Materac piankowy czy lateksowy?

no alter data available

Najpopularniejsze od lat są materace sprężynowe. Można powiedzieć, że to ponadczasowa klasyka. Jednak nie wszyscy lubią tradycyjne rozwiązania i niektórzy po prostu nie przepadają za sprężynującym podparciem, jakie zapewnia taki materac. Co zatem wybrać? Dla osób, które poszukują komfortu w nieco innym, nowym wydaniu możemy polecić materace piankowe oraz lateksowe. Jest to zupełnie inna technologia produkcji i zdecydowanie warto przetestować takie materace, gdyż zapewniają zupełnie inne doznania, niż to, co może zaoferować klasyczny materac sprężynowy.

2022-08-08

blog

Najpopularniejsze od lat są materace sprężynowe. Można powiedzieć, że to ponadczasowa klasyka. Jednak nie wszyscy lubią tradycyjne rozwiązania i niektórzy po prostu nie przepadają za sprężynującym podparciem, jakie zapewnia taki materac. Co zatem wybrać? Dla osób, które poszukują komfortu w nieco innym, nowym wydaniu możemy polecić materace piankowe oraz lateksowe. Jest to zupełnie inna technologia produkcji i zdecydowanie warto przetestować takie materace, gdyż zapewniają zupełnie inne doznania, niż to, co może zaoferować klasyczny materac sprężynowy.

Jak działają poszczególne rodzaje materacy i jak wybrać model idealny dla siebie?

Jeśli nie przepadasz za sprężynami, to prawdopodobnie wynika to z faktu, że w przeszłości taki materac był dla ciebie niekomfortowy. Jest duża szansa na to, że dawniej spałeś na tzw. materacu bonellowym z dużymi i dość wyczuwalnymi sprężynami w środku. Dzisiaj ta technologia uważana jest już za raczej przestarzałą, ale jeszcze 20-30 lat temu w sklepach z materacami nie było takiego wyboru, jak dzisiaj. Obecnie ilość materacy, materiałów, tkanin czy pianek jest ogromny. Nawet wśród klasycznych materacy ze sprężynami znajdziemy wiele odmian z dodatkiem lateksu czy pianki. Jednak w tym tekście skupimy się przede wszystkim na materacach piankowych oraz lateksowych w całości, czyli bez obecności sprężyn w wypełnieniu.

Co ciekawe, nieraz na rynku można też znaleźć materace piankowo-lateksowe, gdzie w konstrukcji znajdziemy zarówno piankę, jak i lateks. W pewnym sensie można powiedzieć, że pianka i lateks mogą dawać podobne odczucia. Na pewno bardziej podobne niż przy porównaniu materaca lateksowego oraz sprężynowego. Jednak wszystko rozbija się o szczegóły. Zarówno materace piankowe, jak i lateksowe są higieniczne i odpowiednie dla alergików. Czego nie można powiedzieć o modelach ze sprężynami, gdzie w wypełnieniu jest zbyt dużo wolnej przestrzeni mogącej gromadzić kurz, który z kolei jest świetną pożywką dla roztoczy. W materacach piankowych i lateksowych nie ma warunków korzystnych do rozwoju roztoczy, których odchody są silnym alergenem.

Antyalergiczne i higieniczne właściwości pianki oraz lateksu

Pianka w materacach ma otwarto komórkową strukturę, składa się z milionów pęcherzyków powietrza, które zapewniają sprężystość podparcia i dobrą przepuszczalność powietrza. Dzięki temu piankowy wkład materaca pozostaje higieniczny i dobrze odprowadza nadmiar wilgoci, które ludzkie ciało wydziela w nocy wraz z potem w celu schłodzenia się i regeneracji. Największą zaletą materacy piankowych jest bez wątpienia ogromny wybór różnych pianek o ciekawych właściwościach, chociaż nie wszystkie warto wziąć pod uwagę – np. w tanich materacach znajdziemy piankę poliuretanową, która jest dość niskiej jakości i bliżej jej raczej do poduszek na kanapie niż do materaca do spania z prawdziwego zdarzenia. Natomiast pianka wysokoelastyczna, pianka termoelastyczna czy pianka Fresh to bardzo ciekawe materiały, które mają wiele interesujących i absolutnie unikalnych właściwości. Jednak pod względem higieniczności liderem pozostaje materac lateksowy. Wynika to ze sposobu, w jaki wyrabia się masę lateksową. Jest ona nakłuwana za pomocą specjalnych prętów i zamrażana, a dopiero potem poddawana procesom wulkanizacji dla utrwalenia formy.

Dzięki tym nakłuciom, w strukturze lateksu powstają rozległe korytarze powietrzne, które zapewniają elastyczność struktury, świetne dopasowanie do ciała oraz właśnie doskonałe właściwości higieniczne. Do struktury lateksu nie przykleja się kurz, a dzięki doskonałej przewiewności i wentylacji, materac nie gromadzi również wilgoci. Lateks jest materiałem, który nie pozwala na rozwój bakterii, wirusów czy grzybów. Najlepszy jest w ogóle lateks naturalny Vita Talalay, który jest produktem 100% naturalnym, pozbawionym wszelkich syntetycznych dodatków. W lateksie mieszanym znajdziemy zresztą bazę w postaci lateksu naturalnego. Aby zrozumieć unikalne właściwości tego surowca, trzeba zacząć od wyjaśnienia, w jaki sposób powstaje.

