Materac lateksowy czy termoelastyczny?

no alter data available

Jak zapewnić sobie dobry i zdrowy sen? Czy lepszy będzie higieniczny i wytrzymały materac lateksowy, czy może otulający i całkowicie bezuciskowy materac termoelastyczny? To dwie zupełnie różne technologie produkcji oraz całkowicie różne materiały, dlatego nic dziwnego, że wybór może nieco przytłaczać. Co ciekawe, takie materace zestawione razem prawdopodobnie i tak będą bardziej do siebie podobne pod względem sposobu działania na użytkownika, niż zestawienie na przykład materaca lateksowego i kieszeniowego. Mamy tam do czynienia z diametralnie innymi materiałami i różnym typem podparcia, podczas gdy materace termoelastyczne należą do grupy materacy piankowych. 

2022-09-12

blog

Jak zapewnić sobie dobry i zdrowy sen? Czy lepszy będzie higieniczny i wytrzymały materac lateksowy, czy może otulający i całkowicie bezuciskowy materac termoelastyczny? To dwie zupełnie różne technologie produkcji oraz całkowicie różne materiały, dlatego nic dziwnego, że wybór może nieco przytłaczać. Co ciekawe, takie materace zestawione razem prawdopodobnie i tak będą bardziej do siebie podobne pod względem sposobu działania na użytkownika, niż zestawienie na przykład materaca lateksowego i kieszeniowego. Mamy tam do czynienia z diametralnie innymi materiałami i różnym typem podparcia, podczas gdy materace termoelastyczne należą do grupy materacy piankowych. 

Jaki materac wybrać: termoelastyczny czy lateksowy?

Jeden i drugi materac to doskonały wybór dla alergika, chociaż lateks zapewnia wyższy poziom komfortu higienicznego. Lubisz gdy materac działa szybko, czy raczej stopniowo? Wolisz, gdy materac reaguje dynamicznie na każdą zmianę twojej pozycji, czy raczej jest jak forma, która stopniowo dopasowuje się do ciała? Wolisz elastyczność, czy raczej uczucie delikatnego zapadania się w strukturze materaca i otulenie, które można porównać do leżenia na puchatej i miękkiej chmurce? 

Materace lateksowe – co warto o nich wiedzieć?

Lateks jest dynamicznym materiałem o wyjątkowej budowie, struktura lateksu jest zbudowana z wielu otwartych korytarzy powietrznych, które powstają w wypełnieniu lateksowym jeszcze na etapie produkcji i zamrażania takiego wkładu, który następnie poddaje się procesom wulkanizacji dla utrwalenia formy. Dzięki temu materac lateksowy jest elastyczny i doskonale wręcz higieniczny. Nie sposób znaleźć lepiej oddychającego materaca od lateksowego. Do struktury lateksu nie przykleja się kurz, a sam materac doskonale odprowadza nadmiar wilgoci. Jest to idealny wybór dla alergików, osób potliwych, sportowców, każdego, kto lubi aktywny tryb życia, a także w sytuacji, gdy mamy do czynienia z podwyższonym poziomem wilgoci, albo jest ryzyko zalania materaca. Wyroby lateksowe są idealne dla ludzi w każdym wieku, w tym nawet dla małych dzieci.

Właściwości lateksu

Lateks jest przede wszystkim ceniony za swoje unikalne właściwości hipoalergiczne i higieniczność, jednak to nie jedyny powód, aby zwrócić uwagę na taki materac. Warto wiedzieć, że lateks jest niezwykle trwałym materiałem. Powstaje na bazie naturalnego mleczka kauczukowego, które w naturalnych warunkach chroni drzewo kauczukowe przed chorobami i szkodnikami. Materace lateksowe to inwestycja na wiele lat. Dobry materac z lateksu przeżyje spokojnie materace piankowe a tym bardziej materac kieszeniowy. Jednak trwałość i higieniczność to nie wszystko. Materace lateksowe są często polecane przez fizjoterapeutów dla osób mających problemy ortopedyczne czy z kręgosłupem. Na lateksie ludzkie ciało układa się w naturalny i zdrowy sposób. Kręgosłup przyjmuje naturalną pozycję w każdym ułożeniu ciała, bo lateks jest stosunkowo elastyczny w odbiorze, dzięki czemu dobrze oddziałuje z wszystkimi krzywiznami ciała. Materace tego typu dobrze sprawdzają się zwłaszcza do spania na boku, chociaż oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby spać na nim także na plecach czy w innej pozycji. Dzięki tym nakłuciom w lateksie powstają rozległe korytarze powietrzne, które zapewniają elastyczność struktury, świetne dopasowanie do ciała oraz bardzo dobre właściwości higieniczne. Do lateksu nie przykleja się kurz, a dzięki doskonałej przewiewności i wentylacji, materac nie gromadzi również wilgoci. Lateks jest materiałem, który nie pozwala na rozwój bakterii, wirusów czy grzybów. Najlepszy pod względem trwałości i jakości jest lateks naturalny Vita Talalay, który jest produktem 100% naturalnym, pozbawionym wszelkich syntetycznych dodatków. Szczególną uwagę polecamy zwrócić na materac Senpro, który cieszy się ogromną popularnością wśród osób poszukujących perfekcyjnego dopasowania się do ciała, przy zachowaniu odpowiednio twardej powierzchni.

