Materac termoelastyczny - czym się charakteryzuje?

no alter data available

Dobry materac termoelastyczny jest otulający i puszysty, świetnie dba o prawidłowe ułożenie ciała oraz zdrowe podparcie dla kręgosłupa. Materac z pianki pamięci stopniowo dopasowuje się do indywidualnego kształtu ciała danego użytkownika, tworząc charakterystyczny odlew ciała, który sprawia, że materac jest bezuciskowy i przyjemnie miękki w odbiorze. Pianka z pamięcią ciała zaliczana jest do grona inteligentnych materiałów. Pianka w materacu może występować w otoczeniu innych pianek, np. pianki wysokoelastycznej, albo w połączeniu ze sprężynami. W zależności od tego otrzymany materac o nieco innych właściwościach.

2022-06-20

blog

Dobry materac termoelastyczny jest otulający i puszysty, świetnie dba o prawidłowe ułożenie ciała oraz zdrowe podparcie dla kręgosłupa. Materac z pianki pamięci stopniowo dopasowuje się do indywidualnego kształtu ciała danego użytkownika, tworząc charakterystyczny odlew ciała, który sprawia, że materac jest bezuciskowy i przyjemnie miękki w odbiorze. Pianka z pamięcią ciała zaliczana jest do grona inteligentnych materiałów. Pianka w materacu może występować w otoczeniu innych pianek, np. pianki wysokoelastycznej, albo w połączeniu ze sprężynami. W zależności od tego otrzymany materac o nieco innych właściwościach.

Jaki materac termoelastyczny wybrać?

Materac sprężynowy obłożony warstwą pianki z pamięcią ciała będzie bardziej stabilny, twardszy w odbiorze i będzie oddziaływał bardziej ‘klasycznie’, czyli mocniej będziemy odczuwać pracę sprężyn. Z kolei w połączeniu z innymi piankami możemy uzyskać tak naprawdę wiele rodzajów materacy o różnych ciekawych właściwościach. Piankę termoplastyczną można połączyć np. z pianką wysokoelastyczną, albo pianką z olejkiem rycynowym, który ma naturalne właściwości antybakteryjne, sprzyja ograniczeniu pocenia i chroni przed przegrzewaniem się, które to uczucie często może towarzyszyć klasycznym materacom z pianką pamięci ciała. Tak naprawdę każdy materac, czy to piankowy czy inny, trzeba zawsze wybierać do konkretnej osoby. To, że naszemu przyjacielowi czy członkowi rodziny dobrze śpi się na danym modelu materaca nie znaczy, że u nas zadziała on tak samo i to nawet pomimo podobnej wagi czy wzrostu. Każde ciało inaczej odczuwa twardość, sprężystość czy zastosowane materiały. 

Czym jest pianka termoelastyczna?

Można ją znaleźć pod takimi nazwami jak pianka termoelastyczna, pianka termoplastyczna, pianka pamięci, pianka Visco. Ten specyficzny rodzaj pianki zaliczany jest do grona materiałów inteligentnych. Pierwotnie powstała w drugiej połowie lat ‘60 XX wieku na potrzeby NASA. Miała pomóc astronautom w redukcji nacisku na fotele w momencie wznoszenia się statku kosmicznego. Z czasem jednak jej unikalne właściwości zaczęto także wykorzystywać w branży medycznej. Pianka z pamięcią ciała szybko została doceniona za swoje bezuciskowe właściwości i ogromną zdolność do poprawy komfortu osób cierpiących z powodu długotrwałego siedzenia, leżenia czy w przypadku osób przewlekle chorych. To, co jest charakterystyczne w działaniu pianki Visco to jej stopniowe, a nawet wręcz “leniwe” oddziaływanie w kontakcie z ciężarem i temperaturą. Pianka najpierw jest naciskana przez ciało, a z czasem dopasowuje się do niego i utrwala swoją formę dzięki wykorzystaniu ciepła wydzielanego przez ciało.

