Jaki rozmiar materaca do spania wybrać?

no alter data available

Rozmiar materaca to jedna z najbardziej kluczowych kwestii podczas urządzania domowej strefy relaksu. Oczywiście im większy materac, tym lepiej, bo podczas snu powinniśmy mieć dużo wolnego miejsca, zwłaszcza jeśli jest to materac dla dwóch osób, albo dla kogoś, kto śpi niespokojnie, wierci się i często zmienia pozycję spania. Jednak niestety najczęściej przed wyborem maksymalnie dużego materaca stoi kilka przeszkód – rozmiar łóżka, wielkość lub układ mieszkania, finanse. Jeśli zależy ci na dużej wygodzie i komforcie, wybierz materac o szerokości co najmniej 80 cm. Jak prawidłowo wybrać rozmiar materaca do spania, żeby zapewnić sobie komfort i wygodę?

2022-08-05

blog

Rozmiar materaca to jedna z najbardziej kluczowych kwestii podczas urządzania domowej strefy relaksu. Oczywiście im większy materac, tym lepiej, bo podczas snu powinniśmy mieć dużo wolnego miejsca, zwłaszcza jeśli jest to materac dla dwóch osób, albo dla kogoś, kto śpi niespokojnie, wierci się i często zmienia pozycję spania. Jednak niestety najczęściej przed wyborem maksymalnie dużego materaca stoi kilka przeszkód – rozmiar łóżka, wielkość lub układ mieszkania, finanse. Jeśli zależy ci na dużej wygodzie i komforcie, wybierz materac o szerokości co najmniej 80 cm. Jak prawidłowo wybrać rozmiar materaca do spania, żeby zapewnić sobie komfort i wygodę?

Jaką wielkość materaca wybrać?

Podczas zakupów w profesjonalnym sklepie z materacami lub w tzw. salonie sypialnianym oferującym wysokiej jakości artykuły do spania, sprzedawcy najczęściej słyszą właśnie pytanie o rozmiar materaca oraz o jego twardość. Dobierając wielkość naszego wymarzonego materaca do spania, należy wziąć pod uwagę dwa podstawowe parametry określające jego wielkość: szerokość oraz długość. Wymiary materacy zawsze podawane są w tej właśnie kolejności. 

Jak dopasować rozmiar materaca do wzrostu?

W przypadku osób dorosłych nie ma większych problemów z określeniem wielkości materaca do spania, bo ich długość jest uniwersalna i wynosi zwykle 200 cm. Wyjątkiem są materace w nietypowych rozmiarach, na przykład dla bardzo wysokich osób, czyli choćby materac 160x220 czy materac  200x220 cm. Jednak w przypadku dzieci i nastolatków nie ma konieczności wybierania materaca w takim rozmiarze jak dla osoby dorosłej, zwłaszcza, że często nie ma na to po prostu warunków w sypialni czy pokoju dziecka. Jak dobrać wielkość materaca w zależności od wieku?

  • Materac dla niemowlaka – wybierz model o szerokości 60-70 cm oraz długości na poziomie 120-140 cm. Taki materac dla malutkiego dziecka będzie odpowiedni.
  • Materac dla przedszkolaka – warto rozważyć wybór materaca w rozmiarze 70-90 cm szerokości oraz co najmniej 180 cm długości.
  • Materac dla dziecka w wieku szkolnym (7-12 lat) wybierz szerokość 70-90 cm oraz długość jak dla dorosłego, czyli 200 cm, za parę lat i tak do niego dorośnie, a ty unikniesz konieczności wymiany materaca co kilka lat!

Jaka długość materaca dla osoby dorosłej i nastolatka?

Dla nastolatków i dorosłych wybieramy raczej jeden rozmiar materaca. Zakłada się, że odpowiednio dobrany materac powinien być dłuższy od ciała użytkownika o min. 15-20 cm. Czyli dla osoby o wzroście ok. 170-180 cm wybierzemy materac o długości 200 cm. Natomiast dla kogoś mającego 183 cm czy 185 cm raczej nie zdecydujemy się na materac w nietypowym rozmiarze, czyli np. 220 cm długości. Taki materac tak naprawdę warto rozważyć dopiero w sytuacji, gdy staramy się wybrać materac dla kogoś o bardzo wysokim wzroście, na poziomie 190-200 cm. Wówczas przyda się większy o ok. 20 cm materac, który sprawi, że stopy nie będą wystawać ponad materac.

Wielkość materaca a rama łóżka

Rozmiar materaca ma też związek z ramą łóżka, a dokładniej mówiąc z jej szerokością. W tym miejscu warto też na chwilę się jednak zatrzymać i podkreślić, że specjaliści zawsze polecają spanie na łóżku i nie użytkowanie nigdy materaca bezpośrednio na podłodze czy paletach. Ma to znaczenie pod względem higieniczności materaca oraz amortyzacji. Jeśli ktoś decyduje się na materac do łóżka, to trzeba najpierw dokładnie wymierzyć ramę, żeby nie okazało się na przykład, że materac nie mieści się do kupionego wcześniej łóżka, albo wprost przeciwnie – materac jest zbyt mały w stosunku do wielkości łóżka i porusza się po stelażu w trakcie użytkowania, powodując dyskomfort i wybudzanie. Ramę łóżka mierzymy zawsze od wewnątrz, odejmując kilka centymetrów. Przykładowo, jeśli po zmierzeniu ramy wychodzi nam, że łóżko ma wymiary 162x200 cm, to kupujemy materac 160x200 cm. Analogicznie jeśli zmierzona rama ma ok. 143x200 cm, to kupimy do tego łóżka materac w rozmiarze 140x200 cm.

