Jaki materac wybrać?

no alter data available

Dobry i odpowiednio dopasowany do użytkownika materac z pewnością ma ogromne znaczenie w kwestii tego, czy rano budzimy się wyspani, wypoczęci i pełni sił. W profesjonalnych sklepach z materacami wybór jest tak ogromny, że czasami może to aż odrobinę przytłaczać. Jaki rodzaj materaca wybrać? Sprężynowy, piankowy czy lateksowy? Jaka twardość materaca jest prawidłowa i na co jeszcze zwrócić uwagę? Skoro na świecie jest tyle rodzajów różnych materacy to jak wybrać ten jeden najbardziej odpowiedni, który zostanie z nami na dłużej i pozwoli dobrze odpocząć po ciężkim dniu pracy?

2020-04-27

blog

Dobry i odpowiednio dopasowany do użytkownika materac z pewnością ma ogromne znaczenie w kwestii tego, czy rano budzimy się wyspani, wypoczęci i pełni sił. W profesjonalnych sklepach z materacami wybór jest tak ogromny, że czasami może to aż odrobinę przytłaczać. Jaki rodzaj materaca wybrać? Sprężynowy, piankowy czy lateksowy? Jaka twardość materaca jest prawidłowa i na co jeszcze zwrócić uwagę? Skoro na świecie jest tyle rodzajów różnych materacy to jak wybrać ten jeden najbardziej odpowiedni, który zostanie z nami na dłużej i pozwoli dobrze odpocząć po ciężkim dniu pracy?

Dlaczego nie można zaniedbywać wyboru materaca?

Wielu osobom wydaje się, że wystarczy dobre łóżko z ładnym zagłówkiem, które będzie stanowić centralny punkt sypialni i równocześnie stanie się piękną ozdobą wnętrza. Łóżko oczywiście jest ważne, jednak zdecydowanie nie powinno być najważniejsze. Pierwsze skrzypce w sypialni zawsze gra materac, bo to właśnie na nim spoczywa ciało. To właśnie zadaniem materaca jest utrzymywać ciało w zdrowej pozycji i zadbać o odpowiednie podparcie kręgosłupa. Noc to jedyny moment w ciągu całego naszego życia, kiedy ciało może odpocząć i się zregenerować. Podczas snu odpoczywają wszystkie mięśnie i dlatego to tak ważne, aby materac nie był ani za twardy, ani zbyt miękki, bo może utrudniać to relaksację i zniwelowanie napięcia po całym dniu. Nasz kręgosłup jest mocno nadwyrężany, tym bardziej w przypadku siedzącej pracy przy komputerze. W trakcie snu całe ciało prostuje się i kręgosłup może odpocząć, bo znajduje się w odciążeniu i nie musi podpierać całego szkieletu. Dlatego jeśli masz ograniczony budżet, to zawsze lepiej jest zainwestować w lepszy materac, kosztem solidnego, ale niekoniecznie super modnego łóżka. Jak zatem wybrać dobry materac do spania?

Krok 1. Jaki rozmiar materaca wybrać?

Rozmiar materaca należy dobierać przede wszystkim pod kątem tego, czy ma to być materac dla jednej osoby czy dla pary. Duże znaczenie ma także indywidualna budowa ciała, bo osoby drobne i szczupłe będą się dobrze czuć nawet na mniejszym materacu, podczas gdy materac dla osób większych i cięższych musi być odpowiednio duży. Przyjmuje się, że jedna osoba potrzebuje minimum 70 cm wolnej przestrzeni, aby spać komfortowo.

Materace jednoosobowe

Dla jednej osoby można wybrać materac w rozmiarze 100x200cm, gdzie pierwsza liczba to szerokość materac, a druga to jego długość. Jeśli ma to być materac dla kogoś o większej budowie ciała to można wybrać nawet rozmiar 120x200 cm.