Materace z lateksu mieszanego i naturalnego – czym się różnią?

Każdy materac lateksowy powstaje na bazie naturalnego mleczka z drzewa kauczukowego. Pod tym względem materace lateksowe znacznie różnią się od materacy piankowych, których proces produkcji opiera się wyłącznie na chemicznych i syntetycznych materiałach. Ponadto proces wyrabiania lateksu pochłania mniej energii od produkcji materacy z pianki, dlatego materace lateksowe są o wiele bardziej ekologiczne. Jeśli ktoś szuka dobrego materaca do spania, a przy tym jest osobą, której nieobojętny jest los planety i środowiska, to zdecydowanie lepiej wybrać materac lateksowy, a najlepiej w ogóle, aby był to materac z lateksu naturalnego, który w ogóle nie posiada chemicznych i syntetycznych dodatków. Lateks powstaje w ten sposób, że najpierw wprost z drzewa zbierane jest mleczko. Ma biały kolor i gęstą, kremową konsystencję. Roślina w warunkach naturalnych używa tej substancji do ochrony przed chorobami i szkodnikami, kauczukowiec naturalnie wydziela mleczko, które spływa po korze drzewa i w ten sposób tylko może być zbierane. Zebrane mleczko następnie ubija się na sztywną pianę i wprowadza do form. W przypadku lateksu mieszanego do mleczka dodaje się syntetyczne koagulanty w celu związania formy i nadania jej odpowiednich właściwości, w lateksie naturalnym znajdziemy tylko mleczko. Całość jest mrożona i poddawana wulkanizacji dla utrwalenia formy.

Materace termoelastyczne – co trzeba wiedzieć?

Materac termoplastyczny ma w wypełnieniu tak zwaną piankę pamięci. Można ją też spotkać pod takimi nazwami jak pianka VISCO, pianka lazy foam, leniwa pianka. To materiał wykorzystujący naturalne ciepło ciała. Pianka termo nagrzewa się delikatnie pod wpływem kontaktu ze skórą, stopniowo mięknąc i przyjmując kształt ciała niczym forma czy odlew. Materiał potrzebuje trochę czasu, aby dopasować się do ciała i przyjąć jego kształt. Podobnie jest w drugą stronę. Pianka termo powoli wraca do pierwotnego kształtu, co ma duży wpływ na sposób spania. Na takim materacu zazwyczaj wyjątkowo dobrze czują się osoby, które lubią bardziej plastyczne i miękkie podłoże do spania, a w nocy zwykle śpią spokojnie, rzadko zmieniając pozycję w trakcie jednej nocy.

Dla kogo materac z pianki termoelastycznej?

Materacy termoelastycznych nie polecamy dla bardzo małych dzieci, a także dla osób mających niespokojny sen czy takich, które w ciągu nocy lubią się przewrócić z boku na bok, bo taki materac nie będzie nadążał za użytkownikiem. Nie jest to także dobry wybór polecany dla kogoś kto często się poci, lub w nocy jest mu za ciepło, gdyż pianka będzie dodatkowo grzać podczas snu. Osoby, które obawiają się o przegrzanie w nocy mogą liczyć na specjalistyczne materace z wierzchnią warstwą pianki wysokoelastycznej, która działa kojąco i potęguje oddychalność materaca. Przykładem takiego materaca jest Vital Plus lub materac Osmo. Materac termoplastyczny to jednak dobry wybór dla osób mających problemy ortopedyczne, cierpiących z powodu przewlekłych kontuzji. Materac termoelastyczny idealnie dopasowuje się do ciała, nie uciska, otula i daje możliwość przyjemnego zatopienia się ciała w materacu niczym w puchatej chmurce. Dobry wybór dla osób lubiących się wtopić w materac.

Który materac jest lepszy dla alergika: lateksowy czy termoelastyczny?

Zarówno materace termoelastyczne (piankowe), jak i lateksowe mają potwierdzone działanie hipoalergiczne, co oznacza, że obydwa rodzaje materacy są odpowiednie dla osób mających problemy z alergią oraz dla astmatyków. Który jednak sprawdzi się lepiej i da nam 100% poczucia bezpieczeństwa? Warto zrozumieć, jak działają poszczególne typy tych materacy i czemu zawdzięczają one swoje właściwości. Pianka ma otwartokomórkową strukturę, jest zbudowana z milionów otwartych pęcherzyków powietrza, które zapewniają elastyczność w działaniu i dobrą przepuszczalność powietrza. Piankowy wkład w materacu jest bardzo higieniczny i dobrze odprowadza nadmiar wilgoci, które ludzkie ciało wydziela w nocy wraz z potem. Jednak pod względem higieniczności i czystości w sypialni, liderem w rankingu pozostaje materac lateksowy. Wynika to ze sposobu, w jaki produkuje się wypełnienie lateksowe do materacy. Masa lateksowa jest nakłuwana za pomocą specjalnych prętów i zamrażana, a dopiero potem poddawana procesom wulkanizacji dla utrwalenia formy.

Jak widać zarówno materace termoelastyczne, jak i lateksowe mają zarówno wady, jak i zalety. Jeśli nie masz pewności, który materac wybrać – skorzystaj z profesjonalnej pomocy specjalisty od materacy w dobrym sklepie z materacami, najlepiej u oficjalnego dystrybutora danego producenta.