Czy spanie na niskiej poduszce jest zdrowe?

13 lipca 2022

GUENO - Blog - Czy spanie na niskiej poduszce jest zdrowe?

Wybór poduszki o odpowiedniej wysokości i twardości zależy w dużej mierze od tego, w jakiej pozycji najczęściej śpimy. Poduszkę – podobnie jak materac – należy starać się dobierać zawsze do konkretnej osoby, a zwłaszcza do jej wzrostu, wagi, budowy ciała i przyzwyczajeń związanych ze spaniem. Spanie na niskiej poduszce może być dobre, pod warunkiem że mamy prawidłowo dopasowany materac i śpimy najczęściej w pozycji na plecach. 

Jak wybrać niską poduszkę do spania?

Niską poduszkę można wybrać tak naprawdę tylko podczas spania w pozycji na plecach lub na brzuchu. Jednak nie polecamy spania na brzuchu nikomu, bo źle wpływa to na kręgosłup oraz na narządy wewnętrzne, które w pozycji na brzuchu są zgniatane przez wiele godzin każdej nocy. Jeśli jednak czujesz, że twoje ciało podświadomie stara się ułożyć w tej pozycji, to może oznaczać, że coś jest nie tak z samym materacem. Może jest to kwestia twardości, albo złego dopasowania rodzaju wypełnienia do osoby. Nie polecamy spania na brzuchu, jednak nie można tego zabronić. W takiej pozycji oraz podczas spania na plecach możesz wybrać niską poduszkę. Postaraj się jednak, aby był to wybór dobrej jakości.

Dobra poduszka do spania

Taka poduszka nie może być za miękka ani zbyt twarda. Dobrym wyborem może być zakup poduszki piankowej. Jest to zupełnie inny rodzaj podparcia w porównaniu do klasycznych poduszek puchowych czy antyalergicznych. Poduszki piankowe znacznie lepiej dopasowują się do kształtu ciała i dzięki temu nie uciskają, posiadają pewne właściwości ortopedyczne. W naszym asortymencie znajdziesz kilka rodzajów poduszek piankowych, w tym niskie poduszki odpowiednie do spania na brzuchu jak poduszka GUENO Harmony czy poduszka GUENO Pure. Możesz też spróbować wybrać poduszkę GUENO Ergo, która ma dwa profile – niski i wyższy. To idealny wybór dla osób, które nie mogą się zdecydować, czy częściej śpią na plecach czy na boku.

Jeżeli poszukujesz niskiej poduszki, która będzie niezwykle delikatna, lekka i niemalże niewyczuwalna, to zastanów się nad zakupem poduszki z wypełnieniem puchowym. W tej sytuacji należy wybierać jedynie poduszki ze 100% wypełnieniem z puchu gęsiego, ponieważ jest on pozbawiony alergenów i nieprzyjemnie kłującej stosiny. Tego typu poduszki mogą bezpiecznie stosować nawet alergicy, ponieważ nie zawierają one pierza, które gromadzi kurz i roztocza. Można je bezpiecznie prać w pralce lub oddać je do pralni, która zajmie się odpowiednio poduszką. Jeżeli zależy Ci na miękkości i przyjemnym otuleniu, to sprawdź naszą poduszkę puchową Gold.

Kiedy nie stosować niskiej poduszki?

Niska poduszka może być sporym problemem w przypadku osób mających problem z chrapaniem czy bezdechem sennym. Jeśli głowa będzie zbyt nisko w stosunku do reszty ciała to może być problem z prawidłowym przepływem powietrza i dotlenieniem mózgu w trakcie snu. W efekcie rano budzimy się zmęczeni i nie wypoczęci. Na niskie poduszki albo spanie w ogóle bez poduszki na płasko powinny także uważać osoby z problemami ortopedycznymi oraz z kręgosłupem. Odczuwasz ból szyi po przebudzeniu czy sztywność karku? Być może śpisz na zbyt niskiej, albo zbyt wysokiej poduszce i przez to w trakcie snu szyja nie stanowi naturalnego przedłużenia reszty ciała tylko wygina się, powodując napięcie mięśni. W efekcie rano odczuwamy zmęczenie, ból lub dyskomfort. Jeśli jednak te dolegliwości towarzyszą ci cały czas, a nie tylko po przebudzeniu, to należy udać się do lekarza specjalisty. Czasami przy niektórych wadach postawy lekarz może zalecić spanie na niskiej poduszce. Warto jednak pamiętać, że spanie na niskiej poduszce i spanie bez poduszki to nie to samo. Odradzamy spanie bez niczego pod głową – szyja i czaszka muszą mieć zapewnione dobre podparcie, aby mięśnie mogły odpocząć, a my dobrze się wyspać!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Poduszki Gueno

Idealne uzupełnienie
zdrowego snu

Poznaj zalety tego produktu

Pozostałe wpisy

Gueno Blog - Wyścig Galicja Gravel Race 2023

Wyścig Galicja Gravel Race 2023

Zdrowy styl życia i regularna aktywność fizyczna to klucz do efektywnego snu i dobrego samopoczucia. Sportowcy jak mało
Więcej
Gueno Blog - Czy materac piankowy jest zdrowy dla dziecka?

Czy materac piankowy jest zdrowy dla dziecka?

Materace piankowe są bardzo polecane dla dzieci, chociaż jest wiele różnych rodzajów
Więcej
Gueno Blog - Bliskość w związku i w sypialni — jak ją pogłębiać?

Bliskość w związku i w sypialni — jak ją pogłębiać?

Bliskość z drugim człowiekiem czy to w kontekście związku, przyjaźni czy rodzicielstwa,
Więcej
Gueno Blog - Prezent dla seniora – praktyczny i bezpieczny

Prezent dla seniora – praktyczny i bezpieczny

Większość z nas miała w swoim życiu taką babcię czy dziadka, dla której zrobiłby
Więcej