Jaką kołdrę na lato wybrać?

no alter data available

Dobra kołdra letnia powinna być cienka i dobrze przewiewna. Powinna się także nadawać do prania w pralce, bo w lecie każdy poci się intensywniej. Musi być także przyjemna w kontakcie ze skórą i nie może być zbyt cienka, bo nie będzie działała otulająco, a daje to przyjemne uczucie bezpieczeństwa i komfortu. 

2022-05-26

blog

Dobra kołdra letnia powinna być cienka i dobrze przewiewna. Powinna się także nadawać do prania w pralce, bo w lecie każdy poci się intensywniej. Musi być także przyjemna w kontakcie ze skórą i nie może być zbyt cienka, bo nie będzie działała otulająco, a daje to przyjemne uczucie bezpieczeństwa i komfortu. 

Nie jest łatwo znaleźć dobrą letnią kołdrę. W końcu nie chodzi przecież o to, żeby do snu przykrywać się samą poszewką lub prześcieradłem, prawda? Oczywiście są ludzie, którzy tak śpią i zapewne powiedzą, że są zadowoleni. Jeśli jednak czytasz ten tekst, to znaczy, że być może poszukujesz czegoś więcej. Jeśli ciekawi cię, jaką kołdrę na lato wybrać, to prawdopodobnie znaczy, że jesteś osobą poszukująca naprawdę dobrych produktów i sprawdzonych rozwiązań. 

Na dobry i zdrowy sen składa się tak naprawdę wiele czynników. Oczywiście najważniejszy jest dobry i odpowiednio dopasowany do konkretnego użytkownika materac, jednak kołdra czy poduszka są niemniej ważne. Kołdra może nie ma wpływu na nasz kręgosłup, tak jak ma to miejsce w przypadku poduszki do spania, jednak okrycie ma ogromne znaczenie dla naszego komfortu, samopoczucia oraz jakości snu. Bardzo ważny jest zwłaszcza wybór kołdry letniej, aby była przyjemnie okrywająca i ciepła, ale żeby nie było pod nią zbyt gorąco. Pocenie się w nocy pod kołdrą nie tylko bardzo źle wpływa na jakość naszego snu, ale także obniża higieniczność sypialni. Jeśli intensywnie się pocisz pod kołdrą, to może znaczyć, że warto spróbować zmienić ją na inny rodzaj. Jeśli w nocy temperatura w sypialni i pod kołdrą jest zbyt wysoka, to ciężko się śpi, człowiek łatwo się wybudza i ogólnie jest nieprzyjemnie. Nasz sen najbardziej lubi laboratoryjną wręcz czystość i higieniczność.

Kołdra letnia – klasa cieplna kołdry, czyli sezonowość

Kołdry można podzielić ze względu na rodzaj wypełnienia, tkaniny czy sezonowość, czyli mówiąc bardziej profesjonalnie: klasę cieplną kołdry. Najczęściej można znaleźć kołdry letnie, zimowe i całoroczne, chociaż niektórzy producenci oferują nawet kołdry wiosenne czy inne. Jeśli poszukujesz dobrej kołdry na lato, to warto zwrócić uwagę właśnie przede wszystkim na jej sezonowość, dobrze, aby produkt określał swój wyrób jako „kołdra letnia” i warto wiedzieć, że wyrażenie “dobra kołdra na lato” to nie to samo, co kołdra letnia. Chodzi o rodzaj konstrukcji, sposób uszycia, splot, rodzaj wypełnienia i jego ilość, a także tkaninę i jej gramaturę, czyli tak naprawdę grubość poszycia kołdry. Naszym klientom oferujemy do wyboru aż trzy kolekcje kołder letnich. Nasze wyroby to: luksusowa i prestiżowa kołdra 100% puch GUENO Gold letnia, doskonała kołdra puchowa GUENO Silver czy nowoczesna i antyalergiczna kołdra GUENO Bamboo z dodatkiem włókna bambusowego o naturalnych właściwościach antybakteryjnych.

Kołdry letnie – rodzaj wypełnienia

W kołdrze wypełnienie może być naturalne lub syntetyczne. Jeśli w środku kołdry znajdziemy puch gęsi lub kaczy albo pierze czyli pióra, to wówczas można mówić, że jest to kołdra naturalna albo tradycyjna. Z kolei o kołdrze syntetycznej lub też antyalergicznej można mówić wtedy, jeśli jej wypełnienie jest produktem sztucznym. Nie znaczy to wcale, że takie wypełnienie musi być złe. Kołdry syntetyczne mają wiele zalet, których nie mają naturalne produkty. Przede wszystkim można wymienić niską cenę wyrobów syntetycznych, możliwość prania w wyższej temperaturze czy łatwość i szybkość suszenia. Wypełnienie syntetyczne najczęściej jest zrobione z poliestru i ma formę drobnych włókien poliestrowych, które na pierwszy rzut oka przypominają nieco wypełnienie puchowe. W niektórych dobrych syntetycznych wyrobach włókna są dodatkowo silikonowane, co zwiększa ich trwałość i sprawia, że samo wypełnienie jest bardziej miękkie i delikatne.

Jaka kołdra na lato – puchowa czy syntetyczna?