Jak powstaje lateks i dlaczego jest taki wyjątkowy?

Materace lateksowe dzielimy na te wykonane z lateksu mieszanego (syntetycznego) i naturalnego. Lateks mieszany to tak naprawdę lateks naturalny wraz z syntetycznymi dodatkami i wypełniaczami. W każdym takim materacu znajdziemy jednak odpowiednio dużą zawartość lateksu naturalnego, który jest w 100% ekologicznym surowcem o właściwościach prozdrowotnych. Proces wyrabiania lateksu zaczyna się od zbierania mleczka z drzewa kauczukowego, które w naturalnych warunkach występuje w rejonach Ameryki Południowej oraz Azji. Drzewo kauczukowe to bardzo ciekawa roślina, która z kory wydziela białe mleczko mające zdumiewające właściwości. W warunkach naturalnych roślina używa tej substancji do ochrony przed chorobami i szkodnikami oraz do gojenia ran powstałych na skutek uszkodzeń mechanicznych. Mleczko z drzewa kauczukowego może być pozyskiwane wyłącznie ręcznie, wprost z kory drzewa w sposób zrównoważony. Proces pozyskiwania mleczka kauczukowego jest długotrwały, a ponieważ można to robić tylko ręcznie i wedle ściśle określonych procedur, ten surowiec jest bardzo drogi.

Lateks mieszany i lateks naturalny – czym się różnią?

Zebrane mleczko następnie jest ubijane na bardzo sztywną pianę. W tej postaci mleczko zostaje wprowadzone do specjalnych form i następnie jest poddawane procesom bardzo szybkiego zamrażania, co pozwala utrwalić strukturę i sprawia, że lateks zachowuje doskonałą elastyczność i wytrzymałość. Lateks jest zamrażany za pomocą specjalnych prętów, którymi nakłuwa się pianę w formie. Dzięki temu materac z lateksu jest niesamowicie higieniczny i posiada rozległe korytarze powietrzne, które doskonale wspierają przepływ powietrza i odprowadzanie nadmiaru wilgoci. Masa po zamrożeniu jest następnie poddawana procesom wulkanizacji, co utrwala strukturę lateksu. Tak powstaje lateks naturalny, który zawsze jest też bazą do tworzenia lateksu mieszanego (syntetycznego). W porównaniu do procesu produkcji pianek w materacach, lateks okazuje się być najbardziej ekologicznym surowcem, którego produkcja jest najbardziej przyjazna środowisku i wykorzystuje znacznie mniej energii. Dlatego jeśli ktoś szuka ekologicznych rozwiązań, to wśród materacy do spania powinien wybrać zwłaszcza lateks, jeśli tylko mamy możliwość – to lateks naturalny sprawdzi się jeszcze lepiej. Zdaniem wielu specjalistów nie ma obecnie lepszego surowca do produkcji materacy od lateksu naturalnego, którego największym i najstarszym producentem na świecie jest marka Vita Talalay.

Rodzaje materacy piankowych

Zarówno materac z lateksu, jak i z pianki sprawdzą się prawdopodobnie dla osób lubiących spać najczęściej na boku, dla osób z problemami ortopedycznymi czy dla osób z alergiami. Lateks będzie prawdopodobnie lepiej dopasowywał się do ciała, otulał, a pianka może bardziej aktywnie działać na użytkownika. Jednak mówiąc o piankach trzeba wspomnieć o tym, że na rynku znajdziemy wiele materacy tego typu. Najtańsze i najsłabsze jakościowo są materace z pianki poliuretanowej, oprócz tego znajdziemy często w dobrych materacach piankę wysokoelastyczną, która może być dobrym wyborem dla osób lubiących twardsze materace. Bardzo popularna jest też pianka termoelastyczna, która dopasowuje się do ciała niczym forma pod wpływem ciepła. Z tego względu bywa nazywana pianką pamięci. Jest to dobry wybór dla osób lubiących bardziej miękkie materace, delikatne zapadanie się w materac i dla osób, które śpią spokojnie, bo pianka pamięci potrzebuje trochę czasu, aby się dopasować. Nie polecamy jednak tego materaca dla osób z nadwagą, bo pianka będzie wzmagać uczucie pocenia się i grzania. Wówczas lepiej wybrać materac z lateksu inteligentnego, np. Talalay Embrace, który ma podobne właściwości, jednak nie nagrzewa się od ciała.

Jaki zatem materac wybrać? 

Lateks oferuje najlepszą higieniczność i największą trwałość, to naprawdę materace na lata. Są też bardziej higieniczne i mają lepsze właściwości ortopedyczne. Jednak jeśli ktoś szuka nieco twardszego materaca, to być może lepiej wybrać piankę wysokoelastyczną. Są też miłośnicy pianki termoelastycznej, którzy lubią uczucie otulenia, jakie zapewnia taki materac. Nie jest to jednak dobry wybór dla osób z nadwagą czy osób, które często zmieniają pozycję w trakcie snu.