Materac piankowy czy sprężynowy?

no alter data available

Materace sprężynowe i piankowe to najchętniej kupowane dziś materace do spania. Zarówno jedne, jak i drugie mają swoje zalety oraz wady. Materac sprężynowy to wybór dla kogoś, kto lubi, klasyczne i sprężyste podłoże do spania. Z kolei materac piankowy to nieco inne doznania, dlatego jeśli ktoś lubi elastyczne i dobrze dopasowujące się do ciała materace, to może być wybór dla niego. Dowiedz się, który materac wybrać i na co zwrócić uwagę.

2022-06-21

blog

Materace sprężynowe i piankowe to najchętniej kupowane dziś materace do spania. Zarówno jedne, jak i drugie mają swoje zalety oraz wady. Materac sprężynowy to wybór dla kogoś, kto lubi, klasyczne i sprężyste podłoże do spania. Z kolei materac piankowy to nieco inne doznania, dlatego jeśli ktoś lubi elastyczne i dobrze dopasowujące się do ciała materace, to może być wybór dla niego. Dowiedz się, który materac wybrać i na co zwrócić uwagę.

Jak wybrać najlepszy materac do spania?

Każdy materac, bez względu na to, z czego jest zrobiony, musi być dopasowany do konkretnej osoby. Co to dokładnie znaczy? Zawsze dobieramy materac do wzrostu, wagi, budowy ciała użytkownika. Znaczenie ma też to, czy ma to być materac dla jednej osoby czy dla dwóch, czy ktoś śpi spokojnie, czy raczej wierci się i często zmienia pozycję. Bardzo często okazuje się także, że znaczenie ma nawet to, na jakim materacu wcześniej spaliśmy. Nie należy się sugerować opiniami znajomych czy rodziny – to, że dla kogoś dany materac jest wygodny, nie zawsze znaczy, że również zdrowy. Nie wiadomo także, czy tak samo będzie w naszym przypadku. Dlatego najlepiej jest skorzystać z pomocy profesjonalnego doradcy czy sprzedawcy w sklepie z materacami. Nasz sklep internetowy daje taką możliwość w trakcie zakupów online. 

Materac piankowy czy sprężynowy? Wady i zalety każdego z nich

Materace sprężynowe mają dziś najczęściej nowoczesne sprężyny typu kieszeniowego. Są znacznie mniejsze i gęściej rozmieszczone w porównaniu do dawnych materacy ze sprężynami bonellowymi. Sprężyny działają niezależnie od siebie (każda jest umieszczona w osobnym woreczku – kieszeni), dzięki czemu materac sprężynowy oferuje bardzo dobre punktowe podparcie ciała. To znaczy, że bardzo wiele drobnych sprężyn oddziałuje aktywnie na ciało, które z kolei napiera na materac swoim ciężarem. Wiele osób poszukuje właśnie takiego rodzaju podparcia. Materac sprężynowy jest dość stabilny w odbiorze, a przy tym mocno sprężysty. W praktyce przekłada się to np. na łatwość porannego wstawania z łóżka. Sprężyny będą wspierać nas podczas wstawania z łóżka, dlatego takie materace są dobre dla osób, którym rano ciężko się wstaje (jednak nie z powodu ich zamiłowania do ciepłej kołderki). Zaletą materacy sprężynowych jest też to, że są stosunkowo tańsze od wyrobów piankowych czy lateksowych. Materace sprężynowe są też bardzo popularne, więc znajdziemy wiele ciekawych modeli o różnych właściwościach. Sprężyny mogą być np. obłożone warstwą pianki czy lateksu. Z kolei wadą takich materacy jest to, że nie można ich użytkować na stelażach regulowanych, bo sprężyny się szybko zniszczą.

Jeśli chodzi o materace piankowe to tutaj największą zaletą jest ich elastyczność, dopasowanie do ciała, a także bardzo duży wybór pianek o różnych właściwościach. Warto wspomnieć np. o piance wysokoelastycznej, która przy odpowiedniej twardości będzie dobrym wyborem dla kogoś, kto lubi nieco twardsze i stabilniejsze materace, jednak nie przepada za sprężynami. Popularna jest także pianka termoelastyczna, która idealnie wręcz dopasowuje się do ciała, wykorzystując jego ciepło i tworząc tzw. odlew ciała w materacu. Pianki termo jednak nie polecamy dla osób potliwych czy otyłych, bo pianka będzie dodatkowo grzać. Podobne właściwości ma nowoczesna pianka hybrydowa Blue, która też bardzo dobrze i przyjemnie otula, ale bez ryzyka przegrzewania się. Na uwagę zasługuje też pianka Fresh, czyli połączenie pianki wysokoelastycznej oraz olejku rycynowego z nasion rącznika pospolitego, która to roślina ma naturalne właściwości antybakteryjne, dzięki czemu materac z pianką Fresh to dobry wybór dla osób potliwych oraz ceniących wysoki poziom higieny w sypialni

Który materac lepszy? Piankowy czy sprężynowy?

Każdy człowiek jest inny, najlepiej się położyć i samodzielnie przetestować różne typy materacy. Jeśli nie mamy takiej możliwości, to należy skorzystać z pomocy doradcy, który dobierze materac do wagi, wzrostu i pozycji spania. Nasz sklep internetowy oferuje profesjonalną pomoc przy wyborze, dzięki czemu jesteśmy w stanie pomóc wybrać materac nawet na odległość. Niezbędna jest jednak do tego rozmowa z naszym Doradcą , który zapyta o takie cechy jak wzrost, waga czy typ budowy ciała użytkownika. Tutaj nie ma dobrych ani złych odpowiedzi, liczy się jak najlepsze dopasowanie materaca, dlatego trzeba szczerze odpowiadać na pytania.

Który materac jest lepszy – piankowy czy sprężynowy? Dla osób lubiących bardziej elastyczne materace i śpiących na boku lepsza może okazać się pianka. Materac piankowy może też pomóc przy problemach ortopedycznych, bólach kręgosłupa, ponieważ jest stosunkowo bezuciskowy i dobrze dopasowuje się do naturalnych krzywizn ciała.

Materac sprężynowy z kolei daje bardziej stabilne i sprężyste podłoże, pomaga we wstawaniu, dobrze się sprawdza przy spaniu na plecach, chociaż oczywiście nie jest to zasadą, która zawsze się sprawdza. Materace sprężynowe są też znacznie tańsze w porównaniu do piankowych, a tym bardziej w porównaniu do materacy lateksowych. Materace sprężynowe są też nieco cięższe w porównaniu do innych wyrobów w podobnym rozmiarze, ale zrobionych np. z pianki .

Podsumowując, jeśli szukasz dobrego materaca o klasycznym działaniu i dużej sprężystości, lekkim odbiciu, sprawdź nasze materace sprężynowe. Jeśli natomiast chcesz spróbować czegoś nowego, nie przepadasz za sprężynami, wolisz bardziej elastyczne materace i najczęściej śpisz na boku – wówczas można spróbować wybrać materac piankowy. Pamiętaj, że zawsze możesz też poprosić o pomoc jednego z naszych Doradców!