Jaki materac dla szczupłej osoby?

14 kwietnia 2022

GUENO - Blog - Jaki materac dla szczupłej osoby?

Jak wybrać materac dla osoby szczupłej i na co zwrócić uwagę? Twardość materaca

Jaki materac dla osoby szczupłej wybrać? Polecamy zwłaszcza materace miękkie H1 dla osób bardzo drobnych i lekkich. Z kolei dla osób szczupłych i wysokich, ważących więcej niż 60 kg ale mniej niż 80 kg sprawdzi się materac średni H2. Trzeba jednak pamiętać, że twardość materaca może być bardzo subiektywnym odczuciem i ten sam materac może być kompletnie inaczej postrzegany przez dwie różne osoby. Najwięcej zależy od wzrostu, wagi i budowy ciała.

Większość materacy na rynku znajdziemy w aż czterech skalach twardości:

  • H1 – bardzo miękkie materace, przeznaczone praktycznie wyłącznie dla niezwykle szczupłych i drobnych osób o wadze do ok. 60 kg przy wzroście 150-180 kg.
  • H2 – również uznawane za dość miękkie materace, jednak nieco twardsze od H1 i stworzone z myślą o osobach o wadze 60-80 kg.
  • H3 – twarde materace dla osób 80-100 kg.
  • H4 – bardzo twarde wyroby przeznaczone dla osób o dużej masie ciała (powyżej 100 kg).

Materac dla osoby szczupłej a pozycja spania

Jaki materac dla osoby z niską wagą wybrać w zależności od preferowanej pozycji spania? Ludzie najczęściej śpią w pozycji na plecach, na boku lub na brzuchu. Jednak zazwyczaj ktoś ma jeden ulubiony sposób spania, dlatego warto się nad tym zastanowić podczas wyboru materaca oraz odpowiedniej twardości. Jeden materac można zupełnie inaczej odbierać w zależności od tego, czy położymy się na przykład na plecach czy na boku. 

  • Jaki materac dla osoby z niską wagą śpiącej na boku?

Wyobraźmy sobie, że próbujemy wybrać materac dla szczupłej osoby o wysokim wzroście, która najczęściej śpi w pozycji na boku. W takim przypadku nacisk ciała na materac jest niewielki, a zatem potrzebny będzie bardzo miękki materac, żeby barki mogły się odpowiednio zatopić w materacu. Jeśli wybierzemy zbyt twardy materac, to będzie on aktywnie oddziaływał na barki użytkownika, wypychając je niejako. W efekcie sen na takim materacu może być mało wygodny i na pewno nie będzie zdrowy dla naszego ciała, bo pozycja z nienaturalnie ułożonym barkiem podczas snu będzie z czasem oddziaływać także na kręgosłup, co może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem.

  • Jaki materac dla osoby szczupłej śpiącej na plecach?

Dla osób lubiących spać na plecach można wybrać materac o twardości H1 lub o twardości H2. Można wybrać materac H1 dla osoby o niskiej wadze, która lubi się trochę zatopić w materacu, ale równocześnie ceni stabilne podparcie. Jeśli natomiast preferujemy bardziej twarde i mocno stabilne materace to można wybrać nieco twardszy materac oznaczony symbolem H2. Bardzo ważne jest aby podczas wyboru materaca czy jego twardości, kierować się analizą własnej budowy ciała. Zasada jest prosta: im wyższy wzrost przy wadze np. 60 kg, tym bardziej miękkiego materaca będziemy potrzebować. Analogicznie jeśli im osoba o wadze 60 kg jest mniejszego wzrostu, to można spróbować z twardszym materacem.

Co jeszcze należy wziąć pod uwagę podczas wyboru materaca dla osoby szczupłej?

Często można spotkać się z twierdzeniem, że podczas wyboru materaca znaczenie ma nie tylko twardość, ale i wysokość materaca. Wiele osób uważa, że im wyższy materac tym większy komfort snu. Tak naprawdę takie stwierdzenie jest prawdą tylko w połowie. Jeśli materac jest wykonany z dobrej jakości materiałów i przy użyciu odpowiednich technologii oraz metod produkcji to wysokość materaca nie ma aż takiego znaczenia. Oczywiście odpowiednio wysoki materac może świadczyć o tym, że producent nie oszczędza na ilości materiałów, jednak będzie mieć to większe znaczenie w przypadku cięższych osób, gdzie nacisk na materac jest znacznie większy więc w niektórych przypadkach na wyższym materacu może być bardziej wygodnie. Osoby lekkie i szczupłe mogą wybierać niskie materac, ważne jednak aby materac nie był zbyt cienki, bo będziemy odczuwać nacisk na stelaż. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na rodzaj pokrowca na materacu, który może być pikowany lub niepikowany. Z pokrowców pikowanych polecamy zwłaszcza Sweet, które dobrze pasują do materacy sprężynowych. Natomiast pokrowce niepikowane Silver Plus są polecane do materacy, które dobrze przylegają do ciała.

