Materac termoelastyczny czy wysokoelastyczny?

no alter data available

Nie przepadasz za klasycznymi materacami ze sprężynami, ale lubisz działanie materacy piankowych? Czy wiesz, że wśród materacy piankowych najpopularniejsze są wyroby termoplastyczne oraz materace z pianki wysokoelastycznej? Jednak pomimo że należą do tej samej rodziny wyrobów piankowych, są diametralnie różne w oddziaływaniu. Materace wysokoelastyczne szybko reagują na zmianę pozycji, podczas gdy termoelastyczne są powolne, za to oferują znacznie lepsze dopasowanie do indywidualnego kształtu ciała danego użytkownika. Materace termoelastyczne nie są polecane dla osób potliwych, bo taka pianka wykorzystuje naturalne ciepło i może dodatkowo grzać. Co jeszcze warto wiedzieć o materacach piankowych tego typu i najważniejsze pytanie, jaki materac wybrać: termoelastyczny czy wysokoelastyczny?

2022-09-19

blog

Nie przepadasz za klasycznymi materacami ze sprężynami, ale lubisz działanie materacy piankowych? Czy wiesz, że wśród materacy piankowych najpopularniejsze są wyroby termoplastyczne oraz materace z pianki wysokoelastycznej? Jednak pomimo że należą do tej samej rodziny wyrobów piankowych, są diametralnie różne w oddziaływaniu. Materace wysokoelastyczne szybko reagują na zmianę pozycji, podczas gdy termoelastyczne są powolne, za to oferują znacznie lepsze dopasowanie do indywidualnego kształtu ciała danego użytkownika. Materace termoelastyczne nie są polecane dla osób potliwych, bo taka pianka wykorzystuje naturalne ciepło i może dodatkowo grzać. Co jeszcze warto wiedzieć o materacach piankowych tego typu i najważniejsze pytanie, jaki materac wybrać: termoelastyczny czy wysokoelastyczny?

Ogólne właściwości materacy piankowych

Materace wysokoelastyczne oraz materace termoelastyczne należą do większej kategorii materacy piankowych. Oczywiście to nie wszystko, bo wśród materacy piankowych znajdziemy także inne rodzaje pianek, niektóre mają ciekawe właściwości, jak antybakteryjne działanie pianki Naturalis z dodatkiem olejku rycynowego, a inne nie nadają się do produkcji dobrych materacy do spania (jak np. pianka poliuretanowa, która jest pianką o niskiej gęstości i dużej podatności na zgniatanie). Jeśli jednak najbardziej interesuje cię materac z pianki termoelastycznej oraz materac z pianki wysokoelastycznej, to tutaj dowiesz się wszystkiego, co trzeba, aby wybrać idealny dla siebie materac. Przede wszystkim jednak na początku zacznijmy od ogólnego omówienia materacy piankowych, bo jest to specyficzny rodzaj podparcia, który jednym bardziej przypadnie do gustu, a innym mniej. Przede wszystkim materace piankowe są dobrym wyborem, jeśli podejrzewasz alergię. W trakcie wyrabiania wkładu piankowego do materacy, w jego strukturze powstają miliony pęcherzyków powietrza, które sprawiają, że materac piankowy jest elastyczny i świetnie przepuszcza powietrze.

Hipoalergiczność i elastyczność

Komórki powietrzne w materacu są jednak zbyt małe, aby dostały się tam drobinki kurzu. Dzięki temu materac piankowy nie gromadzi w wypełnieniu roztoczy, które świetnie czują się właśnie w otoczeniu kurzu i wilgoci, a trzeba pamiętać, że ludzkie ciało w ciągu snu wydziela jej sporo. Dlatego jeśli szukasz materaca dla alergika, to materac piankowy sprawdzi się idealnie, dotyczy to zarówno materaca termoelastycznego, jak i wysokoelastycznego. Materace piankowe są też odpowiednie do stosowania na stelażach regulowanych. Taki stelaż sprawia, że materac i pozycję ciała można ustawić w bardzo specyficzny sposób. Regulowany stelaż pozwala np. wyżej unieść nogi, co jest niesamowicie odprężające i kojące po długim i ciężkim  dniu. Materac piankowy na stelażu regulowanym to zupełnie nowy wymiar komfortu i wygody, ułatwia wstawanie z łóżka i pozwala przybrać łatwo wygodną pozycję półsiedząca, np. do czytania książek czy oglądania filmu w łóżku. Dlatego jeśli jesteś osobą, która lubi spędzać w łóżku dużo czasu i zastanawiasz się nad tym, jak poprawić sobie wygodę w sypialni, to materac piankowy w połączeniu ze stelażem regulowanym dobrze się sprawdzi.

Jak działa materac termoelastyczny?

