Materac wysokoelastyczny czy kieszeniowy?

no alter data available

W świecie miłośników materacy trwa odwieczny spór o to, który materac jest lepszy, wygodniejszy, solidniejszy, bardziej praktyczny i zdrowy. Często ten wybór jest pomiędzy materacem kieszeniowym ze sprężynami i materacem z pianki wysokoelastycznej. To dwie, pozornie całkowicie różne od siebie technologie produkcji. Czy mają jednak jakieś podobieństwa? Kto powinien wybrać materac wysokoelastyczny, a dla kogo lepiej sprawdzi się klasyczny materac kieszeniowy? Przyjrzyjmy im się z bliska! Pora na dawkę porządnej, specjalistycznej wiedzy, jesteście gotowi? Po tym artykule będziesz mógł dorównywać wiedzą profesjonalnym sprzedawcom w sklepie z materacami do spania!

2022-09-21

blog

W świecie miłośników materacy trwa odwieczny spór o to, który materac jest lepszy, wygodniejszy, solidniejszy, bardziej praktyczny i zdrowy. Często ten wybór jest pomiędzy materacem kieszeniowym ze sprężynami i materacem z pianki wysokoelastycznej. To dwie, pozornie całkowicie różne od siebie technologie produkcji. Czy mają jednak jakieś podobieństwa? Kto powinien wybrać materac wysokoelastyczny, a dla kogo lepiej sprawdzi się klasyczny materac kieszeniowy? Przyjrzyjmy im się z bliska! Pora na dawkę porządnej, specjalistycznej wiedzy, jesteście gotowi? Po tym artykule będziesz mógł dorównywać wiedzą profesjonalnym sprzedawcom w sklepie z materacami do spania!

Zatrzymaj się i poświęć chwilę na wybór materaca

Zawsze warto przypomnieć w kilku zdaniach, dlaczego wybór materaca jest znacznie ważniejszy niż się to wielu osobom wydaje. To właśnie na materacu codziennie, każdej nocy spoczywa nasze ciało, to właśnie do łóżka kładziemy się, gdy jesteśmy zmęczeni i brak nam sił. Sypialnia to miejsce regeneracji i rekonwalescencji, chociaż zbyt często bywa zaniedbywana. Przykładamy zdecydowanie zbyt dużą wagę do efektywności naszej pracy i wydajności każdego dnia, a sen i odpoczynek traktujemy zbyt często jako coś, co nas ogranicza, zabiera nam czas i w zasadzie nic nie daje, poza tym, że jest przymusowe. No właśnie, każdy z nas musi spać, chociaż czy na pewno wszyscy śpimy tak samo i w ten sam sposób? Jako specjaliści od zdrowego snu z wieloletnim doświadczeniem w branży możemy z całą pewnością przyznać, że sen to niesamowicie indywidualna kwestia i na dobry wypoczynek składa się naprawdę mnóstwo czynników. Jeśli ktoś nie wierzy w te słowa, to proponujemy, aby zadał sobie proste pytanie: skoro liczy się sam sen, a nie wygoda, jakość, długość i komfort, to po co tyle różnych rodzajów materacy? Czy nie wystarczyłoby dosłownie kilka typów, żeby było prościej i każdy mógł spać łatwo i bez stresu? 

Jeśli cenisz dobry sen i rozumiesz jego wagę, czytaj dalej

Najważniejszy jest zawsze materac, bo to właśnie na nim spoczywa ciało. To właśnie zadaniem materaca jest utrzymywać ciało w zdrowej pozycji i zadbać o odpowiednie podparcie kręgosłupa. Sen to jedyny moment w ciągu całego naszego życia, kiedy ciało może odpocząć i się zregenerować. Podczas nocy odpoczywają wszystkie mięśnie i dlatego to tak ważne, aby materac nie był ani za twardy, ani zbyt miękki, bo może utrudniać to relaksację i odprężenie, co z kolei może przekładać się na trudności z zasypianiem. Nasz kręgosłup jest mocno nadwyrężany przez cały dzień, tym bardziej w przypadku siedzącej pracy przy komputerze. W trakcie snu całe ciało prostuje się i kręgosłup może odpocząć, bo znajduje się w odciążeniu. Mając określony budżet na urządzenie sypialni, lepiej więcej zainwestować w materac niż w łóżko. Oczywiście, jeśli ważniejsze jest dla ciebie zdrowie i wygoda, a nie wystrój wnętrza.

Różnice między materacem kieszeniowym, a piankowym

Jeśli zastanawiasz się między wyborem materaca kieszeniowego, a wysokoelastycznego, to warto zacząć od poznania historii i różnic między poszczególnymi technologiami. Materace kieszeniowe nazywane też często ogólnie sprężynowymi to wybór dla miłośników klasyki, chociaż te wyroby przeszły długą drogę i dzisiaj w sklepach można znaleźć diametralnie inne materace ze sprężynami niż kiedyś – stąd właśnie ich nazwa, materace kieszeniowe to nowa generacja wśród sprężyn. Sprężyny kieszeniowe są wiele mniejsze i gęściej rozmieszczone w porównaniu do dawnych materacy ze sprężynami typu bonell. Kieszeniowe sprężyny działają niezależnie od siebie, bo każda pojedyncza cząstka drutu jest umieszczona w osobnym woreczku flizelinowym, czyli w tak zwanej kieszeni. Dzięki temu materac sprężynowy zapewnia dobre punktowe podparcie ciała w każdym centymetrze. Mnóstwo drobnych sprężyn działa na użytkownika, który z kolei napiera na materac swoim ciężarem. Materac kieszeniowy jest dość typowy w odbiorze, a przy tym także mocno sprężysty, ułatwia poranne wstawanie z łóżka i może być pomocny podczas sypialnianej akrobatyki. W kontekście spania przekłada się to np. na to, czy rano łatwo będzie się wstawało z łóżka czy może niekoniecznie. Sprężyny typu kieszeniowego będą aktywnie pomagać podczas wstawania z łóżka, dlatego takie materace są dobre dla osób mających problemy z poruszaniem się, dla osób w starszym wieku czy dla kontuzjowanych. Materace kieszeniowe są dziś dość popularne, więc bez trudu każdy znajdzie wiele ciekawych modeli o rozmaitych właściwościach.

