Jaki materac dla osoby z chorym kręgosłupem?

13 maja 2022

GUENO - Blog - Jaki materac dla osoby z chorym kręgosłupem?

Dolegliwości związane z bólem pleców czy samego kręgosłupa mogą skutecznie utrudniać życie i obniżać satysfakcję. Jednak można dobrać specjalny materac, który co prawda oczywiście nie rozwiąże problemów zdrowotnych, ale może złagodzić dyskomfort i obniżyć bolesność dzięki zapewnieniu jak najlepszych warunków do regeneracji organizmu podczas snu.

Czy materac może pomóc na ból pleców i problemy z kręgosłupem?

Zdrowy i regeneracyjny sen jest absolutnie niezbędny do tego, żeby cieszyć się satysfakcjonującym i szczęśliwym życiem. Jeśli chcesz rano budzić się w pełni energii i z gotowością do podjęcia nowych wyzwań, a nie z uczuciem dyskomfortu, bólu pleców czy uczuciem połamania to koniecznie musisz zwrócić uwagę na materac do spania. Czasami dolegliwości bólowe są związane ze spaniem na zbyt starym, zbyt twardym czy po prostu wysłużonym materacu. Jednak czasami może się okazać, że problem jest dużo poważniejszy. Schorzenia takie jak dyskopatia, kręgozmyk czy skrzywienie kręgosłupa to problemy, których niestety nie pomoże rozwiązać nawet najlepszy na świecie materac ortopedyczny. W przypadku poważnych czy przewlekłych problemów z kręgosłupem i plecami należy niezwłocznie udać się do odpowiedniego lekarza specjalisty lub fizjoterapeuty. Warto jednak pamiętać, że zdrowy sen to tak naprawdę jedyny czas, kiedy nasz organizm może się zregenerować i odpocząć. Dlatego co prawda sam materac rehabilitacyjny zapewne nie rozwiąże problemu, jednak może złagodzić dolegliwości i co ważne, nie pogłębić go.

Jaki powinien być materac dla osoby z problemami z kręgosłupem?

  • Materac ortopedyczny nie może powodować zbyt dużego ucisku na ciało użytkownika.
  • Musi być to wyrób o odpowiedniej sprężystości i twardości.
  • Dla osób z problemami z kręgosłupem sprawdzi się na przykład dobrze materac rehabilitacyjny lateksowy, materac termoelastyczny lub sprężynowy.
  • Materac musi być dobrany indywidualnie do użytkownika pod względem jego wzrostu, wagi i budowy ciała.
  • Musi być to materac odpowiedniej wysokości, im cięższa osoba, tym wyższy powinien być materac, aby swobodnie dopasować się do ciała i aby nie doprowadzić do uczucia “spania na stelażu”.

Materace zdrowotne, materac na ból pleców materac na kręgosłup

Jaki materac ortopedyczny do spania wybrać przy dolegliwościach z kręgosłupem? Dyskopatia, kręgozmyk czy skrzywienie kręgosłupa to poważne problemy, których nie można bagatelizować. Wybierając jednak odpowiedni materac rehabilitacyjny można sobie trochę pomóc. Najważniejsze to jednak stworzenie takich warunków do regeneracji, które nie będą pogłębiać tego problemu. Jeśli dolegliwości bólowe w okolicy kręgosłupa czy w ogóle pleców pojawiają się w ciągu dnia, w trakcie pracy czy po uprawianiu sportu, może to świadczyć o zbyt dużym napięciu mięśni, przeciążeniach poszczególnych stawów czy partii ciała. Warto rozważyć wybór materaca z pianki termoelastycznej, który idealnie dopasowuje się do ciała, nie powoduje ucisku i stwarza mięśniom doskonałe warunki do odpoczynku i regeneracji. Jaki materac na bolące plecy wybrać jeśli ból pojawia się rano po wstaniu z łóżka? Warto przede wszystkim zweryfikować twardość materaca, bo jeśli bolą nas plecy rano to może być on zbyt miękki (uczucie zapadania się). Jeśli natomiast odczuwamy ból w poszczególnych partiach ciała i uczucie sztywności w stawach, to może znaczyć, że materac jest zbyt twardy. Warto rozważyć materac na ból pleców, który będzie zrobiony z lateksu, pianki albo wybrać model ze sprężynami. Najmniej podatne na zapadanie się są materace kieszeniowe, które zapewniają sprężyste i dobre punktowe podparcie dla ciała. Z tego względu jest to częsty wybór dla osób cięższych, które wymagają mocnego i stabilnego podparcia.

Wybór materaca a pozycja spania

Wiele osób zastanawia się, jaki materac jest najzdrowszy dla kręgosłupa? Warto wiedzieć, że także pozycja spania ma duży wpływ na komfort organizmu i jego zdolność do regeneracji. Najbardziej bezpieczna i uniwersalna jest pozycja na plecach, jednak trzeba zwrócić uwagę, czy w takiej pozycji odcinek lędźwiowy jest prawidłowo podparty. Jeśli pomiędzy dolnym odcinkiem pleców a materacem powstaje luka, to znaczy to, że jest on zbyt twardy. Warto wybierać materace zdrowotne, które są wykonane z wysokiej jakości materiałów, gwarantujących trwałość i prawidłowe oddziaływanie na kręgosłup i układ kostny. Dużo osób lubi też spać w pozycji na boku z ugiętymi nogami. W tym przypadku koniecznie trzeba zwrócić uwagę, aby wybrać materac ortopedyczny, który pozwala się barkom odpowiednio wtopić w materac. Kręgosłup powinien układać się w równej linii.