Ogólnie rzecz biorąc, puchowe wyroby nie bez powodu są znacznie droższe od syntetycznych. Dobrej jakości puchowe wypełnienie sprawia, że kołdra jest lekka i przyjemnie otulająca, ale bez ryzyka pocenia się czy przegrzewania. Wynika to z unikalnych właściwości puchu. Dobrej jakości puch gęsi ma doskonałe właściwości termoizolacyjne, co znaczy, że utrzymuje odpowiednią temperaturę. Dlatego zimą pod puchową kołdrą jest ciepło, ale latem ten sam produkt pozostaje przyjemnie chłodny i utrzymuje temperaturę na optymalnym poziomie, bez przegrzewania się. Jeśli poszukujesz naprawdę dobrej kołdry letniej, to warto wybrać właśnie kołdrę z puchem. Jednak trzeba pamiętać, że takie wyroby nie są pozbawione wad, bo produkty puchowe, mimo iż powszechnie uważane za bardzo dobre, mają też pewne ograniczenia czy przeciwskazania. Puchowa kołdra wymaga specjalnej pielęgnacji i zdecydowanie warto zapoznać się ze sposobem czyszczenia i suszenia puchu, zanim podejmiemy decyzję o wyborze takiej kołdry. Z drugiej strony kołdrę w całości i tak pierze się najczęściej raz na pół roku, więc jeśli jesteś w stanie poświęcić na jej wypranie i wysuszenie odpowiednio więcej czasu to zdecydowanie warto wybrać kołdrę z puchu, bo żadna, nawet najlepsza kołdra syntetyczna nie da takich właściwości termicznych oraz komfortowego otulenia, jakie zapewniają dobre puchowe wyroby. Jeśli jednak masz ograniczony budżet albo potrzebujesz kołdry, którą w razie potrzeby można często prać w pralce i to w wyższych temperaturach, a jej suszenie jest proste i szybkie, to lepiej jednak zastanowić się nad wyborem dobrej jakości kołdry z wypełnieniem syntetycznym.

Jaka kołdra na lato dla alergika?

Okres letni może być szczególnie uciążliwy dla alergików ze względu na licznie występujące w przyrodzie alergeny jak choćby pyłki drzew i roślin. Poza tym alergicy powinni także uważać na naturalne wyroby, ponieważ ptasie pióra mogą działać niestety uczulająco. Dlatego jeśli podejrzewamy alergię to lepiej nie ryzykować i wybrać dobrej jakości kołdrę syntetyczną z antyalergicznym wypełnieniem w postaci włókien poliestrowych, które nie uczulają i są bezpieczne dla alergików. Przewagą takiej kołdry nad wyrobami z puchu czy pierza jest także to, że można ją prać w temperaturze 60°C, co pozwala wyeliminować roztocza, drobnoustroje czy potencjalne alergeny. Ponadto kołdra syntetyczna dobrze znosi nawet wielokrotne pranie i szybko schnie, dlatego jest łatwa w codziennej pielęgnacji. Polecamy kołdrę syntetyczną GUENO Bamboo, która ma antyalergiczne wypełnienie, a w jej tkaninie znajdziemy dodatek prawdziwego włókna bambusowego, które ma naturalne właściwości antybakteryjne.

Jakie poszycie kołdry wybrać?

Kołdra na lato musi być z dobrego, oddychającego materiału. Warto wybrać naturalną tkaninę, taką jak bawełna czy jeszcze delikatniejsza odmiana, czyli inlet. Kołdra letnia powinna być też odpowiednio cienka, zatem warto w tym celu sprawdzić gramaturę poszycia, im mniejsza wartość g/m2 tym bardziej cienki, lekki i przewiewny jest materiał. Dobra kołdra na lato to GUENO Silver z poszyciem o gramaturze 130 g/m2. Jeśli jednak szukasz nieziemsko wręcz delikatnej i przewiewnej kołdry, wybierz GUENO Gold z gramaturą poszycia 90 g/m2.

Jak pielęgnować kołdrę letnią?

Puchową kołdrę trzeba codziennie strzepywać i regularnie wietrzyć na świeżym powietrzu. Dobrej jakości puchowe wyroby można prać bezpiecznie w pralce według instrukcji producenta umieszczonej na metce. Do prania należy używać specjalnego środka piorącego do puchu lub delikatnego płynu dla dzieci. Ważne, aby detergent nie zawierał enzymów. Wybieramy program do delikatnych tkanin z małym wirowaniem, do środka można wrzucić piłkę tenisową aby zapobiec zbijaniu się puchu w jednym miejscu. Suszyć najlepiej bez użycia suszarki bębnowej, rozłożoną na płasko na świeżym powietrzu lub rozwieszoną. Bardzo ważne jest dokładne wysuszenie puchu, co może zająć nawet kilka dni. Unikać ekspozycji na ostre słońce. W trakcie suszenia strzepywać przynajmniej kilkakrotnie. Kołdra syntetyczna nie ma takich specjalistycznych zaleceń i nadaje się do prania w wyższych temperaturach. Kołdrę w całości pierzemy raz na pół roku lub częściej jeśli jest dużo potu.