Materace termoplastyczne wykorzystują tzw. inteligentną piankę pamięci. Można ją też spotkać pod takimi nazwami jak pianka VISCO, pianka lazy foam, leniwa pianka. Ten materiał wykorzystuje naturalne ciepło ludzkiego ciała i nagrzewa się od niego, stopniowo mięknąc i przyjmując kształt ciała niczym forma. Istotną cechą pianki pamięci jest to, że potrzebuje trochę czasu, aby dopasować się do ciała i przyjąć jego kształt. Podobnie jest w drugą stronę. Pianka termo powoli wraca do pierwotnego kształtu, co ma duży wpływ na sposób spania. Na takim materacu zwykle dobrze czują się osoby, które lubią plastyczne podłoże, a w nocy śpią spokojnie, rzadko zmieniając pozycję. Materacy termoelastycznych nie poleca się dla małych dzieci i osób mających niespokojny sen czy takich, które w ciągu nocy lubią się przewrócić z boku na bok, bo taki materac nie będzie nadążał za użytkownikiem. Nie jest to także dobry wybór dla osób z nadwagą czy kogoś, kto dość mocno się poci, gdyż pianka będzie dodatkowo grzać. Jest to jednak świetny wybór dla osób mających problemy ortopedyczne, kontuzje. Materac termoelastyczny idealnie dopasowuje się do ciała, nie uciska, otula i daje możliwość przyjemnego zatopienia się ciała w materacu niczym w puchatej chmurce.

Materac termoelastyczny – najważniejsze cechy

 • mało sprężysty,
 • nie przenosi drgań przy ruchach partnera,
 • powolne działanie,
 • świetne dopasowanie do ciała dzięki wysokiej elastyczności,
 • raczej miękki i plastyczny,
 • powoli wraca do pierwotnego kształtu,
 • hipoalergiczny, higieniczny,
 • odpowiedni do stelaży regulowanych
 • polecany dla osób z problemami ortopedycznymi,
 • zmniejsza ucisk.

Jak działa materac wysokoelastyczny?

Pewną alternatywą dla materacy termoelastycznych mogą być materace z pianki wysokoelastycznej. Obydwa rodzaje łączy otwartokomórkowa budowa pianek, jednak są to w gruncie rzeczy dwa zupełnie różne rodzaje materacy do spania. Pianka wysokoelastyczna jest bardzo popularna i można ją znaleźć w wielu typach materacy, często jest również dodatkiem do materaca kieszeniowego, gdzie wierzchnia warstwa pianki otula sprężyny, zapewniając tym samym komfort i higieniczność. Pod pewnymi względami materac wysokoelastyczny może być podobny do materaca lateksowego, chociaż lateks jest jeszcze bardziej higieniczny, hipoalergiczny i trwały. Pianka wysokoelastyczna szybko reaguje na każdą zmianę pozycji i prędko odzyskuje pierwotny kształt. Jest to dobry wybór dla osób lubiących zmieniać pozycję, np. z leżenia na plecach przejść do spania na boku i na odwrót. Tańszym odpowiednikiem pianki wysokoelastycznej będzie pianka poliuretanowa, którą znajdziemy jednak raczej w tanich materacach niskiej jakości. Jest mało trwała, ma niską gęstość, gromadzi kurz i łatwo się odkształca pod wpływem długotrwałego nacisku. Zamiast tego zdecydowanie lepiej wybrać materac wysokoelastyczny.

Materac wysokoelastyczny – najważniejsze cechy

 • niezwykle sprężysty,
 • szybko działa,
 • bardzo dobre dopasowanie do ciała,
 • stabilne i twardsze podparcie,
 • szybko wraca do pierwotnego kształtu,
 • hipoalergiczny i higieniczny,
 • odpowiedni do stelaży regulowanych,
 • polecany dla osób lubiących twardsze materace.

Jak wybrać twardość materaca?

Nie jest łatwo wybrać odpowiednią twardość materaca. Większość produktów na rynku jest dostępna w co najmniej dwóch lub nawet czterech twardościach. Określamy twardość materaca za pomocą uniwersalnego dla wszystkich producentów symbolu H (ang. hard). Mamy zatem materace H1, H2, H3 i H4. Najbardziej miękkie są materace H1, przeznaczone głównie dla bardzo szczupłych i naprawdę drobnych osób o wadze do ok. 60 kg przy wzroście 150-180 cm. Materace H2 są często dobre dla osób o wadze 60-80 kg przy takim wzroście, a popularne materace H3 to twardszy materac dla osób zwykle w przedziale powyżej 100 kg. Materace H4 to bardzo twarde podłoże, dobre dla osób o bardzo dużej masie ciała (znacząco ponad 100 kg). Tyle w teorii, bo w praktyce często bywa inaczej. Twardość dobieramy przede wszystkim do wzrostu, wagi i budowy ciała, ale każdy człowiek postrzega twardość nieco inaczej, dlatego najlepiej skonsultować się ze specjalistą w sklepie z materacami.

Jaki materac wybrać?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć, który materac jest lepszy, bo każdy z nich zapewnia nieco inny rodzaj podparcia i materace różnią się pod względem tego, jak działają w kontakcie z ciałem. Materace wysokoelastyczne oferują nieco lepszą wentylację powietrza, więc jest to lepszy wybór dla alergika, a także dla osób żyjących aktywnie, bo materac termoelastyczny będzie cieplejszy. Jednak to właśnie materac termoplastyczny będzie polecany jako wybór dla osoby mającej problemy z kręgosłupem czy inne dolegliwości natury ortopedycznej. Najlepiej jest kupić materac w profesjonalnym sklepie z materacami lub w salonie sypialnianym wprost od oficjalnego dystrybutora danego producenta. Wówczas nie tylko masz pewność, że produkt jest wysokiej jakości, ale możesz także przetestować materac i poprosić o pomoc wykwalifikowanego sprzedawcę, który zwykle ma spore doświadczenie i potrafi pomóc dopasować konkretny materac do potrzeb danej osoby. Ludzi na świecie jest mnóstwo, dlatego nie powinien dziwić fakt, że i samych materacy do spania znajdziemy w sklepie naprawdę wiele!