Materac dla par o zróżnicowanej wadze

Jaki materac dla par o zróżnicowanej wadze wybrać? Wyobraźmy sobie, że jest para, gdzie jedna osoba waży bardzo niewiele, natomiast druga połówka jest osobą nieco cięższą. Jak dobrać materac? Należy albo dopasować rodzaj i twardość do osoby lżejszej, albo w miarę możliwości najlepiej podzielić materac, czyli wybrać dwa mniejsze o różnej twardości zamiast jednego. Na zbyt twardym materacu osobie lekkiej będzie niewygodnie, z kolei w bardzo miękkim materacu osoba ciężka będzie się zapadać.

Materac dla osoby z niską wagą – nasze propozycje

Zastanawiasz się, jaki materac dla osoby o wadze 40kg, 50kg, 60kg czy 70kg wybrać, a jaki dla kogoś cięższego? Sprawdź najlepsze rodzaje materacy dla osób o niskiej wadze i poznaj nasze propozycje konkretnych modeli materacy:

 

  • Materace z pianki wysokoelastycznej – Pianka wysokoelastyczna zapewnia dobre podparcie i higieniczność. Ze względu na strukturę pianki takie materace są polecane dla szczupłych osób, bo mamy tu do czynienia z delikatnym otuleniem przez piankę, jednak bez uczucia głębokiego zatapiania się w materac, jak ma to miejsce w przypadku pianki termoelastycznej. Jeśli jesteś osobą szczupłą, ważysz niewiele lub jesteś osobą o drobnej budowie ciała i lubisz stabilne podparcie z delikatnym otuleniem, to materac z pianki wysokoelastycznej może być w sam raz. Sprawdź materac Piano H2 lub Vital Pro.
  • Materace z pianki termoelastycznej – pianka termo to ciekawy wybór dla szczupłych osób. Pod wpływem ciepła pianka stopniowo dąży do jak najlepszego dopasowania się do indywidualnego kształtu ciała użytkownika materaca. Takie materace są bardzo otulające i jest to wybór dla osób, które lubią stopniowe lecz wyraźne wtapianie się w materac. Im większa warstwa pianki termoelastycznej tym lepsze podparcie kręgosłupa. Sprawdź materac termoelastyczny Osmo H2, Vital Plus lub Flemino H2.
  • Materac z lateksu naturalnego – materace z lateksu naturalnego to zdaniem wielu specjalistów najlepsze podłoże do spania. Naturalny lateks jest super higieniczny i ma najdłuższą żywotność. Jego struktura jest bardzo elastyczna i dobrze dopasowuje się do ciała. Warto wybrać materac z lateksem naturalnym dla osoby szczupłej bo spora warstwa lateksu w materacu sprawia, że doskonale dopasowuje się on do naturalnych krzywizn ciała, a kręgosłup układa się w naturalnej i zdrowej pozycji. Sprawdź materac z lateksem naturalnym Embro.
  • Materace kieszeniowe – materac ze sprężynami kieszeniowymi dla osoby o niskiej wadze musi mieć odpowiedni rodzaj wypełnienia (sprężyny), aby zapewnić prawidłową amortyzację przy niskiej masie nacisku ciała. W przypadku materacy sprężynowych trzeba również pamiętać, że duże znaczenie ma nie tylko sam typ sprężyn, ale także otulająca je wierzchnia warstwa materaca. To właśnie ona odpowiada za pierwsze wrażenie i to, czy materac będzie się wydawał wygodny czy raczej niespecjalnie. Materace naszej produkcji mają odpowiednio przemyślaną konstrukcję, tak że osoba lekka nawet nie odczuje oddziaływania sprężyn, a jedynie wierzchnią warstwę materaca. Z kolei dla osoby cięższej taki materac będzie dawał stabilne podparcie. Materace kieszeniowe dla pary przy dużej różnicy wagi to pomysł warty rozważenia. Z naszej strony polecamy zapoznać się z naszą propozycją materacy kieszeniowych: Largo H2 oraz Mareno H2.

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Poduszki Gueno

Idealne uzupełnienie
zdrowego snu

Poznaj zalety tego produktu

Pozostałe wpisy

Gueno Blog - Wyścig Galicja Gravel Race 2023

Wyścig Galicja Gravel Race 2023

Zdrowy styl życia i regularna aktywność fizyczna to klucz do efektywnego snu i dobrego samopoczucia. Sportowcy jak mało
Więcej
Gueno Blog - Czy materac piankowy jest zdrowy dla dziecka?

Czy materac piankowy jest zdrowy dla dziecka?

Materace piankowe są bardzo polecane dla dzieci, chociaż jest wiele różnych rodzajów
Więcej
Gueno Blog - Bliskość w związku i w sypialni — jak ją pogłębiać?

Bliskość w związku i w sypialni — jak ją pogłębiać?

Bliskość z drugim człowiekiem czy to w kontekście związku, przyjaźni czy rodzicielstwa,
Więcej
Gueno Blog - Prezent dla seniora – praktyczny i bezpieczny

Prezent dla seniora – praktyczny i bezpieczny

Większość z nas miała w swoim życiu taką babcię czy dziadka, dla której zrobiłby
Więcej