Czym się różni materac piankowy od sprężynowego?

Materace piankowe dają zupełnie inny rodzaj podparcia niż materace sprężynowe. Są bardziej miękkie i elastyczne, lepiej sprawdzają się przy spaniu na boku czy na brzuchu, podczas gdy materac sprężynowe są często wybierane przez osoby lubią spać przede wszystkim na plecach. Materace ze sprężynami to klasyczne, sprężynujące podłoże z bardzo dobrym punktowym działaniem, co oznacza, że duża ilość drobnych sprężyn równomiernie podpiera ciało na całej długości. Jednak to nie jedyne, co różni materace sprężynowe od piankowych.
2025-06-27
Materace piankowe dają zupełnie inny rodzaj podparcia niż materace sprężynowe. Są bardziej miękkie i elastyczne, lepiej sprawdzają się przy spaniu na boku czy na brzuchu, podczas gdy materac sprężynowe są często wybierane przez osoby lubią spać przede wszystkim na plecach. Materace ze sprężynami to klasyczne, sprężynujące podłoże z bardzo dobrym punktowym działaniem, co oznacza, że duża ilość drobnych sprężyn równomiernie podpiera ciało na całej długości. Jednak to nie jedyne, co różni materace sprężynowe od piankowych.
Jak kupić dobry materac?
W miarę możliwości zawsze najlepiej jest przetestować dany materac na żywo, zobaczyć go, dotknąć, położyć się. Podczas wizyty w sklepie z materacami koniecznie trzeba przetestować kilka rodzajów materacy, najlepiej różnego typu – ze sprężynami, z pianką wysokoelastyczną czy pianką termoelastyczną. Doświadczony sprzedawca powinien pomóc wybrać odpowiedni typ materaca i dopasować konkretny model oraz jego twardość.
Nie zawsze jednak jest możliwość, żeby osobiście przetestować materac, bo na przykład w naszej miejscowości nie ma w pobliżu dobrego sklepu z materacami. W takiej sytuacji lepiej jest znaleźć dobry sklep internetowy i skorzystać z pomocy doradcy, który dobierze materac do wagi, wzrostu i pozycji spania na podstawie konsultacji z klientem. Który materac jest lepszy – sprężynowy czy piankowy? To zależy od konkretnej osoby, nie ma czegoś takiego jak jeden najlepszy materac na świecie. Dla osób lubiących bardziej elastyczne materace i osób śpiących na boku lepsza może okazać się pianka. Do twardszego spania na plecach sprawdzi się z kolei sprężyna.
Właściwości ortopedyczne - porównanie materacy
Materac piankowy może czasami pomóc przy problemach ortopedycznych, bólach kręgosłupa, ponieważ pianka dobrze dopasowuje się do naturalnych krzywizn ciała. Jednak taki wybór trzeba zawsze skonsultować ze specjalistą, a jeśli mamy stwierdzoną jakąś dolegliwość ortopedyczną, to najpierw należy udać się do lekarza specjalisty, a zalecenia co do wyboru materaca do spania trzeba następnie przekazać sprzedawcy w sklepie z materacami.
Czy w takim wypadku zawsze sprawdzi się pianka? Takie materace są nieco bardziej miękkie, więc może być problem ze zbyt głębokim zapadaniem się ciała, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, bo biodra to obok barków najcięższą część ciała. Materace sprężynowe są natomiast bardziej stabilne i sprężyste podłoże, sprężynujące działanie ułatwia także wstawanie z łóżka, dobrze się sprawdza przy spaniu na plecach, chociaż oczywiście nie zawsze i nie w każdym przypadku. W przypadku problemów ortopedycznych zawsze należy dobierać materac do konkretnej dolegliwości, zgodnie z zaleceniami lekarza specjalisty. Czasami może okazać się, że przy problemach ortopedycznych lepiej sprawdzi się twardszy materac piankowy.
Higieniczność
Zarówno materac sprężynowy, jak i piankowy może być czysty i higieniczny, pod warunkiem, że jest zrobiony z dobrej jakości materiałów. Sen kocha higieniczność i to wręcz taką, jak w warunkach laboratoryjnych. Na jakość snu ma wpływ to, czy w sypialni jest kurz albo panuje wilgoć. Duże znaczenie ma to, jak ktoś się poci. Każdy z nas wydziela wilgoć w nocy, choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, a u każdego ten proces może wyglądać nieco inaczej. Jest to naturalna reakcja organizmu, który regeneruje się poprzez obniżenie temperatury całego ciała i pozwala przepracowanym narządom odpocząć i ochłodzić się.