Jaki materac ortopedyczny dla pary?

W przypadku wyboru materaca dla pary wiele zależy tak naprawdę od tego, jaka jest różnica wagi pomiędzy partnerami. Jeśli wynosi ok 30-40 kg to nie ma potrzeby rezygnować ze wspólnego materaca. Jeśli natomiast już na pierwszy rzut oka różnica wagi pomiędzy użytkownikami jest znaczna, to lepiej jest wybrać dwa oddzielne materace, twardszy dla osoby cięższej i bardziej miękki dla lżejszej. Twardy materac może być oznaczony zarówno symbolem H3 jak i H4, bo wiele zależy od wagi i wzrostu użytkownika oraz od tego, jak każdy z nas indywidualnie odbiera twardość materaca. Natomiast lżejsze materace są oznaczone symbolami H1 (dla bardzo drobnych i szczupłych osób) oraz H2 (dla osób o wadze 60-80 kg przy wzroście 150-180 cm).

Jaki materac na kręgosłup wybrać w zależności od problemu?

Wiele osób zmaga się z różnymi chorobami kręgosłupa. Zastanawiasz się, jaki materac na dyskopatię wybrać, albo jaki materac na bolące plecy sprawdzi się najlepiej? Wszystko zależy od konkretnego problemu.

Problem z obracaniem się w łóżku

Podczas leżenia towarzyszy ci ból lub dyskomfort za każdym razem, gdy próbujesz się obrócić na drugi bok? Warto rozważyć zakup elastycznego i sprężystego materaca do spania. Polecamy zwłaszcza materac GUENO Vital Pro, ewentualnie wybierz coś z kolekcji materacy sprężynowych: GUENO Largo, Embro, Mareno to ciekawe propozycje materacy, gdzie nowoczesny system gęsto rozmieszczonych sprężyn multipocket został obłożony odpowiednio grubą warstwą lateksu lub pianki.

Problem z dolegliwościami w odcinku lędźwiowym

Wybierz Vital Pro lub Vital Plus, Osmo, Elfo, Flemino. Materace z kolekcji Vital (Plus oraz Pro) to wyroby wyróżniające się bardzo dużą elastycznością. W materacach zastosowano wyłącznie pianki najwyższej jakości, dzięki czemu materac nie uciska, nie uwiera, za to zapewnia zdrowe podparcie dla kręgosłupa i dba o zdrową pozycję w trakcie snu.

Skrzywienie kręgosłupa

W przypadku problemów z krzywym kręgosłupem polecamy zwłaszcza zapoznać się z naszą ofertą nowoczesnych materacy o nazwach Elfo, Osmo oraz Flemino. Materace Elfo i Flemino są do siebie bardzo podobne, różni je głównie wysokość i grubość poszczególnych pianek. Dla osób cięższych, zwłaszcza dla każdego, kto lubi spać na boku i jeszcze ma dość szerokie plecy lepiej sprawdzi się materac Elfo, ponieważ jest wyższy i przy większym nacisku powoduje lepsze zatopienie barków i bioder.

Bolący bark, problemy z odcinkiem szyjnym

Przy problemach z barkiem czy w sytuacji bólu w odcinku szyjnym po przebudzeniu rano, proponujemy przyjrzeć się wysokim materacom piankowym – dobrze sprawdzi się tu na przykład materac GUENO Osmo. Materac ma aż 23 cm i jest wykonany z 3 rodzajów pianki: GUENO Fresh z olejkiem rycynowym o naturalnych właściwościach antybakteryjnych, GUENO Thermo, czyli pianka termoelastyczna oraz solidna warstwa pianki wysokoelastycznej GUENO Elastik.

Ból w klatce piersiowej

W przypadku dolegliwości w okolicy klatki piersiowej winny może być ucisk na nerw przy kręgosłupie. W takim wypadku warto wypróbować stabilny materac sprężynowy np. Largo, Embro czy Mareno. Dzięki sprężynom mamy pewność, że ciało nie będzie się zapadać w materacu, tylko układać się w równej linii.Można także spróbować z materacem GUENO Vital Pro. W materacu znajdziemy absolutnie unikalną w działaniu piankę hybrydową GUENO Blue. Ten innowacyjny materiał już w pierwszych chwilach dba o komfort i wygodę użytkownika, zapewniając uczucie lekkości, puszystości i otulenia. Jeśli użyć wyobraźni, można powiedzieć, że pianka Blue jest niczym przyjemnie puchata chmurka.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Poduszki Gueno

Idealne uzupełnienie
zdrowego snu

Poznaj zalety tego produktu

Pozostałe wpisy

Gueno Blog - Wyścig Galicja Gravel Race 2023

Wyścig Galicja Gravel Race 2023

Zdrowy styl życia i regularna aktywność fizyczna to klucz do efektywnego snu i dobrego samopoczucia. Sportowcy jak mało
Więcej
Gueno Blog - Czy materac piankowy jest zdrowy dla dziecka?

Czy materac piankowy jest zdrowy dla dziecka?

Materace piankowe są bardzo polecane dla dzieci, chociaż jest wiele różnych rodzajów
Więcej
Gueno Blog - Bliskość w związku i w sypialni — jak ją pogłębiać?

Bliskość w związku i w sypialni — jak ją pogłębiać?

Bliskość z drugim człowiekiem czy to w kontekście związku, przyjaźni czy rodzicielstwa,
Więcej
Gueno Blog - Prezent dla seniora – praktyczny i bezpieczny

Prezent dla seniora – praktyczny i bezpieczny

Większość z nas miała w swoim życiu taką babcię czy dziadka, dla której zrobiłby
Więcej