Najczęstsze rozmiary materacy w sypialni

We współczesnych sypialniach najczęściej znajdziemy materace w takich rozmiarach jak:

  • Materac 80x200 cm – mały materac jednoosobowy w rozmiarze odpowiednim raczej wyłącznie dla dziecka czy nastolatka.
  • Materac 90x200 cm – popularny rozmiar materaca jednoosobowego, który sprawdzi się u dziecka, nastolatka czy osoby dorosłej.
  • Materac 120x200 cm – bardzo duży materac jednoosobowy w rozmiarze odpowiednim dla osoby o większej masie ciała, osoby z nadwagą czy otyłością lub dla kogoś, kto śpi niespokojnie i potrzebuje dużo wolnego miejsca.
  • Materac 140x200 cm – popularny rozmiar materaca dwuosobowego dla pary. Taki materac sprawdzi się do sypialni pary, jednak przy tym rozmiarze powinny być to raczej osoby drobne i szczupłe.
  • Materac 160x200 cm – materac w takim rozmiarze to dobry wybór dla pary, która lubi mieć więcej miejsca. Ten popularny rozmiar materaca jest często spotykany w sypialni.
  • Materac 180x200 cm - duży materac dwuosobowy w sam raz do sypialni pary. Taki rozmiar zapewnia komfort i wygodę oraz gwarantuje, że w nocy nie będą nas wybudzać ruchy partnera czy partnerki.
  • Materac 200x200 cm - idealne rozwiązanie dla osób, które śpią razem z dziećmi. 

Wymiary materaca do spania – co wziąć pod uwagę?

Jeśli szukasz wysokiej jakości dobrego materaca do spania, koniecznie zadbaj też o prawidłowy rozmiar. Co ma wpływ na ostateczny rozmiar materaca? Warto przede wszystkim myśleć o kupnie materaca pod kątem wielkości sypialni oraz układu pomieszczenia. Do niewielkich wnętrz można wybrać także łóżko kontynentalne z pojemnikiem czy z szufladami do przechowywania. Warto jednak pamiętać, że na rynku są dostępne łóżka o różnej konstrukcji i czasami może się okazać, że rama łóżka jest szersza od materaca nawet o 10-12 cm. W przypadku łóżek do niewielkiej sypialni warto wybierać modele o szczupłej i prostej budowie, by łóżko wpływało optycznie na wnętrze i sprawiało wrażenie nieco mniejszego. Ponadto duże znaczenie przy wyborze rozmiaru materaca ma też fakt, czy ma to być materac dla jednej osoby, czy dla dwóch. W przypadku rodziców z małym dzieckiem warto także uwzględnić to, czy maluch będzie z nami spać razem, bo wówczas tym bardziej przyda się większe łóżko. Dla pojedynczej osoby można wybrać nawet materac jednoosobowy 90x200 cm, a dla dwóch osób warto wybrać większy materac dwuosobowy 140x200 cm, 160x200 cm czy nawet 180x200 cm jeśli tylko możemy sobie na to pozwolić. Wpływ na rozmiar łóżka ma też nasza historia snu – w jakiej pozycji śpi nam się najlepiej – spokojnie na plecach niczym w trumnie, czy raczej z rękami i nogami, które wciągają pod siebie zarówno pościel, jak i poduszki? To wszystko ma wpływ na wybór materaca do spania. 

Łóżko z pojemnikiem czy bez?

Wiele osób boryka się z problemem wyboru odpowiedniego rozmiaru łóżka, bo ogranicza ich przede wszystkim wielkość sypialni. Jest to popularny problem zwłaszcza w niewielkich mieszkaniach czy kawalerkach, bo ilość przestrzeni do życia bywa niestety mocno ograniczona, przez co wiele osób decyduje się na wybór mniejszego łóżka. Z kolei to potem powoduje, że podczas spania jest nam niewygodnie, czujemy dyskomfort i w efekcie sen jest kiepskiej jakości. Ten problem jest jeszcze większy, jeśli w grę wchodzi wybór łóżka dwuosobowego dla pary, bo zbyt mały rozmiar spowoduje, że partnerzy będą się wzajemnie wybudzać z powodu niedostatecznie dużej ilości wolnej przestrzeni. Dlatego, zamiast wybierać mniejsze łóżko, można spróbować wybrać bardziej funkcjonalny model, który pozwoli nam na przykład zrezygnować z dużych mebli w sypialni. Mowa o łóżkach kontynentalnych i tapicerowanych z pojemnikiem. Do wyboru jest pojemna skrzynia lub funkcjonalne wysuwane szuflady. Skrzynia daje dużo wolnego miejsca do przechowywania pościeli czy ubrań, a całą konstrukcję można wygodnie podnieść za sprawą specjalnego podnośnika, więc nie wymaga to dużej sił. Z kolei jeśli mamy nieco szerszą sypialnię, to można wybrać zamiast skrzyni szuflady wysuwane spod łóżka. Mają mniej miejsca do przechowywania, ale dają możliwość lepszego zorganizowania przestrzeni i bez wątpienia jest to wybór dla osób, które cenią porządek.