Dlatego dobrze jest spać w niższych temperaturach (ok 16-19oC), bo pozytywnie wpływa to na jakość naszego snu i sprawia, że rano budzimy się bardziej rześcy i świeży. Niższa temperatura to także mniejsze ryzyko rozwoju bakterii, grzybów czy pleśni, które mogłyby się pojawić w sypialni za sprawą materaca, kołdry czy poduszki. Jednak chcąc porównać pod tym względem materace sprężynowe i piankowe, trzeba przyznać, że bardziej higieniczne są materace piankowe.
Antyalergiczność
Pianka ma otwartokomórkową strukturę, pojedyncza komórka pianki jest zbudowana z milionów bardzo drobnych pęcherzyków powietrza. Ich średnica jest mniejsza od cząsteczki kurzu, dlatego w kategorii: który materac jest lepszy dla alergika, zdecydowanie lepiej wypadają materace piankowe.
W materacu sprężynowym sprężyny kieszeniowe są co prawda o wiele mniejsze niż produkowane dawniej sprężyny bonellowe, ale niestety i tak dość łatwo mogą zbierać kurz w wypełnieniu, co przekłada się nie tylko na jakość naszego snu, podatność na alergie i drogi oddechowe, ale także na trwałość i żywotność samego materaca. Równocześnie dzięki unikalnej strukturze pianki, materace z takim wypełnieniem zapewniają świetną oddychalność, bo powietrze swobodnie przepływa przez piankową, otwartokomórkową strukturę materaca. Dobra wentylacja materaca to najlepsza ochrona przed bakteriami, które wraz z potem wędrują w głąb materaca.
W tym miejscu warto jeszcze zwrócić uwagę na jedną ważną kwestię – materac zawsze użytkujemy na stelażu. Drewniane palety są modne i tanie, jednak nie zapewniają amortyzacji, przez co materac jest zgniatany ciężarem użytkownika. Jednak najgorsze co można zrobić, to położyć materac bezpośrednio na podłodze. Wówczas nie tylko jest zgniatany, co skraca jego żywotność i może prowadzić do uszkodzenia struktury, ale także kompletnie hamuje wentylację, bo wilgoć wydzielana z ciała wraz z potem w ciągu nocy wsiąka w materac i nie ma możliwości, aby nawet najlepszy materac sobie z tym poradził jeśli pod spodem nie będzie wolnej przestrzeni.
Jak działa materac kieszeniowy?
Aby zrozumieć różnice między materacami sprężynowymi i piankowymi, trzeba zrozumieć, jak dany typ materaca jest zbudowany, czyli co ma w środku i jak to działa. Zacznijmy zatem od materacy sprężynowych, które obecnie coraz częściej nazywa się kieszeniowymi. Jest to sposób, aby odróżnić je od materacy sprężynowych starej generacji. Dzisiaj w materacach stosuje się przede wszystkim sprężyny kieszeniowe, które czasami można spotkać także pod nazwą multipocket.
Zresztą polska nazwa wywodzi się właśnie z angielskiego nazewnictwa i nawiązuje do sposobu montowania i rozmieszczenia takich sprężyn w materacu do spania. Dawniej były materace ze sprężynami bonellowymi – drut był gruby, a pojedyncza sprężyna duża, za to było ich w materacu stosunkowo niewiele. Wynikało to z dostępności sprężyn oraz technologii produkcji i montażu – taniej i znacznie łatwiej jest zrobić materac z kilkoma dużymi sprężynami, zamiast z wieloma drobnymi, co wymaga więcej pracy przy montażu i produkcji samych sprężyn.
Materac kieszeniowy a bonellowy
Dla użytkownika sprężyny bonellowe nie zawsze były dobrym rozwiązaniem. Często takie materace były po kilku latach niewygodne, bo jakaś sprężyna się wyrobiła i nie spełniała już swojej funkcji. Dlatego dzisiaj wiele osób krzywi się nawet na sam dźwięk słowa “sprężynowy” w odniesieniu do materaca. Nic dziwnego, dawniej możliwości były bardzo ograniczone, a zasobność portfela klientów była znacznie mniejsza. Materace były tanie, ale mało wygodne i już po kilku latach nosiły znaczne ślady użytkowania.
Na szczęście to już zamierzchłe czasy, wiele się w branży produkcji materacy zmieniło, pojawiły się nowe, niespotykane wcześniej materiały (pianki, lateks), zmieniła się też technologia produkcji wielu komponentów. Dlatego dzisiaj co prawda można jeszcze trafić czasami w sklepach na materac bonellowy, jest to częsty wybór do hoteli, pensjonatów, pokoi na wynajem, schronisk, akademików, ale dla klientów indywidualnych dużo lepszym rozwiązaniem będzie wybór materaca ze sprężynami kieszeniowymi (multipocket) nowej generacji.