Materace dwuosobowe

Dla dwóch osób minimalny rozmiar materaca to 140x200 cm, a jeśli dysponujemy nieco większą sypialnią to można wybrać nawet materac 160x200 cm czy 180x200 cm. Dla zapewnienia komfortu snu sobie i partnerowi lub partnerce należy zadbać o to, aby każda ze śpiących osób miała dla siebie minimum 70 cm wolnej przestrzeni w łóżku.

Krok 2. Jakie wypełnienie materaca wybrać?

Na rynku znajdziemy obecnie mnóstwo materacy wykonanych z różnych materiałów i przy użyciu różnych technologii, dlatego warto poświęcić trochę czasu na to, aby znaleźć materac, który będzie jak najlepiej dopasowany do naszej wagi, wzrostu, budowy ciała i potrzeb. Najpopularniejsze są obecnie materace kieszeniowe (sprężynowe), piankowe, lateksowe czy hybrydowe. Czym się różnią i jakie wypełnienie materaca wybrać?

Materace z pianki wysokoelastycznej

Materace z pianki wysokoelastycznej są bardzo popularne i dość wszechstronne. W wypełnieniu takiego materaca znajdziemy dobrej jakości piankę zbudowaną z milionów pęcherzyków powietrza, co gwarantuje wysoką elastyczność i oddychalność materaca. Materace wysokoelastyczne szybko reagują na zmianę pozycji, a wśród różnych rodzajów pianek, ten materiał może sprostać oczekiwaniom osób, które szukają materaca piankowego o jednak nieco twardszym działaniu i mniej otulającego niż np. pianka termoelastyczna czy pianka hybrydowa Blue. Dobrym przykładem będzie materac piankowy Vital Pro lub materac Piano.

Materace lateksowe

Lateks to najbardziej żywotny i higieniczny materiał używany obecnie do produkcji materacy. Materac lateksowy to świetny wybór dla alergika czy astmatyka, do lateksu nie przykleja się kurz, co sprzyja utrzymaniu sypialni w czystości i wspiera zdrowy sen. Lateks jest również polecany dla osób mających problemy ortopedyczne.

Materace kieszeniowe

Materac ze sprężynami kieszeniowymi to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych wyborów na rynku. Materace kieszeniowe to konstrukcja, gdzie sprężyny są obłożone warstwą pianki lub lateksu. Materac kieszeniowy zapewnia dobre i stabilne podparcie, będzie to dobry wybór dla osób lubiących klasyczne, sprężynujące podłoże do spania o nieco twardszym odbiorze. Topowym materacem w naszej fabryce jest materac sprężynowy Largo, który odpowiednio stabilizuje i niezwykle precyzyjnie podpiera każdy centymetr ciała.

Materace hybrydowe

Materac hybrydowy łączy w sobie kilka różnych technologii, np. sprężyny, piankę czy lateks. Takie materace nie są tak popularne jak kieszeniowe czy piankowe, jednak będzie to dobry wybór dla osoby szukającej bardzo konkretnego materaca o określonych właściwościach. Najlepiej zawsze skorzystać z pomocy profesjonalnego doradcy w sklepie z materacami. Warto także wiedzieć, że podczas wyboru materaca trzeba uwzględnić wszystkie potrzeby użytkownika, a nie tylko jego wagę czy wzrost. Jeśli ktoś lubi bardziej otulające materace, to powinien wybrać materac piankowy, a jeśli bardziej sprężyste podłoże to lepszy może być materac kieszeniowy z lateksem. 

Krok 3. Wybierz twardość materaca

Przy wyborze materaca do spania ważne jest nie tylko wypełnienie i rozmiar, ale także twardość. Większość materacy na rynku jest dostępna w aż czterech twardościach. Twardość materaca dobieramy zawsze do konkretnej osoby, jej wagi, wzrostu i budowy ciała. Dobry materac nie może być ani za twardy, ani zbyt miękki. Twardość oznaczamy za pomocą symboli H1, H2, H3 i H4. Materace H1 są przeznaczone dla bardzo drobnych i szczupłych osób (do ok.60 kg). Materace H2 są nieco bardziej popularne, bo jest to często dobry materac do spania dla kogoś ważącego 60-80 kg, a materac H3 dla osób powyżej 100 kg. Materace H4 są bardzo twarde i chociaż w teorii będzie to dobry materac dla kogoś o wadze znacząco powyżej 100 - 120 kg, to jednak nawet osoby cięższe zwykle lepiej czują się na materacach H3. Co jeszcze wpływa na odczucie twardości?