Rodzaje materacy termoelastycznych

Materace z pianki z pamięcią kształtu znajdziemy tak naprawdę w dwóch wersjach. Można wybrać materac termoelastyczny wykonany z pianki termo oraz innej pianki. Można również zastosować bardziej klasyczne rozwiązanie, a mianowicie połączyć piankę Visco oraz sprężyny typu kieszeniowego. W ten sposób uzyskamy materac o nieco innych właściwościach, bo pianka termo i sprężyny dadzą zupełnie inne w odbiorze podparcie w porównaniu do materaca zrobionego w całości z dwóch lub więcej rodzajów pianek. Połączenie pianki i sprężyn da nam bardziej stabilne, sztywne i sprężynujące podłoże. Dodatkowo materace sprężynowe zazwyczaj trochę lepiej sprawdzają się w przypadku osób lubiących spać na plecach. Materac wykonany w całości z pianek będzie bardziej plastyczny i elastyczny w odbiorze, może też bardziej przypaść do gustu osobom, które częściej śpią na boku, bo żaden materac sprężynowy nie zapewni takiego dopasowania do naturalnych krzywizn ciała, co elastyczny materac piankowy.

Zalety pianki termoelastycznej

Pianka termoplastyczna ma wiele zalet, dlatego materace z takim wypełnieniem są szczególnie chętnie wybierane przez osoby szukające zarówno zdrowego, jak i wygodnego materaca. Najczęściej wymieniane zalety pianki z pamięcią to:

  • Komfort puszystego otulenia – pianka termoplastyczna stopniowo dopasowuje się do ciała i uplastycznia się aż do momentu najlepszego dopasowania do naturalnych krzywizn. Dzięki temu taki materac jest bardzo wygodny, bo to on dopasowuje się do ciała, a nie na odwrót jak ma to miejsce w przypadku innych materacy. Dobre materace termoelastyczne oddziaływają na użytkownika stopniowo, jednak nie wypychają tak aktywnie ciała, jak np. sprężyny czy pianka wysokoelastyczna.
  • Bezuciskowość – pianka Visco jest szczególnie polecana dla osób cierpiących z powodu bólu pleców, kończyn, obrzęków, siniaków, kontuzji czy choroby reumatycznej. Pianka doskonale dopasowuje się do ciała i podpiera idealnie wszystkie kręgi, dlatego nie wywiera nacisku na kręgosłup. Brak uciskania nóg czy ramion poprawia krążenie krwi i ułatwia relaksację napiętych po całym dniu mięśni. 
  • Higieniczność i antyalergiczne właściwości – materac z pianki pamięci to także świetny wybór do sypialni alergika czy astmatyka. Pianka Visco ma otwartokomórkową strukturę, która zapewnia jej z jednej strony sprężystość, a z drugiej sprawia, że materac jest zbudowana z milionów drobnych pęcherzyków powietrza. Dzięki temu materac termoplastyczny świetnie oddycha, nie gromadzi kurzu ani nie kumuluje w sobie wilgoci, która wraz z potem przedostaje się każdej nocy do środka materaca. Nie ma w związku z tym warunków do rozwoju bakterii, grzybów, pleśni czy roztoczy.

Wady pianki termoplastycznej

Nie ma materaca ani materiału bez wad, bo każdy materac trzeba dobierać indywidualnie do konkretnej osoby, jej wzrostu, wagi, budowy ciała oraz tego, co po prostu lubi i uważa za wygodne. Materac z pianki Visco również ma pewne wady:

  • Ryzyko grzania – pianka z pamięcią wykorzystuje ciepło ciała, niejako przejmując je i wchłaniając. Dlatego największą wadą materacy termoeplastycznych jest to, że mogą one nieco grzać. Dla niektórych osób będzie to dodatkowym atutem (zwłaszcza podczas chłodnych jesiennych i zimowych nocy), ale dla osób o dużej masie ciała, dla osób z nadwagą czy otyłością może być to problem, bo na takim materacu może być po prostu zbyt ciepło. Również takie produkty nie są polecane dla osób, które intensywnie się pocą, albo w nocy jest im często zbyt ciepło i to nie tylko latem. Oczywiście nie jest to regułą, bo zdarza się, że niektóre osoby otyłe bardzo dobrze czują się na piance termo.
  • Wysoki koszt – w materacach termoplastycznych stosuje się zaawansowaną technologię i specjalistyczne materiały, dlatego koszt takich materacy jest zwykle dość wysoki. Jednak bez wątpienia jeśli tylko mamy odpowiedni budżet to warto zainwestować w materac z pianką z pamięcią. Jest trwały, wygodny i zdrowy, będzie służył dobrze przez wiele lat.

Dla kogo materac Visco będzie najlepszy?

Materac termoelastyczny to świetny wybór dla osób szukających bardziej miękkiego i puszystego w odbiorze materaca. Polecamy te materace dla osób mających problemy ortopedyczne, cierpiących na ból pleców lub dla osób z problemami reumatycznymi, ortopedycznymi, dla osób mających kłopoty z krążeniem krwi, z relaksacją napiętych mięśni. Spokojnie można też polecić taki materac dla alergika czy astmatyka, bo piankowe wypełnienie jest bardzo antyalergiczne i higieniczne.

Jakie są rozmiary materacy termoelastycznych?

Dla jednej osoby można wybrać materac termoelastyczny 90x200 cm lub materac termoelastyczny 120x200 cm. Lepiej mieć więcej miejsca na łóżku, więc materac 90x200 to wybór raczej dla osoby szczupłej, śpiącej w spokojnej pozycji przez całą noc. Jeśli jednak często się wiercisz, lubisz zmieniać pozycję spania albo masz kłopoty ze snem i sypiasz niespokojnie to lepiej wybrać materac termoelastyczny 120x200. Dla dwóch osób chcących spać razem polecamy z kolei materac termoelastyczny 140x200,160x200 lub nawet 180x200. Tutaj wiele zależy od rozmiaru sypialni, które zazwyczaj są dość małe. Materac z pianki pamięci 140x200 to minimalny wybór dla pary. Jeśli jednak obydwie osoby są większej budowy ciała i mamy tyle miejsca to polecamy wybrać materac termoelastyczny 160x200, który zapewni dużo wolnej przestrzeni.

Ile kosztuje dobry materac termoelastyczny?

Cena materaca zależy przede wszystkim od rodzaju i ilości zastosowanych materiałów, jego konstrukcji, rozmiaru oraz wysokości. GUENO Flemino to prosty i niezbyt wysoki materac piankowy, który można dostać w bardzo atrakcyjnej jak na te parametry cenie. Z kolei GUENO Elfo to już nieco ulepszona i znacznie wyższa warstwa konstrukcji znanej właśnie z Flemino. Grubsze pianki zapewniają lepsze otulenie i większy komfort, a wyższy materac ułatwia też wstawanie z łóżka. Dla osób potliwych, które lubią jednak uczucie zapadania się w piankę polecamy model GUENO Osmo z dodatkiem pianki z olejkiem rycynowym. Te same osoby mogą też rozważyć wybór materaca GUENO Vital Plus, gdzie znajdziemy aż 3 rodzaje pianki, w tym piankę z pamięcią oraz innowacyjną piankę hybrydową GUENO Blue stworzoną specjalnie przez naszych najlepszych inżynierów. Blue działa super otulająco i jest znacznie szybsza od klasycznej pianki termo, mniej także kumuluje ciepło. Jak widać nie brakuje dobrych, wygodnych i zdrowych materacy z pianką termoelastyczną. Pamiętaj jednak, że nie warto wybierać materaca samodzielnie. Dużo lepiej zrobisz, jeśli poprosisz o pomoc profesjonalnego doradcę czy sprzedawcę w sklepie z materacami.