Jak to wygląda? W praktyce taki materac ma w wypełnieniu wiele drobnych sprężyn, z których każda jest umieszczona w specjalnej ochronnej kieszeni. Sprężyny multipocket są drobne, za to bardzo gęsto rozmieszczone. Każda działa niezależnie od pozostałych, co jest kolejną różnicą w porównaniu do materacy bonellowych, gdzie wszystkie sprężyny montowało się razem, a nacisk na jedną z nich wymuszał pracę pozostałych.
Sprężyny kieszeniowe działają niezależnie i dlatego materace tego typu zapewniają doskonałe punktowe podparcie. Sprężyny tego typu lepiej podpierają ciało w cięższych punktach jak biodra czy barki. Warstwa sprężyn zawsze jest też pokryta warstwą wierzchnią lateksu czy pianki, co zapewnia komfort użytkowania.
Jak działa materac piankowy?
Zupełnie inne odczucia w porównaniu do sprężyn, dają pianki. Największą zaletą materacy piankowych jest duży wybór różnych rodzajów pianek, elastyczność struktury i właściwości antyalergiczne. Materac piankowy to ciekawa alternatywa dla materacy sprężynowych chociaż nie dla każdego będzie to dobry wybór.
Materace sprężynowe zwykle lepiej sprawdzają się dla osób cięższych oraz dla miłośników spania na twardym. W porównaniu do sprężyn pianki są dość miękkie i plastyczne, choć oczywiście nie wszystkie. Warto wiedzieć, że nie każdy materac piankowy działa tak samo.
Najtańszą pianką stosowaną raczej tylko w materacach niskiej jakości jest pianka poliuretanowa. Jest dość podatna na odkształcenia, wolno odzyskuje pierwotny kształt przez co materac ma ograniczoną zdolność w dopasowywaniu się do ciała użytkownika. Bliżej jej tak naprawdę do foteli samochodowych czy wypełnienia w kanapie.
Pianka wysokoelastyczna
Dużo lepsza będzie pianka wysokoelastyczna o odpowiednio gęstej strukturze. Taka pianka jest wytrzymała i dobrze znosi duże obciążenia, szybko odzyskuje kształt i dzięki temu łatwo reaguje na każdą zmianę pozycji, oferując użytkownikowi dobre dopasowanie do ciała, co przekłada się naturalnie na większą wygodę i komfort.
Przy zastosowaniu odpowiedniej gęstości można uzyskać dość twardą piankę, co stanowi ciekawą alternatywę dla osób lubiących twarde materace, jednak nie przepadających za sprężynami.
Pianka termoelastyczna
W materacach termoelastycznych wykorzystuje się piankę o bardzo szczególnym i przez to ciekawym działaniu. Jest to ‘inteligentny’ rodzaj materiału, który reaguje na ciepło i miękkie pod jego wpływem. Materac termoelastyczny reaguje na nacisk oraz ciepło ludzkiego ciała, stopniowo mięknie i dopasowuje się do kształtu ciała niczym forma. Z tego powodu w sklepach często można spotkać się z nazwą “pianka pamięci” (memory foam).
Materace z pianki termoelastycznej są stosunkowo miękkie i dość plastyczne. Dają przyjemne wrażenie otulenia i delikatnego wtopienia się w materac. Metaforycznie można to przyrównać do leżenia na miękkiej, puchatej i otulającej chmurce. Chociaż nikt oczywiście nigdy na chmurze nie leżał, bo to niemożliwe. Materace termoelastyczne są bardzo popularne, ale nie dla każdego będzie to dobry wybór.
Kto powinien uważać? Przede wszystkim osoby o dużej masie ciała, bo materac może być zbyt miękki. Ponadto nie jest to dobry wybór dla osób potliwych, dla osób z nadwagą, dla każdego, kto poci się nieco więcej niż zwykle, czy dla bardzo małych lub wyjątkowo ruchliwych dzieci. Pianka termo potrzebuje też trochę czasu na to, aby się dopasować do ciała, więc nie jest to materac dla ludzi, którzy często zmieniają pozycje spania.
Gdzie kupić dobry materac?
Jak widać jest wiele różnic między materacami sprężynowymi i piankowymi, nie trzeba jednak wiedzieć wszystkiego, bo w dobrym sklepie z materacami doświadczony sprzedawca powinien umieć wykazać się odpowiednią wiedzą oraz doświadczeniem, co pomoże wybrać dobry materac. Największą szansę na udany i dobry zakup, mamy kupując materac bezpośrednio od producenta lub u jego oficjalnego dystrybutora, bo w takich miejscach pracują wyspecjalizowani eksperci.