  • Wzrost
  • masa ciała
  • budowa ciała
  • ulubiona pozycja spania
  • rodzaj materaca
  • to, czy śpimy sami czy z kimś
  • problemy zdrowotne, dolegliwości ortopedyczne

Jak to wygląda w praktyce? Przy problemach z plecami warto wybrać materac piankowy czy lateksowy, gdyż nie ma ryzyka, że sprężyny będą w jakiś sposób wzmagać dolegliwości z plecami czy kręgosłupem. Z kolei przy dolegliwościach kardiologicznych czy nadmiernej potliwości unikamy materacy, które mogłyby dodatkowo grzać, np. z pianki termo. Zamiast tego można wybrać natomiast piankę hybrydową Blue czy lateks Embro, które mają podobne zdolności do otulania i dopasowywania się do ciała, jednak bez nagrzewania się, co może wzmagać uczucie gorąca czy potliwości. Z kolei jeśli chcemy wybrać odpowiednią twardość materaca dla dwóch osób o dużej różnicy wagi to lepiej wybrać twardość pod kątem osoby lżejszej, jednak z odpowiednią stabilizacją dla osoby cięższej.

Krok 4. Jaki pokrowiec na materac wybrać?

Każdy materac jest sprzedawany w pokrowcu, który chroni wypełnienie materaca przed brudem, kurzem czy przypadkowym zalaniem. Większość dobrych materacy jest dostępna w co najmniej kilku pokrowcach do wyboru. Pokrowce mogą się różnić materiałem, grubością, pikowaniem czy właściwościami. Zawsze jednak taki pokrowiec jest wyposażony w duży i wygodny zamek, dzięki czemu można go zdjąć i wyprać w pralce, co pozwala wyeliminować bakterie i brud. Pokrowce można podzielić przede wszystkim na pikowane i niepikowane. Pokrowiec pikowany będzie dobry do sprężystych materacy jak te zrobione z pianki wysokoelastycznej czy sprężynowych. Dobry pokrowiec pikowany to np. Sweet. Wyróżniamy też pokrowce niepikowane, dobre do materacy z pianką czy lateksem Embro. Dzięki gładkiej strukturze pokrowca materac idealnie przylega do ciała i przyjemnie otula. Polecamy pokrowiec Silver Plus.

Krok 5 Jaki stelaż pod materac?

Nigdy nie należy kłaść materaca bezpośrednio na ziemi, ani używać go np. na paletach. Materac potrzebuje dwóch rzeczy, aby mógł komfortowo ‘pracować’ z ciałem podczas snu: wentylacji oraz elastycznego podparcia, czyli właśnie stelaża. Giętkie listwy pozwalają amortyzować nacisk ciała na materac, a wolna przestrzeń pod stelażem pozwala na odprowadzanie nadmiaru wilgoci nagromadzonej w ciągu nocy oraz przepływ powietrza, co sprzyja utrzymaniu higieniczności w sypialni i zapobiega rozwojowi bakterii, grzybów i pleśni. Polecamy przede wszystkim stelaże bukowe i brzozowe, które dobieramy zawsze do wagi. Dla osób cięższych, pod wysokie i ciężkie materace (pianka, lateks) oraz dla dwóch osób zawsze wybierajmy stelaż bukowy, który jest bardziej wytrzymały. Pod elastyczne materace piankowe i lateksowe można wybrać stelaż regulowany, co pozwala na jeszcze większy komfort, wygodę i jest też świetną opcją dla osób spędzających w łóżku dużo czasu, np. z powodu choroby czy kontuzji.