko nie zapadało się w materacu, bo może to mieć negatywny wpływ na rozwój jego kręgosłupa. Materac dla 4 letniego dziecka musi być też wysoce higieniczny, bo dzieci w tym wieku wciąż jeszcze mogą mieć problemy z utrzymaniem moczu w nocy. Warto wybrać materac wyposażony w łatwy do ściągnięcia pokrowiec, który można wygodnie i szybko wyprać w min. 60oC.

Jaki materac dla 5 latka?

W tym wieku wybieramy dla dziecka materac w rozmiarze 80x180 lub 90x180 cm. Możesz jednak też wybrać materac ciut dłuższy, np. 80x190 cm czy 90x190 cm Dla dziecka w wieku 5 lat i więcej sprawdzi się doskonale materac z pianką wysokoelastyczną o grubości min. 10 cm. Jest to wysokość i grubość odpowiednia dla dziecka w tym wieku i taki materac pozwala na dopasowanie do naturalnych krzywizn ciała. W tym wieku można też spróbować wprowadzić materac w rozmiarze jak dla osoby dorosłej, czyli np. 80/90/100x200 cm. Lepiej kupić droższy materac, za to we większym rozmiarze, niż za kilka lat kupować kolejny materac.

Jak widać jest wiele rzeczy, które składają się na dobry materac piankowy dla dziecka. Istotny jest rozmiar, rodzaj pianki oraz jej gęstość i właściwości. Wybierz materac polskiej produkcji, a przekonasz się, że jest to jakość i trwałość, której na próżno szukać u wielu zagranicznych czy nawet światowych producentów.