Cechy materaca wysokoelastycznego, które mogą cię zainteresować

Materace wysokoelastyczne są niezwykle wszechstronne i mają wiele zalet, które warto wziąć pod uwagę, jeśli szukasz dobrego i wygodnego materaca, który zapewni ci zdrowy i regeneracyjny sen. Przede wszystkim materac wysokoelastyczny jest jednym z najbardziej wszechstronnych i uniwersalnych modeli, jeśli chodzi o materace do spania wykonane z pianki. Takie materace są najbardziej sprężyste ze wszystkich modeli piankowych, oferują też doskonałą wentylację powietrza, co sprawia, że materac zrobiony z pianki wysokoelastycznej jest produktem higienicznym i antyalergicznym. Pianka wysokoelastyczna jest szybka w działaniu, co oznacza, że materac taki reaguje na każdą zmianę pozycji i stara się dopasować do unikalnego kształtu ciała oraz specyfiki użytkownika, czyli jego wzrostu, wagi i parametrów związanych z budową ciała. Jest to stabilne podparcie dla ciała, co może przekonać osoby, które szukają nieco twardszego w odbiorze materaca z pianki. Poza tym nie można nie wspomnieć o niewątpliwych zaletach materacy wysokoelastycznych w kontekście problemów z astmą czy alergiami. Materace piankowe są z natury hipoalergiczne i oferują wysoki poziom czystości. Wszystko dlatego, że w trakcie powstawania pianki, w jej strukturze powstają drobne, ale niezwykle liczne komórki powietrzne. Materac piankowy jest tak naprawdę w przybliżeniu zbudowany z miliona takich niewielkich komórek powietrznych. Ich powierzchnia jest zbyt mała, aby materac mógł gromadzić kurz, co stanowi o sile takiego materaca i jego właściwościach antyalergicznych.

Jeśli nie pianka, to może jednak materac kieszeniowy?

Przyjrzeliśmy się dość dokładnie materacom wykonanym z pianki wysokoelastycznej. W takim razie pora spojrzeć też na materac kieszeniowe, które są niezwykle popularne i osoby poszukujące dobrego materaca do spania często stają przed takim właśnie dylematem: sprężyny czy pianka? Spróbujmy znaleźć odpowiedź na to nurtujące pytanie. Materace sprężynowe mają dzisiaj w wypełnieniu najczęściej nowoczesne sprężyny typu kieszeniowego (pocket / multi-pocket). Warto skupić się zwłaszcza na tym, bo materacy sprężynowych jest wiele, ale nie wszystkie oferują sprężyny kieszeniowe. Są znacznie mniejsze i o wiele gęściej rozmieszczone w stosunku do starych materacy ze sprężynami bonellowymi. Kieszeniowe sprężyny działają niezależnie od siebie (każda z nich jest umieszczona w osobnym woreczku – czyli kieszeni). Materac sprężynowy typu kieszeniowego, jaki jest w odbiorze? Jak działa? Taki materac jest dość sztywny, lecz sprężynujący w odbiorze, nieco twardy, a przy tym mocno odbijający w zależności od rodzaju i ilości sprężyn. Sprężyny będą wspierać podczas porannego wstawania z łóżka, dlatego takie materace są często polecane dla ludzi starszych, czy kontuzjowanych, którym rano ciężko się wstaje. Kolejną zaletą materacy kieszeniowych jest też ich cena. Nie ma co ukrywać, że kieszeniowe materace są stosunkowo tańsze od wyrobów piankowych czy lateksowych. Materace tego typu, być może ze względu na cenę, to wciąż najpopularniejsza i najbardziej pojemna kategoria jak chodzi o materace do spania w Polsce. Sprężyny nigdy nie występują samodzielnie, dlatego warto zastanowić się, jaki dodatek wierzchniej warstwy najlepiej się sprawdzi: pianka wysokoelastyczna? Pianka termoelastyczna? Może lateks?

To który materac lepiej wybrać: kieszeniowy czy wysokoelastyczny?

Nie ma jednego materaca idealnego dla każdego, każdy z nas jest inny. Różni nas przede wszystkim wygląd, waga, wzrost, budowa ciała, wiek, zdrowie, nawyki i przyzwyczajenia związane ze snem. Materace kieszeniowe są stabilne, twarde, sprężynujące, pomagają wstawać ale mogą uciskać sprężynami, zwłaszcza gdy zazwyczaj śpimy na boku. Materac wysokoelastyczne to pianka, co gwarantuje dobrą higieniczność, antyalergiczne właściwości i możliwość spania na stelażu regulowanym. Materace piankowe są bardziej miękkie i plastyczne, jeśli lubisz spać na boku czy na brzuchu, to może być to. Pamiętaj jednak, że nic nie zastąpi szczerej rozmowy z dobrym i doświadczonym specjalistą, najczęściej sprzedawcą materacy w sklepie, który jest również dystrybutorem. Zaufaj specjalistom od zdrowego snu!